Fabrikalarda ateşi çıkan işçilere böyle deniyor: ''Yüzünü yıka, çalışmaya devam et''

Salgın sürecinde Tekstil Fabrikalarında yaşanan insanlık dışı iddialara dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, ateşi olan işçiye ateşi düşsün diye yüzünün yıkatıldığı, semptom gösteren işçilerin saklanmaya çalışıldığını ileri sürdü. Beko, Dev-Tekstil’in İzmir’de örgütlü olduğu işletmelerdeki son durumu paylaştı.

POLİTİKA 05.04.2020, 16:50 05.04.2020, 17:00
Fabrikalarda ateşi çıkan işçilere böyle deniyor: ''Yüzünü yıka, çalışmaya devam et''

Cengiz Aldemir/ANKARA - Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev-Tekstil) Korona salgını sürecinde tekstil işçilerinin durumunu ve iş kolunda yaşanan gelişmeleri içeren rapor yayınladı. Eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko sendikanın raporunu İz gazete ile paylaştı. Beko, Dev-Tekstil’in İzmir’de örgütlü olduğu işletmelerdeki son duruma dikkat çekti.

Bazı fabrikalarda işçilerin ücretsiz izne çıkarıldıklarını, kiminde ise yıllık izinlerin kullandırıldığına vurgu yapan Beko, bir kısmında ise işçi ücretlerinin Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında işsizlik ödeneğinden karşılandığını belirtti. Beko, “Bu ücretlerin ne kadar az olduğu ortadadır. Bakın yıllık izinleri ve işsizlik sigortası kapsamında olmayan işçiler için hiçbir önlem alınmadığını gösteren çok ciddi bir rapor yayınlandı. Tekstil fabrikalarındaki çalışma koşullarında hijyen kurallarının olmadığına vurgu yapılıyor. İşçilere ya hiç maske verilmediği ya da yetersiz ve sağlıksız şekilde maske dağıtımının yapıldığı ileri sürülmesi çok vahim bir durum olduğunu ortaya koyuyor. Fabrika sorumlularına sesleniyorum. Zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde tekstil fabrikalarında çalışan emekçilerimize maske verilmelidir” çağrısında bulundu.

ATEŞİ OLAN İŞÇİYE…

Kimi tekstil firmalarının ürettiği maske malzemelerinin hijyenden uzak, denetimsiz maskelerin işçilere dağıtıldığını vurgulayan CHP’li Beko, virüsün yayılma riskini arttıracak bir başka ciddi tehditin ise işe giriş ve çıkışlar olduğuna dikkat çekti. Beko, “Yüzlerce, binlerce işçi aynı anda aynı kapıdan işe girip çıkmaktadır. Yüzlerce, binlerce el, aynı yere parmak basarak parmak okutmak zorunda bırakılmıştır. Bakın, fabrika girişinde işçilerin cep telefonu alınıp, ateşi olan işçiye ateşi düşsün diye yüzünü yıkatıp, çalıştırılmaya devam ettirildiği bilgisi veriliyor. Semptom gösteren işçilerin çalıştığı fabrikaların tatil edildikten sonra hiçbir önlem alınmadan işçilerin evlerine yollandığına, yurtdışından gelen patronların karantinaya uymadığına ve bu halde fabrikaları denetlediğine dikkat çekiliyor. Son derece vahim bir durumla karşı karşıyayız” sözleriyle uyardı.

SEMPTOMLAR GİZLENİYOR

İşçilerin yaşananlardan haberdar olmadığı ve semptom gösteren emekçilerin gizlenmeye çalışıldığına dikkat çeken Beko, çalışma yaşamında virüsün yayılmasını önleyeceklerin başında devlet ve sermayenin sorumlu olduğunun altını çizdi. Beko şöyle konuştu: “ Üretim; patronların çıkarı için değil, bu ülkede yaşayan insanların zaruri ihtiyaçları için, gıda, temizlik ve sağlık gibi alanlarda sürdürülmelidir. Üretimin devam edeceği bu yerlerde ise işçi sağlığının, can güvenliğinin ön planda tutulması, tıbbın öngördüğü gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir” dedi.

Beko, İzmir Akar Tekstil'de koronavirüs tespit edildiği için işçilerin çalışmak istemediğini, patronun yanında getirdiği adamlarla işçilere saldırdığı iddiasını da paylaştı.

Dev-Tekstil’in İzmir’de örgütlü olduğu işletmelerdeki durum raporu ise şöyle:

İZMİR:

1-Serbest Bölge

HUGO BOSS: Üretim tamamen durmuş durumda. İki hafta önce işçileri yıllık izne çıkardılar, önümüzdeki hafta açıklama yapılacak.

