CHP’li Kılıç: 'Kamulaştırma paralarını bir an önce ödeyin'

CHP PM ve TBMM KİT Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Avukat Sevda Erdan Kılıç, Kemalpaşa’da arazileri kamulaştırılan ancak açılan dava sonucu fark ödenmesine hükmedilen vatandaşlara ödeme yapılmamasını Meclise taşıdı.

POLİTİKA 19.12.2018, 10:24
CHP’li Kılıç: 'Kamulaştırma paralarını bir an önce ödeyin'

Arazileri kamulaştırılan vatandaşların yaşadığı mağduriyetten dolayı geçim sıkıntısı çektiklerini ve Bağ – Kur primlerini bile ödeyemediklerini ifade eden Kılıç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından vatandaşların parasının bir an önce ödenmesini istedi. Sevda Erdan Kılıç, Kemalpaşa’da arazileri düşük bedelle kamulaştırılan vatandaşlara destek çıktı. Hak sahibi vatandaşların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi paralarının bir an önce ödenmesi için konuyu Meclis gündemine taşıyan Kılıç, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergesinde şu ifadelere ve sorulara yer verdi.

Kılıç,“İzmir –İstanbul Otoyolu yapımı sürecinde Kemalpaşa’nın Ansızca, Ulucak, Kuyucak, Yenmiş, Sütçüler, Akalan ve Çambel Mahalle’lerindeki tarım arazilerinin bir kısmı 2013 yılında çıkarılan “acele kamulaştırma” kararı ile kamulaştırılmıştır. Kamulaştırılan araziler için metrekare fiyatı olarak 7 ila 15 TL belirlenmiş ve arazi sahiplerinin hesaplarına yatırılmıştır. Ancak kamulaştırma bedelini az bulan vatandaşların açtığı dava sonucu kamulaştırma bedellerinin arttırılması yönünde karar verilmiş ve arada oluşan farkın davacılara ödenmesine hükmedilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğü ise ödeme için ek süre talep etmesine karşın bugüne kadar herhangi bir ödeme yapmamış, bunun sonucunda kimisi 4, kimisi 6, kimisi 15 dönüm olmak üzere arazileri kamulaştırılan, tarlaları bölünen köylüler mağdur edilmişlerdir. Geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan ancak arazileri kamulaştırıldığı için Bağ – Kur primini bile ödeyemeyen vatandaşlar, “Ya paramızı versinler ya da arazilerimizi diyerek” seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar."dedi.

Bu bağlamda;

İzmir – İstanbul Otoyolu için İzmir sınırları içinde toplam ne kadar kamulaştırma yapılmış ve bunun karşılığında ne kadar ödemede bulunulmuştur?

İzmir – İstanbul Otoyolu için yapılan kamulaştırmalar için hak sahiplerince kamulaştırma bedeli düşük olduğu gerekçesiyle kaç dava açılmıştır? Bu davaların ne kadarı sonuçlanmıştır? Bu davalardan kaçı hak sahipleri lehine, kaçı idarenin lehine sonuçlanmıştır?

Yapılan kamulaştırmayla ilgili açılan davalar sonucu mahkemenin belirlediği yeni bedeller üzerinden hak sahiplerine ödeme yapılmış mıdır? Yapıldıysa, hangi bölgelerde, kaç hak sahibine, ne kadar ödeme yapılmıştır?

İzmir –İstanbul Otoyolu yapımı sürecinde Kemalpaşa’nın hangi mahallelerinde toplam ne kadar kamulaştırma yapılmış ve bunun için ne kadar ödemede bulunulmuştur?

Kemalpaşa’nın Ansızca, Ulucak, Kuyucak, Yenmiş, Sütçüler, Akalan ve Çambel Mahalle’lerinde kamulaştırılan arazileri için düşük bedelden dolayı dava açan kaç hak sahibi bulunmaktadır?

Açılan dava sonucu kamulaştırma bedellerinin arttırılması yönünde verilen karar gereğince fark ödenmesine hükmedilen kaç davacı bulunmaktadır? Mahkemenin belirlediği fiyat üzerinden ödenecek toplam fark tutarı ne kadardır?

Mahkeme kararına rağmen Kemalpaşa’nın Ansızca, Ulucak, Kuyucak, Yenmiş, Sütçüler, Akalan ve Çambel Mahalle’lerindeki hak sahiplerine bugüne kadar niçin fark ödemesi yapılmamıştır? Ek ödeme yapmak için mahkemeden süre isteyen Karayolları genel Müdürlüğü, ödemeyi ne zaman yapmayı planlamaktadır?

İzmir – İstanbul Otoyolunun toplam öngörülen maliyeti ne kadardır? Bu maliyetin ne kadarı ödenmiştir? Otoyol yapımını üstlenen yüklenicilere bütün alacakları ödenmiş midir?

Arazileri kamulaştırıldığı için geçim kaynaklarından olan ve bağ – Kur primini bile yatıramayacak durumda bulunan vatandaşlarımızla ilgili ödemelerin yapılması konusunda bakanlık olarak bir girişimde bulunacak mısınız?”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
36°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?