Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'CHP enkaz altında kaldı' sözlerine Yücel'den yanıt!

Gizem Taban ile Z Raporu Deprem Özel programının konuğu CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel oldu. Yücel, 30 Ekim’de gerçekleşen İzmir depreminin ardından değerlendirmelerde bulundu

POLİTİKA 16.11.2020, 12:17 16.11.2020, 14:07

Gizem Taban’ın sunduğu Z Raporu Deprem Özel programının konuğu olan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir’de yaşanan deprem felaketinin ardından değerlendirmelerde bulundu ve yapılan çalışmaları anlattı.

Çok daha ağır sonuçlarla karşılaşabilecek bir deprem olabileceğini söyleyen Yücel, “Hepimizde bir travma, korku yarattı. Depremle ilgili mücadele ve yapılacak çalışmalar siyaset üstü bir bakış açısıyla yapılmalı. Toplumun tüm kesimleri ortak akıl oluşturmalıdır. Gelecekte yaşanacak bir depremde can kaybının azalması veya hiç olmaması için her türlü önlemin birlikte alınması gerekiyor. Bayraklı Manavkuyu’da yıkımın fazla olduğu bilgisi geldi. Yönetici ve vekillerimizde bir araya gelip durum değerlendirmesi yaptık. Sonrasında da olay yerine gittik. İlk müdahaleyi Büyükşehir Belediyesi ve vatandaşlar yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekiplerince 55 vatandaşımız enkaz altından çıkarıldı. AFAD, AKUT ve diğer belediyelerin ekipleriyle hummalı bir çalışma yapıldı. Son ana kadar ümidimizi hiç yitirmedik. Olayın ilk gününden itibaren genel başkan yardımcımız, genel sekreterimiz, grup başkanvekilimiz ve İzmir dışından 91 vekilimiz gelip gerekli desteği verdi.  İkinci gün de Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu gelip incelemelerde bulundu” diye konuştu.

‘KULLANILAN ÜSLUP KUTUPLAŞTIRICI İFADEDİR’

Şov tartışması hakkında konuşan CHP’li Yücel, “Bir Bakan’ın enkaz altında canlı insanlar varken enkazın tepesine çıkıp poz vermesi doğru bir davranış değil. Öte yandan enkaz altındaki kişiyle telefonla konuşulması ve bunun canlı olarak verilmesi doğru değil. Bunu yapacak kişi de Bakan değil kurtarma ekiplerinde çalışan kişilerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Bu depremde CHP enkaz altında kaldı’ sözlerini değerlenirden Yücel, “Herkesi ilgilendiren konularda toplumun dayanışma içerisinde olması gerekiyor. Kimin sorumluğu var ya da yok tartışılır. Ama kullanılan üslup kesinlikle kutuplaştırıcı hatta İzmir’de böyle bir felaket yaşanmasından dolayı haz duyulduğunu gösteren bir ifadedir. Bu ifade Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişiye yakışmamıştır. Bu ülkeyi 18 yıldır yöneten siyasi irade AKP’dir. Tek başına iktidar olmak ne demek? Her türlü yetkiniz var demek. Türkiye’de deprem konusunda mevzuatta bir boşluk var. Ruhsatlı bir binayla ilgili belediyenin yapabileceği bir şey yok. 6306 sayı yasanın yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda. Bir yıkım olması için Bakanlık tarafından bölgenin riskli alan ilan edilmesi gerekiyor. Bayraklı’da böyle bir durum söz konusu değil. Şikâyet üzerine ya da kat malikleri tarafından binanın incelenmesinin yapılması sonucu binanın riskli olduğunun tespit edilmesi gerekiyor. Bu prosedür gerçekleşmeden belediyenin bir kişinin binasını deprem konusunda risk teşkil edip etmediği konusunda inceleme yapma yetkisi yok. Böyle bir boşluk var. Bunu düzenleyecek olan da iktidardır” şeklinde konuştu.

