“GÜCÜMÜZÜ AKP’DEN KURTULMAK İÇİN KULLANALIM”

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, CHP’nin 35. Olağan Kurultayında yapılan Parti Meclisi seçimleri sonrası, Bazı milletvekillerinin medya da yer alan değerlendirmeler üzerine bir açıklama yaptı. Yüksel açıklamasında, “Atatürk değerlerinin gerçek düşmanı ve ülkeyi kan gölüne çeviren AKP iktidarıdır. Gücümüzü bu iktidardan kurtulmak için kullanmalıyız” dedi.

POLİTİKA 18.01.2016, 20:01 18.01.2016, 19:07
“GÜCÜMÜZÜ AKP’DEN KURTULMAK İÇİN KULLANALIM”

Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayında gerçekleşen Parti Meclisi seçimi sonrası farklı değerlendirmelerin ve partiye yönelik eleştirilerin gelmesi üzerine, bu değerlendirmeleriyle basında öne çıkan, CHP İzmir milletvekilleri Tacettin Bayır ve Aytun Çıray’a, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel yaptığı açıklamayla cevap verdi.

KENDİ ARAMIZDA KONUŞMAYI ARTIK ÖĞRENMİŞ OLMALIYIZ

Yüksel açıklamasına, “Daha il başkanı olur olmaz, hem vekillerimiz, hem ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla yaptığım toplantılarda, partimizi ve birbirimizi kamuoyu ve basın önünde eleştirmeyelim. Anlaşamadığımız yerler olabilir ama kendi aramızda konuşabilmeyi, partimize zarar vermemeyi öğrenmiş olmalıyız” demiştim. Umuyorum ki, yapmak zorunda bırakıldığım ve istemeden yaptığım bu açıklama sonrasında, bir kez daha bu duruma mecbur bırakılmam” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, CHP İzmir Milletvekilleri, Tacettin Bayır’ın “Yüksel sınıfta kaldı, artık İzmir’de rahat çalışamayacak” açıklaması ve Aytun Çıray’ın “Meclisteki odalarından Atatürk resmini indirenlere hak ettikleri şekilde davrandım. İşte bu nedenle de Parti Meclisi'ne girmedim" açıklamaları üzerine, şunları söyledi.

AÇIKLAMA ÜZÜCÜ VE ANLAMSIZDIR

Ankara’da Kurultay öncesinde Kurultay Delegelerimiz ve İlçe Başkanlarımızla ayrı ayrı iki toplantı yaparak, aday olmak isteyenleri, aday olanlar arasından kimlerin isminin bildirilmesini istediklerini direk olarak İzmir örgütüne sordum. Örgütten çıkan sonuca göre, örgütün istediği isimleri listeye önerdik.  Gerçekten söylediyse, Sayın Tacettin Bayır’ın bana yönelik “grupçu anlayışla isim önerdi” demesi çok üzücü ve anlamsızdır. Açık bir şekilde yaptığımız toplantılarda kendisi de bulunmuştur. Şahsımın değil, İzmir örgütünün önerisiyle çıkan isimler PM ve YDK’ya önerilmiştir. Listede, seçim sonuçları da ortadadır. Kimin İzmir sandığından ne kadar oy aldığı da bellidir. Keşke elimde olsaydı da tüm adayları, isteyen tüm vekilleri PM’ ye sokabilseydik. Ancak bu karar sadece benim verdiğim bir karar değildi. Sayın Bayır’ında bunu çok iyi bildiğini biliyorum. Keşke Partimizi basında eleştirmeden ve Genel Başkanımızın listesine yorum yapmadan bizlerle konuşmayı deneseydi. Ayrıca Sayın Bayır’ın İl Başkanlığında rahat çalışamayacağıma ilişkin değerlendirmesine, kendisi de il başkanlığı yapmış birisi olduğu için, daha da üzüldüm. İl Başkanlığı Kurumsal bir görevdir ve temsil edilen kurum CHP’dir. Yani benim rahat çalışamamam, partimizin, CHP’nin rahat çalışamaması demektir. Tacettin beyin böyle bir arzusu olduğunu düşünemiyorum bile. Ben yine bu sözlerin basına farklı yansıtılmış olabileceğini diliyorum. Sayın Bayır, bu konudaki samimi düşüncelerini eminim ki benimle paylaşacaktır. Olması gerekende sadece benimle paylaşmasıydı diye düşünüyorum.

