Çiftçi Bornova için hazır: 'AKP'yi sandığa gömüp...'

Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanı Ferdan Çiftçi, Bornova Belediye Başkan aday adaylığı için başvurusunu yaptı. Basın açıklamasıyla adaylığını duyuran Çiftçi, “Bu seçimlerde kazanılacak başarı ve sonucunda elde edilecek belediye başkanlıklarında yapacağımız başarılı çalışmalarla tekrar yeni bir hikaye yazıp ilk genel seçimlerde AKP’yi sandığa gömüp iktidara yürüyebiliriz.” diye konuştu.

POLİTİKA 05.12.2018, 09:21 05.12.2018, 09:29
Çiftçi Bornova için hazır: 'AKP'yi sandığa gömüp...'

İZ GAZETE - Ziraat Mühendisleri Odası eski Başkanı Ferdan Çiftçi geçtiğimiz hafta, Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkan aday adayı olmak için, yürüttüğü Ziraat Mühendisleri Odası Başkanlığı görevinden istifa etmişti. Çiftçi, gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla Bornova Belediye Başkan aday adaylığını resmen açıkladı.

Çiftçi, gerçekleştirdiği basın açıklamasında bugüne değin görev yapmış tüm belediye başkanlarına teşekkür ederken, Bornova’da ‘Birlikte Üreten Birlikte Yöneten’ bir anlayışla belediye başkanlığı görevini yürütmek istediğini söyledi. Çiftçi, 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlerin ayrı bir anlamı olduğuna dikkat çekerek, “Bu seçimlerde kazanılacak başarı ve sonucunda elde edilecek belediye başkanlıklarında yapacağımız başarılı çalışmalarla tekrar yeni bir hikaye yazıp ilk genel seçimlerde AKP’yi sandığa gömüp iktidara yürüyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Aday gösterilmemesi durumunda aday gösterilen kişiye her türlü desteği vereceğini belirten Çiftçi, “Sayın ilçe başkanımıza, yönetim kurulumuza, kadın ve gençlik kolları başkanlarımız ve yönetim kurullarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Ferdan Çiftçi kimdir?

Ferdan ÇİFTÇİ 1963 Yılında Denizli Sarayköy İlçesi Kabağaç Köyü’nde işçi köylü bir ailenin, Ömer ve Rüveyde Çiftçi’nin üç çocuğunun ortancası olarak dünyaya gelmiştir. İlk ve Orta öğrenimini Aydın Buharkent’te. Liseyi Tübitak başarı bursuyla parasız yatılı olarak İzmir Atatürk lisesinde tamamlamıştır. Fakülteyi 1984 Yılında E.Ü. Ziraat Fakültesi’nde bitiren ÇİFTÇİ yüksek lisansını 1987 Yılında E.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsünde yapmıştır. 1977 Yılında lise eğitimi için geldiği İzmir’e ve 1980 Yılında Üniversite yaşamı için geldiği Bornova’ya sevdalanmış ve yaşamını o tareihlerde burada kurmaya karar vermiştir.

İş yaşamına Tarım Bakanlığında başlayan ÇİFTÇİ 1986-1990 Tunceli Tarım İl Müdürlüğü, 1990-2014 İzmir Tarım İl Müdürlüğü 2014-2018 İzmir Büyükşehir Belediyesinde çalıştı

Siyaset yaşamın kendisidir anlayışıyla yıllardır halktan, emekten, özgürlükten, bir arada kardeşçe yaşamdan, barıştan, adaletten, bağımsızlıktan, aklı ve bilimden, Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nden yana emek ve demokrasi mücadelesi içerisinde yer almıştır.

2003-2018 Yılları arasında TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu sayman Üyeliği, II. Başkanlık ve 10 yıl başkanlık görevlerinde bulundu.

2007-2014 / 8 Yıl TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu

2010-2012/ İzmir Akademik Meslek Odaları Platformu Sözcülüğü

2008-2018 / İzmir tarım Grubu Üyeliği

2009-2014 /İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir Ekonomik Kalkınma Kurulu Üyeliği

2009-2014 Bornova Kent konseyi Başkanlığı yaptı- İzmir Kent Konseyleri Birliği ve Türkiye Kent Konseyleri Platformunun kuruluşu ve çalışmalarında aktif yer aldı.

Memur Sendikalarının kuruluş aşamasında 1991 yılında Tarım Sen’in kuruluş sürecine katkı koymuş Sırasıyla Tarım Gıda Sen, Tarım Orkam-Sen ve Tüm Bel-Sen üyesi olarak sendikal mücadelenin içinde yer almıştır.

Bu dönemler içerisinde İzmir’deki alan ve salon etkinliklerinin çoğunda düzenleyici ve katılımcı olarak yer almıştır. Yaşamı siyaset olarak gören anlayışla Kamu çalışanı olmasına rağmen siyasetten uzak durmamış partisinin il ilçe kurultayları ve danışma kurulları, büyük kurultaylarına ve her türlü etkinliklerine katılmıştır. Son dönemlerde ülkedeki hak hukuk ve adalet arayışları için yapılan Adalet yürüyüşü ve Adalet Kurultayına katıldı.

Çiftçi, İngilizce Öğretmeni Fatma Çiftçi ile evli olup İzgican adında oğlu vardır.

