'Gelecek nesilleri kaybetmek istemiyoruz'

CHP’li Serter, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin yönetmelikten çıkarılmasına tepki gösterdi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a seslenen Serter, ‘Eşitlik temelli politikalar oluşturun, gelecek nesli de yok etmeyin” dedi

POLİTİKA 16.09.2019, 09:01
'Gelecek nesilleri kaybetmek istemiyoruz'

YAĞIZ BARUT/ İZ GAZETE- CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’nin 3.maddesinde yapılan değişiklikle ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin etkinlik alanlarından çıkarılmasına tepki gösterdi. Kavramın kendisine ve içeriğine karşı olmanın doğal olarak eşitsizliği savunmak olduğunu ifade eden Serter, “Bütün gelişmiş ülkelerde toplumsal cinsiyet eşitliği ilkokuldan itibaren öğretilmeye başlıyor. Bunu yapmadığın zaman geldiğin nokta kadınların okutulmaması veya kadınların cinayete kurban gitmesidir. Bunu kaldırıyor olmak demek, Emine Bulut cinayetinin bundan sonraki nesillerde olmaması için çaba sarf etmek istemiyorum demektir.” açıklamasında bulundu.

BAKAN SELÇUK’A ÇAĞRI

Türkiye’nin uluslararası sözleşmelere taraf olduğunu hatırlatan Serter, “Avrupa Birliği’nin de 5 ana kriterlerinden birisi, kadın ve erkek eşitliğidir. Eğitimci olduğunu söyleyen bir eğitim bakanı var ve ona çok iş düşüyor. Ancak AKP iktidara geldiğinden beri toplumsal cinsiyet eşitsizliği körüklendiği için, bu da bunun devamı niteliğinde bir politikadır. Ancak biz gelecek nesilleri kaybetmek istemiyoruz ve bu işten vazgeçmeleri için devlete sesleniyoruz. Konuyla ilgili uzman insanlar, sivil toplum kuruluşları var, Birleşmiş Milletler’in alt kuruluşları var, onlarla işbirliği yapmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?