Güzelbahçe Belediye Başkanı İnce “ateşten gömlek” dedi, 13 yılı anlattı

Güzelbahçe Belediye Başkanlığı’nda 13 yılı geride bırakan Mustafa İnce, “2009 yılından bu yana ateşten gömlek giydim” diyerek yaptığı çalışmaları ve hedeflerini anlattı. İnce, dördüncü dönem aday olup olmayacağına ilişkin de açıklamalarda bulundu.

POLİTİKA 13.05.2022, 12:23 13.05.2022, 15:30
Güzelbahçe Belediye Başkanı İnce “ateşten gömlek” dedi, 13 yılı anlattı

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Güzelbahçe Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Mustafa İnce, görevdeki üçüncü döneminin üç yılını değerlendirdi. Başkan İnce, Güzelbahçe’de gerçekleştirdiği basın toplantısında 3 yıl boyunca yapılan çalışmaları ve önümüzdeki süreçte hayata geçirmeyi planladığı projeleri anlattı. 2009 yılından bu yana Güzelbahçe Belediye Başkanlığı görevini yürüten Başkan İnce, ilk iki dönemini de özetledi. İnce ayrıca, dördüncü dönem aday olup olmayacağına dair soruyu da yanıtladı.


 

‘MOTTOMUZ İNANMAK OLDU’

Güzelbahçe Belediye Başkanlığı görevinde 13 yılı geriden bırakan Mustafa İnce, “Güzelbahçe, 30 ilçenin içinde hem metrekare hem de bütçe oranlarıyla en düşük ilçelerden biri… Ama her gün gelişen eğitim vizyonu ve günübirlik turizmiyle İzmir’de söz edilen ilçelerden biri… 2009 seçimlerini iki kelimeyle özetleyecek olursak; ‘ateşten gömlek’ en iyi betimleme olur. Partime, aileme, kentime söz verdim; bu gömlekte yanmayacaktım, kimse yanmayacaktı. Ben dahil hiçbirimize zarar gelmeyecek, herkes daha iyi olacaktı. Aklımız bedenimiz ekibimiz ile bu ateşi söndürecek bu görevi yürütecektik. Memursuz, bilgisayarsız, dosyasız başladığımız belediyecilik serüveninde şimdi sayısız eserlerle devam etmekteyiz. Özel yetkili bir savcının bir A4 kağıdıyla belediyenin 10 yıllık arşivine el konulup aylarca vatandaşıma numarataj veremediğim günleri unutmadım.Mottomuz inanmak oldu. Önce kendimize sonra birbirimize inandık, yol arkadaşlarımızla… Seçimlerde rekorlar kırdık, vatandaşlarımız inandırdık. Öncelikle hiçbir inanca kimliğe saygısızlık etmedik. Herkesi kucakladık” diye konuştu.

‘YEŞİL BİR GÜZELBAHÇE’

İlçeye yeşil alan kazandırmanın öneminin altını çizen Başkan İnce, “Çalışmalarımız sadece insanlara yönelik değil de can dostlarımız için de çalıştık. Kentimize yüzlerce park, yeşil alan kazandırdık. Daha yeşil bir Güzelbahçe, Güzelbahçe’nin mavisine çok yakıştı. Birçok büyükşehir belediyesinde hatta ilçe ve belde belediyelerinin hiçbirisinde yeşil alan stratejik planı yoktur. Biz yeşil alanları nasıl oluşturacağımızı planladık ve o doğrultuda çalışmaları yapıyoruz. Benim diğer belediye başkanlarından mesleki ayrıcalığım vardı, peyzaj mimarı olduğum için bunu göstermek zorundaydım. Kültür merkezini yaptık. Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nı kurduk. Bu meydanın ismi Güzelbahçe’nin şiarını oluşturdu. Gezi Parkı olaylarında yitirdiğimiz berkin evladımız için park açtık” ifadelerini kullandı.

