HDP'li Çepni'den sert açıklama: Süleyman Soylu çete reisi gibi!

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, İz Tv’de Tugay Can ile Gün Doğdu programına katıldı. Çepni gündeme dair soruları yanıtladı.

POLİTİKA 24.09.2020, 11:41 24.09.2020, 11:59
HDP'li Çepni'den sert açıklama: Süleyman Soylu çete reisi gibi!

Van’da bir vatandaşın helikopterden atıldığı iddiası ile ilgili Murat Çepni, başından beri süreci takip ettiklerini belirterek, “Helikopterden iki kişi atılıyor ve Türkiye’de yer yerinden oynamıyor. Çünkü atılanlar Kürt. Bütün bu saldırılar Sarayın talimatlarıyla geçekleşiyor. İlla doğrudan emir vermeniz gerekmez, sizin söylemleriniz bunu yaratır. Kürtse hak ediyor mantığı ile bırakın ceza almayı bulunduğu poziyonda güçleneceğini biliyor. Arkasında Recep Tayyip Erdoğan var, Süleyman Soylu var. Muhafelet açısından da gerekli tutum almadıklarını söyleyebiliriz. Türkiye’nin ayağa kaldırılması gerekiyordu, sesini çıkarmayanlar suça ortaktır” ifadelerini kullandı.

‘SARAYA DEĞİL HALKA KARŞI MÜCADELE’

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Türk Tabipler Birliği kapatılsın’ söylemlerine Çepni, “Sarayın pandemiye karşı değil halka karşı bir mücadele yürüttüğünü söyledik. Bugüne geldiğimizde tıkanmış bir süreç ve artan bir vaka sayısı var. Bu koşullarda Sarayın sözcüsü Devlet Bahçeli, hakikatin karşısında bir tutum gerçekleştiriyor. Sarayın karşısında kim varsa ona linç kampanyası başlatıyorlar. TTB’yi neden kapatmak isityorsunuz? Canlarını hiçe sayan sağlık emekçilerine neden saldırıyorsunuz. Demek ki Sarayın derdi halk değil” ifadelerini kullandı.

‘SOYLU ÇETE REİSİ GİBİ’

İçisşleri Bakanı Süleyman Soylu’yu da çok sert sözlerle eleştiren Çepni, “İçişleri Bakanlığı tehdit kurumuna dönüşmüş durumda. Nerede tehdit görüyorlarsa önce linç kampanyası başlatılıyor. Süleyman Soylu bir çete reisi gibi davranıyor. Çete reisinin ne yapacağı belli olmaz, nerede çıkarı varsa saldırganlaşır. Soylu da sağa sola racon kesiyor. 90’lı yıllarda işkence vardı, o zamanlar mahkeme bu işkenceleri kabul etmezlerdi. Açığa çıkınca da esaslı bir problem açığa çıkardı. Bugün böyle bir korkuları yok, işkenceyi gizleme gereği duymuyorlar. Tecavüzcüleri koruyup kolluyorlar, helikopterden insan atanları koruyorlar ama twet atan Sarayı eleştiren tutuklanıyor. Süleyman Soylu bu politikanın tetikçisi durumunda. 90’lardan farkı bu ama benzerlikleri şu. O günde devlet yönetimiyordu bugün de yönetemiyor. Bugünlerde hedef olarak bizim gençlik meclisi üyelerimiz kaçırıldı mit kartı gösterilerek. Böylesi bir pervasızlıkla bir partinin MYK üyesi kaçırılıyor düşünün” dedi.

Selahattin Demirtaş’ın ‘Meral Akşener’in kapısını çalıp kahvaltıya geldi derim’ açıklaması ile ilgili ise Çepni, “Selahattin Başkan HDP’siz, HDP Selahattin Başkansız düşünülemez. Siyasi tutsak olarak dışarda yürüyen siyasetle kendini konumlandırıyor. Dışarda yapılan siyasete derinlik katma kapsamında açıklamalar yapıyor. Bu açıklamada o kapsamda. Biz bugün AKP ve MHP sonrasındaki düzeni tartışamazsak sonrayı da tartışamayız” şeklinde konuştu.

‘AKŞENER’İ SAMİMİ BULMUYORUM’

“AKP gitsin her şey düzelir demiyoruz, Saray düzeni devlet düzeni diyoruz. Kürtler hakkında farklı şeyler söylemeyenler, alevi halkının sorunları hakkında bir fark ortaya koymayanlar devlet politikasında buluşuyorlar” diyen Çepni, “HDP bunun için üçüncü yol tarifi yapıyor. Burda farklı bir şey söylemezseniz AKP’yi yenme şansınız var mıdır? Libya, Suriye konusunda HDP hariç kimse farklı bir şey demedi. MHP İYİ Parti ile ırkçılık konusunda yarışıyor. Bir taratfan Kürt halkına Meral Akşener sözüm ona mesajlar gönderiyor. Samimi bulmuyorum, samimi değiller çünkü. Kürt halkının talepleri var. Bu talepler karşısında nerede olduğunuzdur belirleyici olan. Çözümsüzlük konusunda ortaklaşıyor bütün bunlar. Zaten Türkiye’nin sorunu bu değil mi? Bu coğrafyada bir Kürt sorunu, alevi sorunu var. Bnların talepleri var, bunlar kimsenin bahşetmesine ihtiyacı olan talepler değil. Bunlar en temel insan hakları meseleleridir. Eğer samimiyseniz, demokratik geleceği savunuyorsanız Kürt sorunun çözümünü sağlamanız gerekir” dedi.

‘DOĞA KATLİAMI ÇIKAR’

Çeşme’de süren HES tartışmalarına değinen Milletvekili Çepni şunları söyledi, “HES diyince ikitdarın savunması ‘yenilenebilir kaynaklar’ oluyor, fakat biz şunu diyoruz “Eğer siz bunu kar için yaparsanız yenilenebilir de olsa yaratacağı sorunlar aynıdır” Eğer AKP’nin elindeyse ne halk için ne doğa için bir fayda beklememek gerekir. HES’ler bizim savunduğumuz biçimdedir fakat bu yerinde olmalı. Eğer siz bir şirket isityor diye asfalt dökersiniz, trübinler yaparsanız burdan yenilenebilir enerji değil doğa katliamı çıkar. Kar için değil halk için yaparsanız sıkıntı yok ama halka sormadan sırf Güral Porselen istiyor diye yaparsanız bu rant projesidir. Valinin görevi şirketlere CEO’luk yapmak değildir, halkın ihtiyaçlarını gidermektir, halktan yana olmaktır. Oradan çıkacak sonuç muhtemelen projenin önünü açmaktadır. Burdan valiye çağrımız budur halkın tepkilerine kulak vermeleridir”

Çepni, Çeşme Projesi ile ilgili İzmir’in turizme değil kendini korumaya ihtiyacı olduğunu söyleyerek bu projenin ikinci kanal İstanbul Projesi olduğunu belirtti. Çepni, Ekrem Oran’a da “Neden bu pojeye evet diyorsunuz bunun bir yıkım projesi olduğunu görmüyor musunuz?” şeklinde sordu. Güzelbahçe’deki Gokart tartışmaları ile ilgili ise Çepni, araziye Go Kart pisti değil çocuk parkı bile yapılmasının yanlış olduğunu orasının sit alanı olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?