Çıray’dan NAVTEX ile ilgili çok konuşulacak iddia!

Türkiye’nin Oruç Reis gemisini NAVTEX alanı dışında bir bölgeye yollandığını iddia eden İYİ Partili Çıray, “ 30 Ağustos’ta sonuçlarını göreceğiz” dedi.

POLİTİKA 12.08.2020, 16:11 12.08.2020, 16:20
Çıray’dan NAVTEX ile ilgili çok konuşulacak iddia!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Türkiye, sismik araştırma gemisi Oruç Reis'in yapacağı çalışmalar için 'NAVTEX' ilan etmesinin ardından Doğu Akdeniz'de tansiyon yükseldi. Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin NAVTEX ilan ettiği koordinatlarda anti-NAVTEX ilan edeceği belirtildi.

Türkiye 23 Ağustos’a kadar Navtex ilan etmişti. İYİ Parti Milli Güvenlik Politikaları Başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, AKP’nin ilan ettiği Navtex’in, Mısır ile Yunanistan'ın imzaladığı ‘Münhasır Ekonomik Bölge'yi kapsamadığını iddia ederek, “Yine yanlış bilgi verdiler” dedi.

ORUÇ REİS’İ FARKLI BİR YERE YOLLADILAR

AKP iktidarının dün ilan ettiği Navtex'in Yunanistan ile Mısır'ın anlaşma yaptığı bölgeyi kapsamadığını, daha doğusunda yer alan bölgeyi kapsadığına dikkat çeken Çıray, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün Oruç Reis'le ilgili yeni bir Navtex yayınladıklarını, Oruç Reis'i gönderdikleri yerin Yunanistan'la Mısır'ın anlaşma yaptığı alan olduğunu söyleyerek yine ne yazık ki Türk milletine yanlış bilgi verdiler. Gördük ki, bugün Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı haritada Navtex alanı Yunanistan'la Mısır'ın anlaşma yaptığı bölgeyi kapsamıyor. Onun doğusundaki olan bölgeyi kapsıyor. Tam orada, 28'inci boylamda sona eriyor” dedi.

SONUÇLARI 30 AĞUSTOS’TA GÖRÜRÜZ

Konuyu yakından takip ettiğini belirten İYİ Partili Çıray, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti 30 Ağustos'ta, o tartışmalı sularda, yani 28'inci boylamın batısında petrol araştırması ile ilgili bir ihale yapacağını açıklamıştı. 30 Ağustos'ta sonuçlarını göreceğiz. Hep birlikte bunu izlemeye ve dikkatle takip etmeye devam edeceğiz”

NAVTEX NEDİR?

Navtex, denizcilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemidir.

Ülkelerin Deniz Kuvvetleri, yapacağı eğitim ve tatbikatların bilgisini önceden duyurarak bu sahalara girilmemesi konusunda uyarılarda bulunuyor. Türkiye, sismik araştırma gemisi Oruç Reis için 23 Ağustos'a kadar Navtex ilan edildiğini duyurmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?