CHP’li Polat: Yerel yönetimler devre dışı bırakılıyor!

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, hükümetin İzmir ile ilgili aldığı kararlarda yerel yönetimlerin devre dışı bırakılmasını eleştirdi. Polat, “Dün Çeşme ve Urla, bugün ise Selçuk ve Bornova, hükümet İzmir halkının iradesini yok sayarak, alınan kararlarda yerel yönetimleri devre dışı bırakıyor” dedi.

POLİTİKA 04.03.2020, 14:19 04.03.2020, 14:57
CHP’li Polat: Yerel yönetimler devre dışı bırakılıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, AKP hükümetinin İzmir ile ilgili aldığı kararlarda yerel yönetimleri devre dışı bıraktığını belirtti.


PROJE HAKKINDA BELEDİYE BAŞKANLARI BİLGİLENDİRİLMİYOR

Hükümetin İzmir ile ilgili aldığı kararları resmi gazeteden takip ettiklerini belirten Polat, “Çeşme ve Urla’da halkın mülkiyet hakkı, arazilerine el konularak yok sayılmıştı. Çeşme’nin Turizm merkezi yapılacağı belirtiliyor. Ama İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer ve Çeşme Belediye Başkanımız Ekrem Oran’ı proje hakkında yeteri kadar bilgilendirmiyorlar. Şirket ‘projeyi Külliye'ye sunduk’ diyor, şehir planlaması, imar durumları ve haritalar çıkarılmadan nasıl proje yapılabiliyor? Yerel yönetimlerinde içerisinde bulunduğu bir yapı ile kent gelişir, yok sayarak değil” dedi.


HALKIN İRADESİ YOK SAYILIYOR

Benzer bir durumun Selçuk ve Bornova’da da yaşandığını söyleyen Polat, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Koruma Genel Müdürlüğü Bornova ve Selçuk’taki SİT alanlarıyla ilgili değişikliğe gitti. İki ilçede önceden belirlenen yerler için 1. ve 2. derece doğal SİT şerhleri kaldırılarak yerine “Doğal Sit – Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Doğal Sit – Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” ibareleri getirilerek, yapılaşmanın ve inşaatın önü açıldı. Sit derecesinin değiştiği yerin yakınında tarihi Efes Antik Kenti Kanal Projesi de bulunuyor. Yapılan plan değişiklikleri ve alınan kararlar toplumda rahatsızlık uyandırmakta. AKP hükümeti halkın iradesini yok sayarak aldıkları kararlarda yerel yönetimleri devre dışı bırakmaya çalışıyor. Alınan kararları ve projeleri takip ederek, yaşam alanlarına, tarihi dokuya zarar verilmesine izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?