Erdoğan'ın kür danışmanı gözünü İzmir'e dikti

Recep Tayyip Erdoğan'ın “bitkisel kür” başdanışmanı İbrahim Saraçoğlu, İzmir'in Menderes İlçesi'ndeki Cumaovası'na "bitkisel çay ve soğuk pres yağların üretimi ile ham bitki işleme tesisi" kurmak için kolları sıvadı. Saraçoğlu'nun 7 milyon TL'lik tesisi için ÇED süreci başlatıldı.

POLİTİKA 19.08.2019, 16:52 20.08.2019, 16:31
Erdoğan'ın kür danışmanı gözünü İzmir'e dikti

Recep Tayyip Erdoğan'ın "şifacısı" olarak bilinen, “bitkisel kür” başdanışmanı Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, Türkiye'de bitkisel yağ ve yağlı tohum ihracatının önemli merkezlerinden İzmir'e tesis açmak için harekete geçti.

İzmir’in yerel yayın organı Son Kale’den Mustafa Akbaş’ın habere göre; Saraçoğlu'nun sahibi olduğu Saraçoğlu Turizm ve Çevre Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş., İzmir'in Menderes İlçesi'ndeki İTOB Organize Sanayi Bölgesi'nde 4800 metrekarelik alana "bitkisel çay ve soğuk pres yağların üretimi ile ham bitki işleme tesisi" kurmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ÇED başvurusu yaptı.

Bakanlık, 3 milyon 292 bin TL'si ithal makina ekipmanı, 611 bin TL'si yerli makine ekipmanı ve 3 milyon 177 bin TL'si de kurulum hazırlıkları olmak üzere toplam 7 milyon 81 bin TL tutarındaki bu projeyle ilgili ÇED sürecini başlattı. Projeye göre, Cumaovası'nda yapılacak tesiste nane, yaban otu, papatya, ıhlamur, kuşburnu gibi çayların üretimi yapılacak. Ayrıca, yılda 384 ton soğuk sıkım yağ üretimi gerçekleştirilecek fabrikada 21 kişi çalışacak.

ODA TV

Yorumlar (1)
Kerim abdul cabbar suriyeli 1 yıl önce
Zengini zengin etki insan yasasin
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208