Dünya Ana Dil Günü kutlandı: Kürtçe, parlamentoda 'bilinmeyen dil'

İzmir HDP İl Örgütü Dünya Ana Dil gününü kutladı. Avesta Dil ve Kültür Derneği Başkanı Ali Yalçınkaya  tarafından okunan Kürtçe  basın açıklamasında Yalçınkaya ‘’Biz dil kurumları olarak bu saldırılara tüm gücümüzle karşı koyacağımızı, haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi beyan ederiz’’ dedi.

POLİTİKA 22.02.2021, 15:38 22.02.2021, 15:46
Dünya Ana Dil Günü kutlandı: Kürtçe, parlamentoda 'bilinmeyen dil'

ROJİN SUBAŞI/ BÜŞRA MURATDAĞI İzmir HDP İl Örgütü binasında yapılan Kürtçe basın açıklamasını Avesta Dil ve Kültür Derneği Başkanı Ali Yalçınkaya  okudu. Yalçınkaya yaptığı açıklamada:” Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü çeşitliliği ve çok dilliliği teşvik etmek amacıyla 21 Şubat'ı Dünya Ana Dil Günü olarak ilan etti ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulu bu kararı memnuniyetle karşıladı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararında, üye devletleri ‘dünya halkları tarafından konuşulan tüm dillerin korunmasını ve korunmasını desteklemeye" çağırmaktadır. UNESCO tarafından 21 Şubat'ta yayınlanan bir açıklamada, ‘Ana dilde veya ana dilde eğitim erken yaşta başlamalıdır. Çünkü çocuk yetiştirmek ve eğitim öğrenmenin temelidir ‘ Bu aynı zamanda çok kültürlülüğün ve çoğulculuğun yok edilmesinin ya da yok etme girişiminin insanlığa karşı bir suç olduğu anlamına gelir. Bugün hala Kürtlere karşı insanlık suçları işleniyor. 21. yüzyılda Kürtler dil ve kültürel haklarından mahrum bırakılıyor. Bu gün dünyanın bütün devletleri, başka bir dile ne kadar destek verdiklerini beyan ediyor. Kürtçe dil haklarını desteklemeyi durdurmak için mevcut bazı Kürtçe işaretler Türkçe işaretlerle değiştirildi ve birçok Kürt dernek, enstitü ve kurumu kapatıldı’’ dedi. 


‘DEVLET BU HAKKI ZATEN İHLAL ETTİ’
‘’Uluslararası anlaşmalar, ana dil eğitimini temel bir insan hakkı olarak sağlar, ancak Kürt çocuklarının anadilde eğitim alma hakları yoktur ‘’ şeklinde konuşan Ali Yalçınkaya: ‘’Devlet, Kürtçe anaokulları, anaokulları ve özel okulların kapatılması dahil bu hakkı zaten ihlal etti. Yerelde yayın yapan gazete, dergi, televizyon ve radyo istasyonlarına da el konuldu. Kürt kentinin belediyeleri daha az ölçüde dilsel ve kültürel faaliyetlere destek verdiler, ancak belediye başkanları belediyelere ve dolayısıyla Kürtçeye saldırdı. Türk parlamentosunda Kürtçe bilinmeyen bir dil olarak tanımlanır ve bir temsilci kendi dilinde birkaç kelime konuştuğunda  (bilinmeyen dil) olarak kaydedilir. Bu soykırımın adı, bu insanlığa karşı işlenen suçun adıdır. Biz iyi biliyoruz, devlet bunu iyi biliyor; Kürtlerin varlığı, Kürtlerin geleceği, Kürtlerin birliği onların dilidir. Devlet, varlığımızı, geleceğimizi, birliğimizi yok etmek için dilimize saldırıyor. Biz dil kurumları olarak bu saldırılara tüm gücümüzle karşı koyacağımızı, haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi beyan ederiz’’ diye belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?