Foça'da tartışılan asker oylarında, sandık sonuçları ne oldu?

Şubat ayında, Foça’ya 3 aylığına kursiyer asker olarak gelen uzmanlar, ilçede seçmen olarak gösterilmişti. Yerel seçim sonrasında askerlerin oy kullandığı 3 sandıktan çoğunluklu olarak  Cumhur İttifakı çıkması dikkat çekti.

POLİTİKA 02.04.2019, 14:09 02.04.2019, 14:42
Foça'da tartışılan asker oylarında, sandık sonuçları ne oldu?

TUĞÇE KAŞ/İZ GAZETE- Geçtiğimiz Şubat ayında Foça’ya eğitim almak üzere gönderilen 4 bin 2 kursiyer askerin yerel seçimlerde seçmen olarak gösterilmesi tartışmalara neden olmuştu. 3 aylığına gönderilen kursiyer askerlerin oy kullanacak olmasıyla ilgili CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım İl Seçim Kuruluna itirazda bulunmuştu. Bunun üzerine İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım kendi imzasıyla itiraz dilekçesi vermişti. Verilen dilekçeden sonra İl Seçim Kurulunun 3 bin 369 kursiyer uzmanın durumunun yasalara uygun olduğu ve bu konudaki itirazın reddine karar verilmişti.

31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Fatih Gürbüz yüzde 56,22’lik oy oranıyla başkan seçildi. Cumhur İttifakı’ndan aday olan Serdar Mersin ise yüzde 42,09 oy aldı.

“HER ŞEYE RAĞMEN BAŞARDIK”

Foça’da yapılan yerel seçimler sonrasında, kursiyer askerlerin kullandığı 3 sandıktan çıkan oy oranlarıyla ilgili Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, bazı sandıklarda asker-sivil karışık oy kullanıldığını, askerlerin toplamda 14 sandıkta oy kullandığını hatırlatarak, askerlerin oy kullandığı sandıklarda yüzde 90 oranında MHP’nin çıktığını söyledi. Başkan Yıldırım, ”Ancak askerlerin oy kullandığı bölge olan Yeni Foça’nın üçte birinin kursiyer asker olmasına rağmen, CHP birinci parti çıkarmayı başardı. 16 mahallenin tamamında CHP’den birinci parti olarak çıktı. Her şeye rağmen başardık.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?