Çiftçi’nin açıklamasının tamamı şu şekilde;

“Türkiye tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşıyor. 17 Yıl aralıksız süren AKP iktidarı Anayasa Referandumu ve ardından 24 Haziran seçimleriyle Parlamenter demokrasiyi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi adını verdikleri tek adam rejimine dönüştürdü. Meclis işlevsizleştirildi. Devlet kurumları çalışamaz halde. Başta mahkemeler olmak üzere halkın resmi kurumlara güveni kalmadı. Hayat pahalılığı işsizlik yoksulluk ve borçluluk sürdürülemez boyutlarda Ekonomik kriz döviz ve faiz üzerinden ertelenmeye çalışılıyor. Konkordatolar, kapanan işyerleri her gün artarak sürüyor. Toplumsal kutuplaşma had safhaya ulaşmış durumda. 31 Mart 2019 ‘da yapılacak Mahalli idareler Genel Seçimlerine işte böylesi bir ortamda gidiyoruz.

Bu nedenle 31 Mart seçimlerinin başka bir anlamı var. Bu seçimlerde kazanılacak başarı ve sonucunda elde edilecek belediye başkanlıklarında yapacağımız başarılı çalışmalarla tekrar yeni bir hikaye yazıp ilk genel seçimlerde AKP’yi sandığa gömüp iktidara yürüyebiliriz. Bu zamanlarda da elimizi değil gövdemizi taşın altına sokmak gerektiği inancıyla ve Bornovamıza hizmet edebilmek için Partim Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bornova Belediye Başkan Aday Adayı oldum. Yıllardır sürdürdüğüm emek ve demokrasi mücadelesini 38 Yıldır yaşadığım Bornova’mıza ve Bornovalı hemşerilerime hizmet etmek istiyorum. Bu hizmetimizi de meclis üyelerimiz, parti örgütümüz, muhtarlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, hemşerilerimiz ile dayanışma içerisinde birlikte yapmak istiyorum.

Bornova 8500 yıllık tarihi, 450.000 nüfusu, 13’ü 6360 sayılı yasadan önce köy olan 45 mahallesi, 63 Yıllık Ege Üniversitesi, 18 yıllık Yaşar Üniversitesi, zengin çeşitliliğe sahip demografik yapısı, sosyo-kültürel özellikleri, sanayi siteleri, spor kulüpleri, ile önemli bir kenttir. 137 Yıllık Belediyesi ile bir demokrasi kentidir aynı zamanda. Bu nedenle Bornova’yı yönetmeye talip olmak zorlu bir göreve talip olmak demek ve bir onurdur aynı zamanda. Bu nedenle bu göreve talip olan diğer aday adayı arkadaşlarımı ve meclis üyesi adaylarımızı da kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Bugüne kadar yaptıkları hizmetler nedeniyle mevcut ve önceki dönem tüm belediye başkanlarımıza teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Biz de seçilecek meclis üyelerimizle, hemşerilerimizle “Birlikte Üreten Birlikte Yöneten” bir anlayışla bu görevi en iyi şekilde yapacağız.

“Sağlıklı Güvenli Yaşanabilir Bornova”, için Söyleyecek Sözümüz Yapacak İşimiz bunları gerçekleştirecek bilgi, deneyim, enerji ve heyecanımız var.

Öncelikle Bornova’yı, tüm hemşerilerimle birlikte katılımcı adil eşitlikçi, bir anlayışla aklı ve bilimi esas alan ortak akılla yöneteceğiz.

Bunun için Kent Konseyimizi, çalışma grupları ve meclisleriyle etkin bir şekilde kullanacağız. Mahalle meclislerini oluşturarak yerinden yönetimi uygulayacağız. Sivil toplum örgütleri ve meslek odalarıyla birlikte çalışacağız.

Bornova mutlu insanların yaşadığı sevgi kenti yapacağız kimseyi ötekileştirmeyeceğiz.

Üretim ve Tüketim Kooperatiflerini destekleyeceğiz. Kadınlarımız ve engelli bireylerimiz için kurslar açacağız. Kadın ve Engelli Emeği Pazarı kuracağız, Üretici Pazarı oluşturacağız. Öğrencilerimiz İçin Yurt açacağız ve Dayanışma evleri organize edeceğiz. Geleceğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimiz için hayal güçlerini geliştirici ve yaratıcılıklarını artırıcı kurslar açacağız merkezler yapacağız. Yaşlı ve Engelli Gündüz bakımevi yapacağız. Evde hasta bakım hizmetlerini ve Sosyal yardımlarımızı yaygınlaştıracağız. Yaşlı ve Engelli Gündüz Bakımevi oluşturacağız. Bornova’yı Engelsiz Kent yapacağız. Bornovayı Bisiklet Kenti yapacağız. Öğrencilerimizin Kampüs Bornova ulaşımını ücretsiz bisikletle yapmalarını sağlayacağız. Bornova’yı Bilim ve Teknoloji Merkezi yapacağız. Dezavantajlı bireylerimize ve bölgelerimize pozitif ayrımcılık yaparak hizmette adaleti sağlayacağız. Bornova’yı Kültür ve Sanat Kenti Yapacağız. Yeşilova Höyüğü’nün ve Homeros Vadisinin turizm acentelerinin programlarına girmesini sağlayacağız. Sokaktaki can dostlarımız için 5199 yasayı uygulayacağız, gönüllülerle projeler yapacağız. Akademik meslek odalarından danışma kurulu oluşturacağız. Adil, şeffaf, verimli ve kalkınmacı bir bütçe yapacağız ve uygulayacağız. Kentsel dönüşüm uygulamalarını uzlaşmayla demokratik bir şekilde gerçekleştireceğiz. Sağlıksız ve plansız yapılaşmayı önleyeceğiz. Sorun yaratan değil sorun çözen belediye olacağız. Bornova’nın tüm sorunlarına “Derman”, “Halkçı” Sosyal Demokrat bir belediyecilik yapacağız.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?