CHP'li Polat'tan tepki: 'Organ nakli bekleyen insanlar için...'

CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat, Ege Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleşen skandal nakil işlemlerinin ardından üç kişinin hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı.

POLİTİKA 10.01.2020, 12:46 10.01.2020, 12:48
CHP'li Polat'tan tepki: 'Organ nakli bekleyen insanlar için...'

CHP İzmir Milletvekili ve YDK Üyesi Mahir Polat, muhabirimiz Tugay Can'ın gündeme taşıdığı Ege Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleşen skandal nakil işlemlerinin ardından üç kişinin hayatını kaybetmesini Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Polat “Her organ nakli yeni bir hayat yeni bir umuttur. Organ nakillerinde yapılan sağlık taramalarının ne kadar önemli olduğunu yaşanan bu acı olay bir kere daha gözler önüne sermiştir. Organ nakli neticesinde üç kişinin hayatını kaybetmesi, akıllarda hiçbir soru işareti kalmayacak şekilde tüm yönleriyle incelenerek aydınlatılmalı ve kamuoyu bilgilendirilmelidir.” dedi

'ORGAN NAKLİ BEKLEYEN ONBİNLER İÇİN OLAY AYDINLATILMALIDIR'

Polat, “İzmir’de eşi tarafından darp edilerek öldürülen Filiz Tekin organlarını bağışladı. Ege Üniversitesi’nde gerçekleşen nakil operasyonunda Tekin’in iki böbreğinden biri Münire İnanç’a, diğeri Ali Uslu’ya, karaciğeri ise Arife Aykut’a nakledildi. Yapılan nakil işlemleri sonrası her üç hasta da hayatını kaybetti. Hastalar yürüyerek girdiği hastaneden tabutla çıktılar. Hastane ‘nakil öncesi, nakil aşaması ve nakil sonrasında izlenen tüm yolların prosedürlere uygun olduğunu’ belirtiyor, ancak yaşanan üzücü olay sonuç itibari ile akıllara ihmal olabileceği olasılığını getiriyor. Bir an önce gerekli soruşturma yapılarak kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekiyor. Türkiye’de organ nakli bekleyen on binlerce hasta varken, organ nakilleri konusunda hastaların aklında herhangi bir tereddüt kalmamalıdır. Organ bağışı konusunda kamuoyu bilinçlendirilerek teşvik edilmelidir. Ege Üniversitesi Hastanesi’nde yaşanan bu olayın aydınlatılması, aylardır hatta belki yıllardır organ nakli bekleyen, hastalığı süresince umutsuzluğa kapılan ve çıkan haberlerden olumsuz etkilenen hastaların içlerini bir nebze olsun ferahlatacaktır.” dedi.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’YA SORULAR:

1)İzmir’de son beş yılda doku ve organ nakli yapılan kişi sayısı kaçtır?

2)İzmir’de son beş yılda doku ve organ nakli operasyonlarının kaçı başarılı olmuştur?

3)İzmir’de doku ve organ bağışı bekleyen hasta sayısı kaçtır?

4)Organ ve doku nakli operasyonundan önce bağışçı ya da doku ve organ ile nakil yapılacak hastaya ne gibi test ve tetkikler uygulanmaktadır?

5)Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitiren ve organları bağışlanan şiddet mağduru Filiz Tekin’den nakledilen organları alan beş hastadan üçünün vefat etme sebebi nedir? Bakanlığınızca herhangi bir inceleme ya da soruşturma başlatılmış mıdır?

6)Bakanlığınızca organ ve doku nakli yapılan hastaneler ne şekilde ve ne sıklıkla denetlenmektedir?

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?