CHP'nin İzmir adayları açıklanıyor

Üç Büyükşehirden İstanbul ve Ankara'da adayları belli olan Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) cevabı merakla beklenen İzmir sorusu da yanıt buldu. 

POLİTİKA 20.12.2018, 10:53 20.12.2018, 15:33
CHP'nin İzmir adayları açıklanıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, İzmir cephesinde merakla beklenen mesajı da verdi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu İzmir adayının ilk Parti Meclisi (PM) toplantısında açıklanacağını duyurdu.Kılıçdaroğlu konu hakkında, "Yapılacak ilk Parti Meclisi’nde İzmir, Mersin ve Bursa gibi adaylar açıklanacak. PM tarihi Aralık sonu ve Ocak ayının ilk haftası olabilir. İzmir’i daha detaylı konuşmadık. " şeklinde konuştu. Öte yandan bu açıklamanın ardından CHP Genel Merkezi'nde flaş bir duyuru geldi. CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi imzalı yazıyla ilk PM toplantısının 4 Ocak'ta toplanacağı açıklandı. 

İMAMOĞLU VE YAVAŞ AÇIKLAMASI 

 

Yerel seçim çalışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, aday olarak gösterilen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş isimlerinin başından beri aklında olduğunu söyledi.Ekrem İmamoğlu'na çok güvendiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Binali Bey aday olmaktan vazgeçerse şaşırmayın. Herhalde karşısına çıkıp yenilmek istemez" dedi. Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu'nun lansmanı için aralık ayı içerisinde lansman yapmayı planladıklarını belirtti.

MANSUR YAVAŞ'IN ÜYELİĞİ
 

2014'teki seçimlerden sonra CHP üyeliğinden ayrılan Mansur Yavaş'ın yeniden üye olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, "Mansur Yavaş üyeliği konusunda bir sorun yoktu, zaten yok. Ayrılması yeniden üye olmaması anlamına gelmez. Üye oldu. Biz Mansur Bey'le seçim öncesi yaptığımız bir görüşme değil. Mansur Bey'le ben çok önceden de görüşüyordum. ilişkileri attık, sıfırdan başladık gibi bir şey yok" diye konuştu.

'EN ÇOK ZORLANDIĞIM İKİ İL'
 

İYİ Parti ile devam eden ittifak görüşmelerine de değinen CHP lideri, görüşmeler sırasında en çok zorlandığı iki ilin Balıkesir ve Denizli olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ile ortak miting planlarının da şimdilik olmadığını söyledi. CHP liderinin açıklamasına göre; İYİ Parti ile ilçe bazında görüşmeler devam ediyor. 

HDP İLE YOK SAADET'LE VAR   
 

Kılıçdaroğlu'na Saadet Partisi ve HDP ile ittifak konusu da soruldu. HDP ile herhangi bir kurumsal işbirliği olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Saadet Partisi ile var. Aday bağlamında da görüşme var. Bence en doğru tanımı kullanan sayın Karamollaoğlu; Dirsek teması..."  dedi.

'ÇOK FAZLA MİTİNG YAPMAYACAĞIM'
 

Seçim kampanyalarına ilişkin bilgi de veren CHP lideri çok fazla miting yapmayacağını bunun yerine toplumun duyarlı kesimleriyle bir araya geleceği toplantılar düzenleyeceklerini belirtti. CHP lideri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim propagandasını büyük ölçüde partisi ve kendisi üzerine kuracağını dile getirdi ve "Erdoğan ekonomiden söz ederse ona yanıt veririz. Olayı ekonomi dışına taşır, siyaseti kişisel bir mücadele alanına taşırsa onu doğru bulmuyoruz. Vatandaşın bunca derdi varken doğru bulmuyoruz" şeklinde konuştu.

Yorumlar (1)
Ersen 2 yıl önce
Terörle ilişkisini kesmeyen HDP ile işbirliği yapılmaması çok isabetli bir karar biliyorsunuz daha önceki seçimlerde bir açıklama yüzünden tüm CHP terör destekçisi olarak suçlanmış halk bunun etkisinde kalmıştı
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Türkiye'de ücretsiz uygulanacağı söylenen Çin menşeli Sinovac aşısını yaptırır mısınız?