‘REKORLAR VE ESERLER’

Önceki dönemde söz verdiklerini çalışmaları hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan İnce, “2014’te Güzelbahçeli vatandaşlarımızın bana ve ekibime olan inancını hizmetlerimizle onurlandırmak zorundaydık. Bu inanç sarsılmayınca ortaya rekorlar ve eserler çıktı. Seçim döneminde ne söz verdiysek tüm projeleri gerçekleştirdik. Kimseyi ayırmadık. Özgürlükten barıştan ve demokrasiden yana olduk. 2019’da yüzde 70 üzeri oyla halkımız bizi seçti. Seçim biter bitmez Tematik Parkımızı tamamladık. Yelki’de kapalı pazar açtık. Hizmetler arttıkça halkın güveni, bizi iş yapma aşkıyla sarmaya devam etti. İzmir’in ilk mavi bayraklı plajını açtık. Z Kuşağı Ormanı, Özgürlük, Barış ve Demokrasi Ormanları oluşturduk. Bize devrolan Çamlı Baraj Havzası’nda olan yaklaşık 100 dönümlük arazinin bakımlarına devam ediyoruz, ürünlerini alıyoruz. Bunun dışında 5 bine yakın zeytinlik oluşturduk” açıklamalarında bulundu.

‘KAVGA EDEREK OLMUYOR’

Başkan İnce, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Güzelbahçe’ye doğalgazı getirmeyi başladık, Balıkçı Barınağı’nın yapılmasını başardık. Bunlar kavga ederek olmuyor, anlaşarak oluyor. Sayın Binali Yıldırım’ın katkıları çok fazla… Otobanın ücretsiz olması için yıllardır uğraşılıyordu, bizim dönemimizde gerçekleşti. Bunlar uzlaşarak oldu. Atatürk Mahallesi Çarşı Yenileme Projesi’ni başardık. Buradaki desteklerinden dolayı hem önceki dönem Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na hem de Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’e teşekkür ediyorum. Güzelbahçe’de çarşıda kadın esnaf olarak yer alacaklara tezgahlarının veriyoruz, işgaliye de almıyoruz. Peyzaj mimarlığı diplomam var ama ben çiftçiyim, anam çiftçi babam çiftçi... Köylünün önünü açarsanız yapamayacağı şey yok. Ama bu dönemde çok zor durumda…  Çiftçimizle birlikte olduk. Kooperatiflerimize desteklerimiz sürüyor. Hem üretim yönünden hem ürünlerinin değerlendirilmesi yönünden desteklerimiz sürüyor.”

‘HALKIMIZIN YANINDA OLDUK’

“Pandemi dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alırken halkımızın yanında olduk” diyen Başkan İnce, şunları söyledi: “Zor zamanda halkımıza yüreğimizi açtık, onları yalnız bırakmadık. Sosyal yardımlar konusunda ne gerekiyorsa yaptık.  Üç dönem 13 yıl… İnandık, çalıştık ve halkımızın güvenini boşa çıkartmamak, halkımızın karşısında başımızı eğecek hiçbir yanlış yapmadan sadece verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururu ve mutluluğunu yaşadık. Sadece halkımızın karşısında eğildik.”

‘GİDECEK YOLUMUZ VAR’

Önümüzdeki süreçte hayata geçirmeyi hedefledikleri projelerden de bahseden İnce, “Güzelbahçe’mize verilmiş sözlerimiz, yapacak projelerimiz, gidecek yolumuz var. Bunların bir kısmı Büyükşehir Belediyemizin, bir kısmı kamunun, bir kısmı da bizim yapacağımız çalışmalar. Projesi hazır; Çamlıköyü’nde aynı Atatürk Mahallesi gibi bir çalışma yapacağız, doğalgazın girmesini, elektrik hatlarının yeraltına alınmasını bekliyoruz. Plajlarımız; 2013’ten beri uğraşıyorum, iş yapmak belediyecilikte çok kolay neyi nasıl yapacağımızı biliyoruz ama 2013’ten beri bürokrasiyi aşamıyoruz.  Yeni kıyı düzenlemesinin yapılması gerekiyor. Her şey incelendi, ÇED süreci devam ediyor. Proje taslağımız hazır, sorumluluk ve yetki Büyükşehir Belediyemizde… Bunu Büyükşehir Belediyemizle gerçekleştireceğimize inanıyorum. Güzelbahçe Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek 75. Yıl Cumhuriyet Bulvarı’nın (24,5 metrelik yol) yapımına başladık. Yeni yollara ihtiyacımız var. Mithatpaşa Caddesi’ne paralel açılacak yeni yol Urla Çamlıçay Deresi ile Narlıdere Maltepe Askeri Lisesi arasında, 24,5 metre genişliğinde olacak. Uzun vadeli ulaşım planında Narlıdere Metrosu’ndan sonra İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi’ne kadar hafif raylı sistem planı yapılmış. Sistemin de bu yoldan geçeceği planlanmış. Şimdilik ağaçlar sökülerek başka yerlere taşınıyor. Bittiğinde gerçekten ilçemize büyük değer kazandıracak. Bu yola ihtiyaç var. Bu yol bana gerekli değil, otoban ücretsiz, deniz kıyısındaki vatandaşımızın büyük kesimi bu yoldan çok etkilenmiyor ama Yarımada’dan gelen ve belediye otobüsünü kullanmak zorunda olan halkımızın otobanı kullanma olasılığı yok. O yüzden bu yol toplu taşım için çok önemli…” açıklamalarında bulundu. 