""

ATATÜRKÇÜLÜK EN ÖNEMLİ MİSYONUMUZDUR

CHP İzmir İl Başkanı Yüksel, İzmir vekili Aytun Çıray’ın PM tartışmalarına Atatürk üzerinden cevap vermesini de yersiz ve yanlış olduğunu belirtti.  Alaattin Yüksel,  Atatürk denince akla ilk gelen şeylerden birinin CHP olduğunu, kurucusu olduğu partide, Atatürk’ün adının geçirilerek, gerçekleşip gerçekleşmediği bile belli olmayan bir konu üzerinden partinin eleştirilmesini kabul etmesinin mümkün olmadığını söyleyerek şunları ifade etti

CHP, kuruluşu, varoluş sebebi, tarihi ve misyonu gereği Atatürkçüdür. Atatürk’e günümüz iktidarı tarafından yöneltilen her türlü saldırı da bile, tüm Türkiye CHP’nin vereceği tepkiyi beklemekte ve ona göre pozisyon almaktadır. CHP, Atatürk’ün şahsına, kurduğu cumhuriyete, kurumlarına ve değerlerine AKP tarafından yapılan her saldırıda, en ağır şekilde karşılığını veren, Atatürk ve ilkeleri üzerine her türlü savunmayı ve mücadeleyi yapan tek partidir. Bu misyon, partimiz var olduğunca, partide kimin görev aldığına bakılmaksızın sürecek ve asla değiştirilemeyecek en önemli misyonudur. Atatürk’e ve değerlerine, bugünün iktidarı ve onun yandaşları tarafından, daha ağır saldırılar yapılamıyorsa, bu CHP’nin kararlı ve tavizsiz duruşu sayesindedir. Sayın vekilimiz Aytun Çıray, keşke Parti Meclisi tartışmalarına bu konu üzerinden hiç girmeseydi. Sayın Çıray bunu yaparak, aslında AKP’lilerin her fırsatta yapmak istediği şeye, istemeden de olsa sebep vermiş ve sanki CHP’de Atatürk’e karşı olanlar, bu konuda tartışmalar var gibi göstermiştir. Sayın Çıray’ın parti komiserliği gibi bir görevi yoktur, artık bu tutumunu değiştirmesi gerekmektedir.  Kendisinin ifade ettiği ve gerçekleştiği bile tartışmalı bir konu hakkında bir yorum yapılacak, bir karar verilecekse, partimizin PM, YDK veya Parti Grubu bu kararı verecektir. Bu konuda bir düşüncesi varsa, Sayın vekilimin dillendirmesi gereken yer internet haber portalları veya gazeteler değil, parti grubudur. Atatürk’e ve değerlerine, Cumhuriyete ve kurumlarına, Atamızın “Yurtta Barış Dünya da Barış” ilkesine karşı olanda, onları yok etmek isteyende AKP’dir. Bizler tüm vekillerimizle, tüm örgütümüzle ve Atatürk aşkını yüreklerine kazımış halkımızla, onlarla mücadele etmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki, kalıcı olan Atatürk Cumhuriyeti, Gidici olan Saltanat ve Başkanlık hayaliyle yanıp tutuşan AKP zihniyetidir.

Bir kez daha, parti içinde kendi aramızda konuşarak halledemeyeceğimiz hiç bir konunun olmadığını düşünüyorum. Bu açıklamaları yapmak zorunda kalmış olmaktan gerçekten üzülüyorum. Yapılan kurultayımız sonrasında, İzmir ilk defa genel merkezde bu kadar yüksek oranda temsil ediliyor.  Şimdi amacımız, İzmir’in yaşadığı CHP iktidarını, tüm Türkiye’de hakim kılmak.  Savaşın, ayrışmanın, yokluğun ve yolsuzluğun olmadığı, insanlarımızın özgürlüğü ve adaleti sonuna kadar yaşadığı bir Türkiye inşa etmektir.