ROY ROBSON: 11 Mart’ın ardından işçilere bir hafta yıllık izin kullandırdılar. Şimdi ise kısa çalışma ödeneğine başvuracak. 30 Haziran’a kadar ücretsiz izindeler.

DİGEL: 15 gündür yıllık izindeler. Sonrası için henüz net bir bilgi yok.

NORDİA: 10 günlük yıllık izne çıkardılar. Halen işçilere net bir bilgi verilmiş değil.

2-Begos:

ERA TEKSTİL: Çalışan işçilerden üç kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından fabrika üretime ara verdi. İşçiler nisan sonuna kadar izindeler.

GNT TEKSTİL: 13 Nisan’a kadar işçiler ücretsiz izne çıkarıldı.

DERA TEKSTİL: Kısa çalışma ödeneğine başvurdular. İşçiler ücretsiz izne çıkarıldı ve izin süresi belli değil.

NARKON TEKSTİL: İki haftalık ücretsiz iznin ardından patron kısa çalışma ödeneğine başvurdu. 27 Nisan’a kadar çalışmayacaklar ancak siparişe göre erken başlama durumları var.

3- Sarnıç:

BETA TEKSTİL: İki haftalık yıllık izne çıktılar. Ancak izni olmayan işçilerin bir sonraki yıllık izninden kullandırdılar.

SİR TEKSTİL: 6 Nisan’a kadar üretime ara verilmiş durumda. İşçileri ücretsiz izne çıkarıldılar.

KORDON TEKSTİL: İşçilerin çoğunun sigortasız çalıştığı Kordon Tekstil’de alınan önlemler ve sağlık koşulları oldukça kötü durumda. 1 hafta izne çıktıktan sonra çalışmaya devam ettiler. İşçilere maske takma zorunluluğu getirilmiş ancak yemeklerin hijyenik olmadığı gerekçesiyle yemeklerin evden getirilmesi ifade edilmiş. Çalışma saatlerinin düşürüleceği söylenmesine rağmen iki gündür işçiler aynı saatte paydos ediyor.

MOTTO TEKSTİL: Üretim halen devam ediyor. Parça başı çalışılıyor. Fabrikanın tatil edilip edilmeyeceği haftaya belli olacak.

MEDİKAL TEKSTİL: Maske üretiyorlar. Yoğunluktan kaynaklı işçiler sabahlara kadar çalıştırılıyor.

AYDIN GİYİM: İşçiler yıllık izne çıkartıldı. Sonrasına dair işçilere bir açıklama yapılmadı.

4- Çiğli:

MUDE TEKSTİL: Bir işçide koronavirüs tespit edildikten sonra iki hafta süreyle yıllık izne çıkartıldı. 6 Nisan günü iş başı yapılacak.

MASEK SPOR: Salgının başladığından bu yana işçiler çalışıyor. Dezenfektan, tuvalet hijyeni ve işçiler arasına konulan mesafe dışında bir önlem yok. İşlerin yoğunluğundan kaynaklı mesaiye kalınıyor. Patron ücretsiz izin önermiş ancak işçiler ihtiyaçları olduğu için tercih etmiyorlar, üretim deva ediyor.

TEKS SPORT: Bütün işçileri ücretsiz izne çıkarıldılar. İşveren hiçbir açıklama yapmamış durumda.

ÜNİTEKS: Korona virüsüne karşı dezenfektan koyma, lavaboların ve tuvaletlerin temizliği, yemekte uzak oturma gibi önlemler aldı. Üniteks’in Zara, Belçika, H&M müşterilerine iş yapan bölümler iki hafta izin kullandı. İki haftalık izinleri senelik izinden kesen Üniteks, kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. 1 Nisan’dan itibaren de bütün fabrika üretime ara vermiş durumda. Maaşların %60’ını postaneden alacaklar. İzinlerin ne zaman biteceğini süreç gösterecek.

HORİ TEKSTİL: Birkaç yere dezenfektan koymanın dışında hiçbir önlem alınmadı. İşçiler iş yoğunluğu yüzünden mesaili çalışıyor.

5- Torbalı:

UZ PAMUK: İşçiler yıllık izne çıkarıldılar. Sonrasının ne olacağı belirsiz, işçiler net bilgilendirilmiyor.

SUN TEKSTİL: Patron kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor. 30 Nisan’a kadar üretime ara verildi.

EKOTEN: Üretime ara verilmiş durumda. Patron kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak.

Yorumlar (1)
Ali bozkurt 1 yıl önce
Kayseri Serbes bölge simfer çalışmaya devam ediyor bini gecgin işçisiyle 10 gün ara verdi geri başladı 300 işciside izinde belkide herkes izinde görünüyor devletden yararlanıyor belkide ama denetim yok bsy yok
Günün Karikatürü Tümü
banner96
23°
parçalı bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?