‘TMMOB BU İŞİN İÇİNDE OLMALI’

Ortak akıl oluşturmadan sorunlara çözüm bulunamayacağını dile getiren Yücel, “Bu hasarların, can kayıplarının önüne geçilmesi için hükümetin, bakanlığın ve yerel yönetimlerin birlikte hareket etmesi gerekiyor. Ama bu yeterli mi değil. O kentte görev yapan mimarlar, mühendisler, jeofizikçiler vb. bunların kayıtlı oldukları meslek odalarının yani TMMOB’un bu işin içinde olması gerekiyor. Gerçekten ortak akıl oluşturmadan, her türlü yetkiyi kendi elinizde toplayıp yerel yönetimlerin elini zayıflatıp depremle ilgili sağlıklı bir çalışma yapamazsınız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer bu tehlikeyi gördü ki deprem yaşanmadan önce Deprem Daire Başkanlığı kurdu. Bu çalışmalar başladı. Depremden sonra bir deprem çalıştayı yapıldı. Ortak akıl buluşması. Bu ortak akıldır. Bakan ve Vali davet edilmesine rağmen katılmadılar. Bu işi ne kadar önemsediklerini ve ne kadar samimi olduklarını gösterdiler. Bakanlık ve Valilik'ten üst düzey hiç bir bürokrat katılmadı. İzmir Vali'si nerede? Böyle bir davete katılmayıp ortak akıldan bahsederseniz olmaz. Biz nasıl çözüm üreteceğiz? Enkazın başına çıkıp fotoğraf çekilmekte, enkaz altındaki kişiyle telefonla konuşmakta samimiyet aranıyorsa kimse kusura bakmasın bu şov yapmanın ta kendisidir” dedi.

‘BİLİM YUVASINA SİYASET BULAŞTIRILMAZ’

Depremle ilgili yapılan çalıştaya Dokuz Eylül Üniversitesi’nden de akademisyenlerin davet edildiğini ancak Rektör Nükhet Hotar’ın izin vermediği açıklamalarını da değerlendiren Yücel, “Akademisyenlerin çalıştaya katılacağı bilgisi geldi. Ancak son anda bir müdahaleyle birçok davetli akademisyen toplantıya katılmadı. Üniversite bir bilim merkezidir. Rektörlük, dekanlık gibi görevlerin geçmişte yaptığı aktif siyasetin izlerinden kurtulamayan bir kişi tarafından sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi mümkün değildir. Bu Dokuz Eylül Üniversitesi’ndeki akademisyen ve öğrencilere yapılmış büyük bir haksızlıktır. Bilim yuvasına siyaset bulaştırılmaz. Sürdürülebilir olduğunu düşünmüyorum. Kente ve öğrencilere de bir faydası yok” diye konuştu.

‘BİZ İŞİN SİYASETİNDE HİÇ OLMADIK’

AKP’li Atilla Kaya’nın açıklamalarını eleştiren Yücel, “İmar barışından yıkılan bina olup olmadığı önümüzdeki süreçte belli olacak. İmar barışı çarpık kentleşmenin ve riskin önünü açan bir seçim yatırımı ve gelir elde etme yöntemidir. Sayın Kaya’nın ‘siyaset yaparsak altından kalkamazlar’ söylemi doğru bir söylem değildir. 18 yıldır bu ülkeyi yöneten bir siyasi partinin temsilcisi bence bunu söylememeli. Biz işin siyasetinde hiç olmadık. Depremin, insan canının siyaseti olmaz. Ama bizim CHP olarak tartışamayacağımız, cevap veremeyeceğimiz hiçbir şey” şeklinde konuştu.