‘ÜNİVERSİTE BEKLİYORUZ’

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin geçmiş dönemde Güzelbahçe’de planlanan üniversite için harekete geçmesini beklediklerini söyleyen İnce, “Çok nitelikli okullarımız var, bunların modern bir kütüphaneye ihtiyacı var. Bu da bizim hedeflerimiz arasında… Ekrem Demirtaş’ın İzmir Ticaret Odası Başkanı olduğu dönemde Güzelbahçe’de üniversite yapılmasına dair bir plan yapıldı. Projeyi özlemle bekliyoruz. Bir bilim müzesi yapacağız. Paramız çok değil ama inancımız güçlü, dostlarımız var. Güzelbahçe’de yaşamak ayrıcalıktır” dedi.

SORULARI YANITLADI

Güzelbahçe Belediye Başkanı İnce, konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 

‘OYUNCAĞIMIZ ALINDI’

İlçeye yapılan deniz yolu taşıması durdurulduğunu ve yeniden başlatılması yönünde çalışma yapıldığını kaydeden İnce, “Tunç Soyer ve İZDENİZ ile görüşmelerimiz sürüyor. Yolcu bulamadıkların, çok büyük masraflar oluşturduğu söylendi. Yanaşma iznini bizim aldığımız buradaki iskeleden seferleri yapılması için daha küçük bir tekne alınmalı. Oyuncağımız elimizden alındı, üzgünüz” ifadelerini kullandı.

‘ADAYIM DEMEK İÇİN ERKEN’

Dördüncü dönem için aday olup olmayacağı yönündeki soruya da yanıt veren Başkan İnce, “Bir görev aldım. Çok zor bir süreçten geçtik. Hala 36 dolu kadromuzla kadromuz ile hizmet yapıyoruz. Bir süreç yaşadık. Ben birinci dönemden sonra ikinci dönemde söylediğim gibi ‘Adayım’ demek için çok erken. Bitiremediğimiz sözler var. Artık takdir halkımızdır” dedi.

ÇEŞME PROJESİ YORUMU

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yarımada Bölgesi’nde yapılması planlanan Çeşme Projesi’ne dair görüşlerinin sorulması üzerine Başkan İnce, şu ifadeleri kullandı: “Bütünsel olarak planı değerlendirecek bir beceriyi sunamam ancak planın hazırlık aşaması yanlış. Halk, sivil toplum bunu değerlendirdi mi? Bakanlık bir yer belirliyor ama yerelin görüşü olmazsa bu planlar eksik olur. Önce yerel yönetimlerle bu konuda uzlaşırlarsa bu planlara yapılacak itirazlar daha az olur.”

‘HALK CEVABI VERECEKTİR’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasının onanması ve siyasi yasak getirilmesine ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine Başkan İnce, “Bu ülkede siyasi yasak getirilen sırf Canan Kaftancıoğlu değil, yasakların sonucunun ne olduğunu herkes bundan önce gördü. Eninde sonunda hukuka saygılı olmakla birlikte halkın dediği olacaktır. Demokrasinin temeli çoğunluk rejimine dayanıyor ama azınlıklar yok sayılarak demokrasi olmaz. Halk gerekli cevabı verecektir” diye konuştu

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 36 52
10. Kasımpaşa 37 50
11. Hatayspor 37 50
12. Sivasspor 36 48
13. Galatasaray 36 48
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 36 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 36 86
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 36 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Crystal Palace 36 45
13. Aston Villa 36 44
14. Newcastle 36 43
15. Southampton 36 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?