'Develeri güreştiren belediye başkanları aday gösterilmedi'

Siyaset Bilimci Banu Özdemir “Ümit Kartal ile Potkal” programının konuğu olarak HAYTAP ve hayvan hakları hakkında konuştu.

POLİTİKA 23.03.2019, 19:22 23.03.2019, 19:43
'Develeri güreştiren belediye başkanları aday gösterilmedi'

İZ GAZETE - Konuşmasına Hayvan Hakları Federasyonundan bahsederek başlayan Banu Özdemir “Onların yaptıkları çalışmaların çok kıymetli olduğunu düşünüyorum’’ diyerek kendisinin onların üyesi ve gönüllüsü olduğunu söyledi.

5199 sayılı kanunundan bahseden Özdemir, “Bu kanun hayvanları sahipli ve sahipsiz diye ayırıyor. Sokakta sahipli bir hayvana şiddet uyguladığınızda ceza kanununa tabi olabiliyor ve hapis cezası alabiliyorsunuz. Ama sahipsiz bir hayvana zarar verdiğinizde sahipsiz hayvanları Kabahatler Kanunu çerçevesinde mala zarar vermek olarak değerlendirdikleri için sadece idari para cezasıyla ki onu da yeni tasarımla 4 taksitle alıyorsunuz. Bu alanda mecliste çok ciddi ve çalışmalar yapıldı ve Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubumuz önergeler verdi ve hapis cezası olarak yargılanması gerektiğini ifade ettiler. ” dedi.

Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu işin takipçisi olan savunucular çok ciddi bir çalışma yürütüyorlar. Yerel seçim kampanyası içerisinde bir yandan parti çalışmalarına destek olurken bir yandan da kendilerine eşlik etmeye çalıştım. İzmir’de farkındalık yaratılsın istediler. Daha önce de bu çalışmalar oldu ama nihayete ersinler istedik.’’

İZMİR’DE BAŞLADI, TÜM TÜRKİYE’YE YAYILIYOR’

Konuşmasında belediye başkan adaylarına imzalattıkları ‘Söz veriyorum’ protokolünden bahseden Banu Özdemir, “Bu protokolde doğadaki bütün yaşam haklarına saygı duyan ve yaşam hakkını koruyan belediyecilik ile ilgili kıstaslar var. Sözleşmenin içerisinde hayvan sirklerinin açılmaması da var. HAYTAP ailesi olarak, bunu İzmir’de başlattık, dalga dalga Türkiye’ye yayılıyor. Ben CHP’ de görev yapıyorum ama bu kampanyaya destek olan ve Türkiye’ye yayılmasına katkı sağlayan diğer siyasi kurumların adaylarına da teşekkür ediyoruz çünkü onların arasında da imzalayanlar var. Buna ilk Tunç Soyer’le başladık ve devam ettirdik.” diye konuştu.

FAYTON SEKTÖRÜ İÇİN ÖZDEMİR’DEN ÖNERİ

Hayvanlara yapılan haksızlıkların başında gelen fayton meselesine değinen Özdemir “İstediğimiz tam olarak fayton sektörünün yasaklanması değil, sonuçta bu sektörden geçinenler var. Ancak atlar yaz aylarında çok sıkıntı yaşayabiliyor. Akülü faytonlar konulsun, faytoncu emekçileri de mağdur etmemek için akülü faytonlar hediye edilsin’’ diyerek öneride bulundu.

Cumhuriyet Halk Partili adayların hepsinin deve güreşlerine karşı çıktığını hatırlatan Özdemir, “Bütün ilçelerin adayları ile görüşmeler gerçekleştirildi. Bizim tüm adaylarımızın Hayvan hakları ile ilgili yeteri kadar duyarlı ve bilgi birikimine sahip olduğunu deklare etmek isterim. Bu kampanyanın öncüsü olarak siyasi bir rol model olmak istediler. Hepsi ayrı ayrı çok güzel projeler hazırlamışlar. Develeri güreştiren belediye başkanları aday gösterilemedi” şeklinde konuştu.

‘ONLARIN SÖZCÜŞÜĞÜNÜ BİZ ÜSTLENİYORUZ’

Barınakları kabul etmediğini söyleyen CHP Çeşme Belediye Başkan adayı Ekrem Oran, çok geniş bir alanda sağlık ve veterinerlik hizmetlerinin uygulanabilmesi için bir proje ortaya koyacağını söylediğini aktardı. Aliağa’da Özcan Durmaz’ın da benzet bir projesi olduğunu kaydeden Özdemir, “Bu çalışmalar çok kıymetli. Bu insanoğlunun işini de kolaylaştıran bir çalışma.” dedi.

Kısırlaştırma hizmetleri hakkında da konuşan Özdemir, “Şu ana kadar tüm belediye başkan adaylarımız yeni dönemde uygulayacakları projelerini HAYTAP ile birlikte hareket ederek gerçekleştireceklerini belirtti.” diye konuştu.

Özdemir, HAYTAP’ın amacını “Bu canlıların yaşam alanlarını talan ettik, işgal ettik. Bunların kendilerine ait hakları var ama dilleri yok, onların sözcülüğünü biz üstleniyoruz. Ve sözcülük çerçevesinde oluşabilecek tüm olumlu olumsuz durumlarda kamuoyuna çağrı yapacağız.’’ diye özetledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?