‘DENETİM MEKANİZMASININ OLMASI GEREKİYOR’

Hasar tespit çalışmalarında vatandaşın yaşadığı güvensizliği dile getiren Yücel, “Hasarla ilgili yapılan incelemelerin güvenilir olup olmadığıyla ilgili şüpheler var. Bu konuda İzmir’de çalışan odalara kayıtlı mimar ve mühendisler sürecin dışında bırakıldı.  Bir denetim mekanizmasının olması gerekiyor. Herkesten önce söz söylemesi gereken bu şehirde çalışan mimarlar ve mühendislerdir. Onların sürecin dışında bırakılması kocaman bir soru işareti bırakıyor. Artıca araya bazı siyasilerin, hatırlı kişilerin girerek hasarlı binaların derecesini düşürmeye yönelik somut birtakım bilgi geldi. Genel Başkan Yardımcımızın yaptığı açıklama da budur. Sonuçta insan hayatının şakası olmaz” dedi.

‘HAZIRLIK YAPMALARINI SÖYLEDİK’

Depremden sonra öne çıkan konulardan birinin de kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Yücel, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın kentsel dönüşümle ilgili tespiti çok doğrudur. Kentsel dönüşüm deyince aklımıza ruhsatsız yapılar geliyordu. Bu depremle ruhsatlı yapılar için de ciddi bir tehlike olduğunu gördük. Depremden sonra bir toplantı yaptık. Belediye başkanlarımıza bu depremi hepsinin yaşabileceğini söylemiştim. Dolayısıyla her an yeni bir deprem olabilecekmiş gibi çalışmalarınıza başlamalarını, Büyükşehir Belediyemizin kurduğu Deprem Daire Başkanlığı benzeri bir birim kurularak gerekli hazırlıkların yapılmasını söyledik. Bu İzmir’in sorunu değil, Türkiye’nin sorunudur. Yıllardır konuşulan bir İstanbul depremi var. Herkes ona odaklanmıştı. İstanbul’daki yapılaşma çok daha eski. Gerek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız gerekse İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bu konuyu çok önemseyerek gerekli önlemlerin alınması için irade ortaya koydular” diye konuştu.

‘HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI’

Bir Kira Bir Yuva kampanyasının çok sayıda vatandaşın yarasına merhem olduğunu söyleyen Yücel, “Pandemi döneminde de İzmir Büyükşehir Belediyesi dayanışma konusunda Türkiye’ye bir süreç yaşamıştı. Depremden sonra da aynı ağ kuruldu. Yaklaşık 35 milyon TL civarında bir para toplandığı ve aynı oranda da Büyükşehir Belediyemizin destek sağlayarak 70 milyon TL gibi bir rakama tamamlayacaklar. Bu herkesin başına gelebilirdi. O yüzden herkesin elini taşın altına koyması ve yaraların sarılması için destek vermesi gerekiyor” dedi.

‘RİSK HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTIYOR’

Depremden sonra pandemide vaka artışının hızlandığını da sözlerine ekleyen Yücel, “Bu risk her geçen gün daha da artıyor. Bu konuda Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra tabip odalarının açıklamalarını da dikkate almak gerekiyor. Açıklamalarda iki kurum arasında çelişki var. Vaka sayısının düşürüldüğüne dair somut söylemler geliyordu. Bakan kendisi ifade etti. Ülkeyi ilgilendiren sorunlar ortak sorunlarımızdır ama Bakanın açıklamaları tek bir bakış açısıyla yürütüldüğü zaman ortaya neler çıktığının somut bir kanıtıdır. Tabip odaları da bu işin içerisinde olmalıdır. Dışında bırakıldılar” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Fenerbahçe 15 27
3. Konyaspor 14 26
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 14 18
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Erzurumspor 13 28
2. Ümraniye 14 27
3. Ankaragücü 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Bursaspor 14 17
14. Menemenspor 13 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 14 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Brentford 15 17
13. Crystal Palace 15 16
14. Leeds United 15 16
15. Southampton 15 16
16. Everton 14 15
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Osasuna 16 21
10. Athletic Bilbao 15 20
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 16 8
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?