HDP İzmir'de toplu üye töreni! 'Demokrasiden yana olan herkesi davet ediyoruz'

Kobane soruşturması kapsamında, iktidarın Halkların Demokratik Partisi’ne karşı baskıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. HDP’ye destek olmak amacıyla İzmir parti binasında aralarında akademisyenlerin, hukukçuların ve insan hakları savunucularının da bulunduğu 32 kişi HDP üyelik formlarını doldurdu.

POLİTİKA 01.10.2020, 16:34 01.10.2020, 16:41
HDP İzmir'de toplu üye töreni! 'Demokrasiden yana olan herkesi davet ediyoruz'

YUSUF BAŞAR - ÖZLEM KARA/ İZ GAZETE - Aralarında hukukçu, insan hakları savunucuları ve akademisyenlerin de olduğu 32 kişi, HDP İzmir parti binasına gelerek HDP’ye üye oldu.

Parti binasında gerçekleşen basın açıklaması şöyle;

‘Demokratik bir toplumda yurttaşların bir arada yaşama ilkesi adalettir. Bir ülkede zulüm ve adaletsizlik varsa, birilerinin hakları ihlal ediliyorsa bunu görmek ve dile getirmek, zulme ve adaletsizliğe uğrayanın fiilen de yanında olmak yurttaşlığın bir gereğidir. Demokrat ve yurttaş olmanın sorumluluğu ile biz aşağıda isimleri olanlar, bugün yoğun bir şekilde maruz kaldığı baskı ve adaletsizlik sonucu siyasal varoluşu tehdit altında olan HDP’ye üye olduk. Demokrasiden, barıştan, temel hak ve özgürlüklerden yana olan herkesi de HDP’ye üye olmaya davet ediyoruz.’’

“MUHALEFETTE SESİNİ YÜKSELTEN HDP”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Eş Başkanı Besriye Tekgür, iktidarın HDP’ye yönelik baskılarıyla ilgili bir konuşma gerçekleştirdi. Ek olarak Tekgür, tutuklamalara karşı başlatılan üyelik kampanyasını halklar tarafından sahiplenilmesinin çok değerli olduğunu aktardı. Tekgür sözlerine şöyle devam etti:

“Bu süreçte AKP ve MHP iktidarı HDP’nin özelikle yönetimine hukuksuz bir baskı gerçekleştirdi. Bugün gene arkadaşlarımız gözaltına alındı. Bu da HDP’yi sessizleştirmek, önünü kesmek, siyaset alanından çekmek için bunlara başvuruyorlar. Biz hepimiz de biliyoruz ki bugün muhalefette sesini yükselten HDP var. Bütün hukuksuzlukları, halkların sorunların dile getiren HDP. Bütün bu hukuksuzluklara karşı sesini yükselten muhalefet bundan dolayı da her sabah bir baskınla, gözaltıyla, tutuklamalarla karşı karşıya geliyoruz. Dolayısıyla başlamış olduğumuz bu üyelik kampanyası ile halklar tarafından sahiplenilmesi çok değerli. HDP’yi sahiplendiğiniz için, buraya üye olmaya geldiğiniz için çok teşekkür ederiz.”

“HDP KRİMİNALİZE EDİLİYOR”

Prof. Dr. Zerrin Kurtoğlu, HDP’ye sahip çıkmak, ona yönelik baskılara kalkan olmak, demokratik siyasete inanan herkesin politik sorumluluğudur diyen Kurtoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Kobane soruşturması kılıfı altında yapılan son gözaltı operasyonunda bir kez daha gördük ki HDP bu iktidar tarafından sürekli ve sistematik olarak kriminalize ediliyor, siyasal aktörleri rehin alınıyor, üyeleri ve destekçileri zulme, işkenceye maruz bırakılıyor. Bu pervasız, hukuksuz uygulamalar, nasıl bir rejime doğru gidildiğini göstermesi bakımından çok korkutucu. Ama daha korkutucu olanı, 6 milyon seçmeni olan bir partiye ve üyelerine yapılanları hiçbir şey yapmadan seyretmek... Çünkü aksi yönde bir irade ortaya koymadıkça, fiilen bir sorumluluk almadıkça seyirci olmaktan öteye geçip, bu hukuksuzluğa izin veriyor, dolayısıyla siz de bu suçların ortağı oluyorsunuz. Seyirci kalmamak, kendim söyleyip kendim duymamak, demokrasi ve hak mücadelesinde sorumluluk almak için HDP’ye üye olmaya karar verdim. İronik görünecek ama bir insan ve bir yurttaş olarak güvenliğim için HDP'ye üye oluyorum. Çünkü yurttaş ve insan olarak sahip olduğum haklar olmaksızın güvende olamam. HDP'ye ve HDP'lilere yönelik baskı ve zulüm, haklarımıza ve özgürlüklerimize yönelik baskı ve zulümdür; demokratik siyaset imkanının ortadan kaldırılmasıdır. Tam da şimdi HDP’ye üye olmanın anlamı, sadece HDP'ye üye olmaktan öte, demokrasi, hak, özgürlük ve gelecek mücadelesinin aktif bir üyesi olmaktır.”

HDP’ye üye olanların listesi ise şöyle;

Nilgün Toker, Prof. Dr.

Zerrin Kurtoğlu, Prof. Dr.

Mehmet Zencir, Prof. Dr.

A. Serdar Tekin, Dr.

Şükran Öztürk, Avukat

Nermin Biter, Dr.

Ali Aydın, Avukat

Aytül Uçar

Caner Canlı, Emekli Öğretmen

Şirin Ulusoy, Emekli

Ahmet Çiçek, Emekli Öğretmen

Kader Ayyıldız, Dr.

Ayla Bilir, Psikolog

Mevlüt Ülgen, Psikolog

Leyla Çelik Güneş, Avukat

Yunus Emre Güneş, Avukat

Yusuf Kösele

Güneş Tercan, Hemşire

Kamil Karataş

Bengü Laçin, Biyolog

Aryen Turan, Avukat

Gurbet Uçar, Avukat

Abdulmecit Yıldırım, Avukat

Fatma Demirer, Avukat

Sozdar Ortaç, Avukat

Mazlum Demirbağ, Avukat

Şerife Çelik Uysal, Avukat

Güneş Kırmızıgül Türe, Avukat

Abdulhadi Çetin, Avukat

Ruken Arslan avukat

Ebru Dimcer

Yıldırım şahin

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
12°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?