Çıray: Kayseri Şehir Hastanesi'ne neden iki kat para ödendi?

Halkın çok yüksek bedeller ödediğini ve dünyada terk edilen şehir hastanelerinden Kayseri Şehir Hastanesine iki katı para ödenmesine tepki gösteren İYİ Partili Çıray, Bakan Koca’ya,” araştırmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

POLİTİKA 09.10.2020, 13:21 09.10.2020, 13:30
Çıray: Kayseri Şehir Hastanesi'ne neden iki kat para ödendi?

İYİ Parti İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, Sayıştay Denetim Raporlarında Kayseri Şehir Hastanesi projesinin yatırım döneminde yapılan iş artış oranının neden iki katı kadar görevli şirkete para ödendiğini meclise taşıdı.
 

2019 Sayıştay Denetim Raporlarında tespit edilen bir bulguya dikkat çeken Çıray, yapılan incelemelerde hizmete açılan 10 şehir hastanesinin yatırım dönemlerinde belli oranlarda iş artışı yapıldığını, Mersin, Isparta, Eskişehir, Manisa, Ankara Bilkent ve Bursa Şehir Hastanelerinde kullanım bedelinin iş artışı ile aynı veya iş artışından daha az bir oranda artırıldığını ancak Kayseri şehir hastanesinde kullanım bedelindeki artışın iş artış oranının iki katı olduğunun tespit edildiği bilgisini paylaştı.

YÜZDE 16,54 ORANINDAKİ İŞ ARTIŞINA YÜZDE 33 BEDEL
“Kayseri Şehir Hastanesi projesinin yatırım döneminde bazı gereklilikler sonucu sabit yatırım tutarının yüzde 16,54’ü oranında iş artışı yapılmasına rağmen, idare tarafından görevli şirkete ödenecek kullanım bedeli tutarının yüzde 33 oranında artırıldığını” söyleyen Çıray, Tüm şehir hastaneleri sözleşmelerinde belirlenen kullanım bedelinin, iş artışı sonucu işlerin maliyetinde meydana gelen artış miktarına uygun olarak yapılması ve idareye ek mali külfet getirilmesini önleyecek şekilde tespit edilmesi gerektiği yazılı prosedürü hatırlattı.

MALİ ŞEFFAFLIK YOK
Sayıştay denetim raporuna göre konuyla ilgili kamu idaresinin vermiş olduğu cevabın mali şeffaflıktan uzak olduğunun altını çizen eski Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Aytun Çıray, “Denetim raporuna göre konuyla ilgili Kamu İdaresi cevabında ‘şehir hastanelerinde iş artışı meydana geldiğinde, sözleşme eki Ek-22'de belirtildiği üzere İdare İşler Değişikliğinin getirdiği yeni finansman maliyetleri de dahil tüm maliyet artışı projenin finansal modeline işlenerek kullanım bedeli revizyonunun yapıldığı’ ifade edilmiş. Yani burada kamu kaynaklarının kullanımı ile ilgili mali şeffaflık yok sayılmıştır” eleştirisinde bulundu.

NEDEN KAYSERİ’DE İŞ ARTIŞI İKİ KAT?
Vatandaşın iş bulamadığı, evine ekmek götüremediği kriz sürecine vurgu yapan Çıray, tüm dünyanın terk ettiği, halkın çok yüksek bedeller ödediği kullanışsız şehir hastaneleri projelerinde, kamu kaynaklarının şirketleri zengin etmek için har vurup harman savurulmasının kabul edilemeyeceğini söyleyen Çıray, “Kayseri Şehir Hastanesinde ortaya çıkan bu ek mali külfetin diğer tüm şehir hastanelerinden farklı olarak iş artış oranının iki katı olmasının sebepleri nelerdir? “ sorusunu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yöneltti. Çıray, şu sorularına da yanıt istedi:

- Şehir hastaneleri sözleşmelerinin 44.4'üncü maddesinde yapılacak iş artışlarının kümülatif toplamının toplam sabit yatırım tutarının %20'sini geçemeyeceği belirtilmiştir. Söz konusu madde hükmü ile şehir hastaneleri projelerinde yapılacak iş artışlarına bir üst sınır getirilmiş olmasına rağmen Kayseri Şehir Hastanesinde söz konusu ek maliyetin %33 olarak belirlenmesi kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesi anlamına gelmez mi?

- Kullanım bedeli revizyonunda işletilen finansal modellerin, şehir hastaneleri sözleşmelerinin 41'inci maddesi gereği idarenin onayına tabii olduğu, idareye ek mali külfet getirme riski bulunan finansal modellerin idarece kabul edilmemesi gerektiği belirtilmesine rağmen bu finansal modeli kim ya da kimler ve neden kabul etmişlerdir?

- Kayseri Şehir Hastanesi projesinde yapılan iş artışı sonucu kullanım bedelindeki artışın, işlerin maliyetindeki artıştan daha fazla olması ile İdareye ek mali külfet getirilmesinin sebebi araştırılmış ve gerekli düzeltmeler yapılmış mıdır? Eğer araştırılmadıysa ne zaman araştırmayı düşünüyorsunuz? 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?