GENEL BAŞKANIMIZIN SÖZÜ BİZİM SÖZÜMÜZÜDÜR

CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel,  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kurultayda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanını eleştirmesi sonrasından AKP’den gelen tepkilere de değinerek “AKP’liler kendilerinin korkusuzca ve gerçeklerin dile getirilerek eleştirilmesine alışkın değiller.  Herkesin bildiği ama dile getirmeye sadece Genel Başkanımızın cesaret ettiği eleştiriler sonrası, bocalamaları ve tam bir “padişahım çok yaşa” anlayışıyla kendilerini cumhurbaşkanına beğendirme çabaları normaldir. Ancak bizim genel başkanımız kendi akıllarının yettiğince manasız yakıştırmalarla söz söylemeleri gerçeği değiştirmez. Gerçek şudur ki, o lafları söyleyenler ve önlerinde diz çöktükleri haramzadeler, haramla, yolsuzlukla, din sömürüsüyle, baskı ve zorbalıkla o makamlarda oturmaktadır. Bun gerçekle yaşamayı artık öğrendiklerini umuyorum. Tüm CHP’liler ve bu ülkenin dürüst namuslu insanları Genel Başkanımızın sözlerinin altına imza atar diye düşünüyorum. Genel Başkanımızın sözü, bizim sözümüzdür” dedi.

Yorumlar (6)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Sena Çelik 6 yıl önce
Sizin yazılarınızı okumak gün içinde iyi hissetmeme sebep oluyor.Nice yazılara...Sevgiyle
Filiz Övünç 6 yıl önce
Öyküyü okurken karşılıklı oturup konuştuğumuz anları yaşadım nedense....Yumuşak sesini duydum.Ben de çocukluğumu anımsadım.Sağ ol canım...
Mehmet Halil 6 yıl önce
Biz bu kadar ucuza taş atmadık hiç bir zaman... Kaç ineğimiz gitti, hemzemin geçitte kaç motorlu aracımızı alıp sürükleyip götürdü... Kara tren mahallemizin nüfus artışına karşıydı. Doğan çocuk kadar da aramızdan alıp giderdi bazılarımızı... Bir gün daha 3 yaşındaki mahallemizin sarışın minik yavrusunu ortadan ikiye bölünce, madenden edindiğimiz dinamit lokumunu koymuştuk altına, tren yoldan çıkacak gibi oldu. Kaçtık. Tren durdu, peşimizden koşuşturdular ama yetişemediler... İyi olmadı tabi... Tren görevlilerinden çok ailemizden yedik sopayı.
Zeynep Uzunbay 6 yıl önce
Sevgili Sena, ben de iyi hissettim şimdi, teşekkürler...
Rafet Aksoy 6 yıl önce
Yaz dönemlerinde çobanlık yapardım.Genelliklede şose yol kenarları tercihimiz olurdu.Yoldan geçen arabalara elimizde gazete tutar gibi, başımızıda okur gibi yaparak sağa sola sallardık.Eski bile olsa bir gazete yada okunacak bir şey atan olunca hepimiz koşar onu kapmaya çalışırdık.Atılan gazeteyi yada başka bir şeyi kapan zafer kazanmış gibi mutlu olur kendi öncelikle bakar diğer arkadaşlarımızın yalvararak istemesindende ayrıca haz alırdık....Kısacası yazıda kendimi buldum.Teşekkürler.
sabri turan dil 6 yıl önce
Çocukluğumuza gittik sayende biz de...Ama bizimkisi karayolunda oluyordu fark bu kadar...Erzincan-Refahiye karayolu,Sakaltutan geçidi civarı ,60'lı ,70'li seneler...hızla geçmekte olan otomobil ve otobüslere kibrit işareti yapardık ve çoğunlukla da karşılığını alırdık.Aklımda kalan önemli ayrıntı,iranlı turistler bu konuda çok cömert olurlardı,şahlık dönemiydi ve giyimlerinde oldukça modern görünürlerdi..
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Real Sociedad 21 34
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?