CHP'li Purçu, Tunç Soyer'e Ege Mahallesi için teşekkür etti

Yerel seçim sürecinden bugüne, şehrin arka sıralarına önem vereceğini her daim tekrarlayan Soyer, roman vatandaşların yaşadığı Ege Mahallesi’nin kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni formülünü açıkladı. İzmir’in Roman vekili CHP’li Özcan Purçu ise konuyla ilgili gazetemize özel açıklamada bulundu.

POLİTİKA 01.08.2019, 16:53 01.08.2019, 16:56
CHP'li Purçu, Tunç Soyer'e Ege Mahallesi için teşekkür etti

YAĞIZ BARUT/ İZ GAZETE- Bir önceki dönem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu döneminde başlatılan Ege Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları için 5 defa ihaleye çıkılmış ancak teklif veren firma çıkmamıştı.

SOYER: ‘MÜTEAHHİDE GÜVEN VERECEĞİZ’

İzmir Ticaret Borsası'nın Temmuz ayı meclis toplantısına katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise, çoğunlukla Roman vatandaşların yaşadığı Ege Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm ile ilgili yeni formülünü açıklamıştı. İhaleye çıkılsa dahi firmaların teklif vermediği hatırlatılan Tunç Soyer, “Ege Mahallesi, İzmir'in en önce çözmesi gereken meselelerden biri. Ne onların ne bizim hak etmediğimiz, bakımsız mezbelelik bir alan. Büyükşehir Belediyesi'nin burasıyla ilgili ciddi bir çalışması olmuş. 5 bin civarında tapu sahibiyle mutabakat yapılmış. Bu son derece önemli bir gelişme. Türkiye'nin de içinde bulunduğu şartlar nedeniyle alıcı, müteahhit çıkmıyor. Biz farklı bir çalışma yapacağız. Ege Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının kabasını İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız. Sonrasında tesisatı, seramiği, altyapısı ne varsa onlar için ihaleye çıkacağız. Yarısını biz yapmış olacağız. Müteahhide, 'Bu iş yürüyor girersen bitireceğiz' güvencesini vereceğiz. Biz Büyükşehir olarak başlayacağız ve gerisini ihaleyle çözeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Konuyla ilgili gazetemize özel açıklamada bulunan CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Soyer’in iyi niyetle çalıştığını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti

‘KİRACILAR DA HAK SAHİBİ OLACAK’

Ege Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların sağlıksız evlerde yaşadığını ve Tunç Soyer’in önerdiği çalışmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Purçu, “Eğer ihaleye cevap verilmezse Büyükşehir Belediyesi olarak inşaat çalışmaları başlatılacak, daha sonra detaylar ihaleye sunulacak ve iç donanımı, fayansları, mutfağı, dolapları bunlar ihaleye çıkacak. Ancak teklif gelmezse kaba inşaatı belediyemiz yapacak. Buradaki insanlar daha iyi ortamlarda yaşamayı hak ediyor. Buradaki maksadımız yerinde kentsel dönüşüm olacak. Vatandaşlar oradan ayrılmayacak, mahalleli doğup büyüdükleri yerlerde ama daha güzel konutlarda yaşamaya devam edecek. Bu bizim olmazsa olmazımızdı ve büyükşehir de bunu yerine getiriyor. Burada arazi sahibi olmayan kiracılar da hak sahibi olacak bu da bizi mutlu ediyor. Oradan hiç kimse ayrılmayacak ve orada yaşamaya devam edecek. Tunç Bey, kiracıları da düşündü ve hak sahibi yapacak bunun çok olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyorum ve biz de Tunç Bey’in arkasında elimizden geleni yapacağız.” dedi.

‘HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ’

Ege Mahallesi’nde sadece konut planlanması yapılmadığını, mahallenin ve mahallelinin kente entegrasyonu için de çalışmalar olduğunu kaydeden Purçu, “Mahalle de dönüşümle birlikte sanat merkezleri, okullar, kültür merkezleri, parklar her şey planlandı. Bu merkezlerde meslek atölyelerinden tutun, okuma yazma atölyelerine kadar her şey tek tek düşünüldü. Buralarda insanların yetenekleri keşfedilmeye çalışılacak. Meslek atölyelerinde kendilerini geliştirecekler ve sonrasında istihdam edilebilmeleri için çeşitli çalışmalar yapılacak.” diye konuştu.

‘ÇOK DUYGULANIYORUM’

Soyer’in ve İzmir’in herkesi kucaklayan bir yapısı olduğunu söyleyen Purçu, “Elbette büyükşehir burada etkili ama bu eser İzmirlilerin eseri olacak. Şimdiden İzmirlilere, başkanımıza, bürokratlara çok teşekkür ediyorum. Bazen çok duygulanıyorum, çünkü çok hassas davranıyorlar, kimseyi üzmüyorlar, kırmıyorlar. Romanlarla anlaşarak, konuşarak yapıyorlar her şeyi. Yerinde dönüşüm yapacağız, herkesi hak sahibi yapacağız, oradaki insanların sosyal yaşam sorunlarını çözeceğiz diyorlar. Basın emekçileri de dahil herkese çok teşekkür ediyorum. Çok mutluyum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
19°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?