Dervişoğlu: Elektrik, doğalgaz ve su faturalarını devlet ödemeli!

Korona salgını sürecinde vatandaşların geçim sıkıntısı yaşamaması için elektrik, doğalgaz ve su faturalarının bakanlıkların bütçesinden karşılanmasını isteyen İzmir Milletvekili Müsavat Dervişoğlu, elektrik faturalarındaki TRT payının kaldırılmasının yanı sıra, Elektronik Haberleşme Kanununa geçici madde eklenerek, bu süreçte faturasını ödeyemeyen vatandaşların hizmet alımının durdurulmaması ve bu işlemler için abonelerden herhangi bir ücret alınmamasını içeren bir kanun teklifi verdi.

POLİTİKA 02.04.2020, 16:22
Dervişoğlu: Elektrik, doğalgaz ve su faturalarını devlet ödemeli!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Türkiye dâhil dünyadaki birçok ülke korona virüsünün yayılımını önlemek maksadıyla alınan sıkı tedbirleri sıralayan İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, yaşanacak ekonomik sıkıntılara dikkat çekerek, “Türkiye'de 65 yaş üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanmıştır. Düğün, cenaze, tiyatro, sinema, eğlence yerleri ve bunun gibi çok sayıda insanın bir araya geldiği etkinlikler yasaklanmıştır. Şehirlerarası yolculuklar valilerin iznine tabi tutulmuştur. Berber, kuaför, güzellik merkezleri kapatılmıştır. İlkokul, ortaokul, liseler ve üniversiteler kapatılıp, eğitimlerin uzaktan yapılmasına karar verilmiştir. Virüsün kolay bulaşması sebebiyle bu tedbirler alınmış ve bu kapsamda vatandaşlara zorunlu olmadıkça evlerinde kalmaları tavsiye edilmektedir. Alınan bu tedbirler neticesinde piyasaların durgunlaşması, esnafların işyerlerini kapatmak zorunda kalması vs gibi sebeplerden ötürü çalışanlar işlerinden çıkarılmış ya da ücretsiz izne çıkartılmışlarıdır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler de ciddi boyutlarda ekonomik sorunlar yaşamaktadır. Dolayısıyla birçok vatandaşımız geçim sıkıntısı da yaşamaya başlamıştır. Korona virüs toplumun hem ekonomik hem de sosyal açıdan kötü etkilenmesine sebep olmuştur. Virüsün yayılımını durdurmak maksadıyla daha da sıkı tedbirler alınacağı öngörülmektedir. Bu da vatandaşların bir süre daha ekonomik sorunlar yaşayacağına işarettir” uyarısında bulundu.

ELEKTRİK, SU VE DOĞALGAZ FATURALARI BİR SÜRE DEVLET BÜTÇESİNDEN KARŞILANMALI

Ülkemizdeki korona virüs salgını sebebiyle yaşanan ekonomik sorunlarda vatandaşların elektrik, doğalgaz, su ve elektronik haberleşme faturalarını ödemekte zorluk çektiğini altını çizen Dervişoğlu, bu zorlu süreçte vatandaşların bu faturaları ödeyememesi durumunda, fatura ödemelerinin belirli bir süre devletin bütçesi tarafından karşılanmasını istedi. Dervişoğlu meclis başkanlığına sunduğu teklifinde faturalardaki TRT payının kaldırılmasının yanı sıra elektronik haberleşme faturalarının ödenmemesi durumunda hizmetin durdurulmamasını ve açma/kapama işlemleri için ücret alınmamasını da ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?