Dervişoğlu’ndan AKP’li Kuzu’ya: Eğer fikir namusu varsa açıklasın!

Cumhur ittifakının siyasi partiler yasa çalışmalarını kendi iktidarları için yaptığını belirten İYİ Parti İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, sokağa çıkma kısıtlamasının yasal olmadığını ve vatandaşa kesilen cezaların iptal edilmesini istedi. Dervişoğlu, AKP’li Kuzu’nun açıklamalarını utanç verici olarak değerlendirdi.

POLİTİKA 01.06.2020, 14:14 01.06.2020, 14:18
Dervişoğlu’ndan AKP’li Kuzu’ya: Eğer fikir namusu varsa açıklasın!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Meclis de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Gurup Başkanvekili ve İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, Türkiye’ye 12 eylül darbe mirası olarak kalan antidemokratik siyasi partiler kanunundan kurtulmasının temel bir ihtiyaç olduğunu belirterek, “İktidar kanadının üzerinde konsensus sağlanması icap eden temel yasalar üzerinde yangından mal kaçırır bir şekilde birdenbire vaziyet alması dikkat çekici bir durumdur” dedi.

Bu konuda iktidar tarafından partilerine sunulmuş bir metin ya da çalışmanın gelmediğini kaydeden Dervişoğlu, yapılacak ilk genel seçimde, iktidarını kaybedeceğini düşünen cumhur ittifakının meclisteki kanun yapma gücünü demokrasiyi güçlendirmek için değil, iktidarını korumak için yaptığını belirtti. İktidarın yapacağı yasal düzenlemenin silaha dönüşmesi durumunda kendilerine uyarıda bulunacaklarını ifade eden Dervişoğlu, “ Unutmayın eğer siz kanun yapma gücünüzü, şayet demokrasiye ve siyasi partilere yöneltilmiş bir silaha dönüştürürseniz, biliniz ki hiçbir silah sahibine sadık değildir. Gün gelir sizi vurur ve siyasi tarihimiz bunun acı örnekleriyle doludur” hatırlatmasında bulundu.

DEVLET YÜKÜMLÜLÜĞÜ BİTMEDİ

Sokağa çıkma yasağı konusunda partisinin önerilerini paylaşan Dervişoğlu, yasağı kısıtlama olarak ifade eden iktidarın bu uygulamayı yasalar çerçevesinde gerçekleştirmekten kaçındığını söyledi. Uygulamanın yasa çerçevesinde yapılması durumunda devletin vatandaşa karşı yükümlülüklerinin devreye gireceğini vurgulayan Dervişoğlu, devletin bu yükümlülükten kurtulamadığının altını çizdi.

HUKUKSUZ CEZALARI İPTAL EDİN

Bu süreçte 10 binlerce vatandaşa para cezaları kesildiğini hatırlatan Dervişoğlu, cezaların devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığını belirterek tepki gösterdi. İktidara çağrıda bulunan İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, “ Devletin yükümlülüklerinden sıyrılmak adına hukuksuzca yaptığı bu işlerin faturasını vatandaşlarımıza kesmeyiniz. Vatandaşlarımız elinden geldiğince kurallara gayret sarfetti ve devletine isyan etmedi. Şimdi devlete düşen bu fedakarlığı karşılıksız bırakmayıp, zaten kanuna ve kitaba pek de uygun düşmeyen o cezaları iptal etmektir. Ekonomik sıkıntılarla mücadele eden vatandaşlarımıza bir de 3 bin lirayı aşan ceza yükünü bindirmeyiniz” diye seslendi.

AYIP VE UTANÇ VERİCİ

“Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Burhan Kuzu’nun suç örgütü unsurlarıyla ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna, Dervişoğlu, “ Burhan Kuzu’ya eğer fikir namusu var ise kendinden önce arayanları ve kendinden sonra da arayanları açıklamalıdır. Bunu yapmadığı müddetçe bu sayın Kuzu’nun üzerinde gölge olarak kalmaktan öte, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni karanlıkta bırakma durumunu ortaya çıkarır. Yargıya siyasetin müdahale etmiş olması halini esefle kınarım. Bu büyük bir ayıp ve utanç verici bir durumdur. Yasayla falan temizlenmez” yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?