CHP’li Barış Koçak: ‘Amacım kendi kendine yeten, üretim yapan bir belediye’

Hatırla Sevgili dizisinde canlandırdığı Deniz Gezmiş karakteri ile hafızalara kazınan oyuncu Barış Koçak, Cumhuriyet Halk Partisi Bornova Belediye Başkan aday adayı oldu. Koçak adaylık sürecini ve Bornova’ya dair düşüncelerini gazetemize anlattı.

POLİTİKA 14.01.2019, 11:07 14.01.2019, 16:48
CHP’li Barış Koçak: ‘Amacım kendi kendine yeten, üretim yapan bir belediye’

TUGAY CAN / İZ GAZETE – 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için sayılı zaman kaldı. Cumhuriyet Halk Partisi’nde adayların 16 Ocak tarihinden sonra açıklanması beklenirken, sürpriz bir isim de Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bornova’ya talip oldu.

Hatırla Sevgili dizisinde canlandırdığı Deniz Gezmiş karakteri ile izleyenlerin gönlünde taht kuran sevilen oyuncu Barış Koçak, Cumhuriyet Halk Partisi Bornova Belediye Başkan aday adayı oldu. Aday adaylığı sürecini, projelerini ve Bornova’ya bakışını gazetemize değerlendiren Koçak, “ Ben aday gösterilmeyi çok isterim. Ama Bornova’ya faydalı olacak her adayı da desteklerim. Kararı partimiz verecek.” dedi.

İşte o söyleşi;

‘Barış Koçak kimdir? Kendinizden bahseder misiniz?

Barış Koçak İzmir Bornova doğumlu, aslen Karslı, zabıta müdürü bir baba ve devlet memuru bir annenin üç çocuğunun ortancası.

İlk, orta ve liseyi Bornova’da tamamladıktan sonra üniversite için Hatay’a gittim. Ama gönlümde oyunculuk sevdası olduğu için hayat beni bir şekilde İstanbul’a sürükledi.

‘TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINI DOLAŞTIK’

Türkiye sizi ‘Hatırla Sevgili’ dizisinde canlandırdığınız ‘Deniz Gezmiş’ karakteri ile tanıyor. Deniz Gezmiş’i canlandırmak nasıl bir histi? Barış Koçak’ın hayatında bu rolü sergiledikten sonra neler değişti?

Sanırım bir kaderi var herkesin. Annem ile babam 6 Mayıs 1972’de dünya evine girmiş. Ve Denizler de bildiğiniz gibi 6 Mayıs’ta idam ediliyor ve ben de yıllar sonra en çok benzerliğimden ötürü Deniz rolünü alıyorum.

Öncelikle benim için çok büyük bir onurdu. Bu rolü oynamak Barış Koçak için sadece Türkiye’de tanınmasına vesile oldu. Ama hayatımda hiçbir şey değişmedi, ben yine aynı Barış’ım. Önemli olan bana düşen görevi layıkıyla yerine getirmektir ki seneler sonra bile insanlardan, rolünün gereğini hakkıyla vermiş olduğunuza dair mesajlar geliyorsa bence bu işi doğru yapmışım demektir.

HDP’den milletvekili adayı olduğunuz bir süreç vardı. Bu sürece dair neler söylemek istersiniz?

Ben insana değer veren herkesin yanındayım. Olaya A veya B partisi diye bakmadım. Beraber güzel şeyler yapabileceğimizi düşündük. Her ne kadar birileri, bizi ayrıştırmaya çalışsa da biz hep birlikte bir bütünüz.

Türkiye’nin çeşitli noktalarında panellere katıldınız, gençlerle bir araya geldiniz. Bu panellerden ne gibi deneyimler edindiniz?

2008 Hatırla Sevgili dizisini bitirdikten sonra Türkiye’nin dört bir yanından üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, dernekler, hatta bazen partiler dahi konuşma yapmak için davet ettiler. Programım olmadığı her zaman hepsine seve seve gittim. Yeter ki gençlerimiz tarihimizi biraz daha araştırsın, sorgulasın, öğrensin diye ben üzerime düşen görevi yapmaya çalıştım. Avrupa dahil toplamda 80’e yakın sempozyum yaptık. Genellikle rolden girdiğimiz için Türk siyasi tarihi üzerine konuşmalar yaptık.

Deneyimlere gelince; bu dizi sayesinde Denizlere karşı toplumun her kesiminden, her görüşünden insanların sempatiyle bakabildiğini gördüm. Denizlerin gerçek bir vatansever olduğunu tüm insanlarımız özellikle gençler anlamıştı. Geç oldu ama o da ayrı bir konu.

‘NEDEN AKILLI BİNALAR ÜRETMİYORUZ’

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Bornova Belediye başkan adayı oldunuz. Barış Koçak neden aday oldu? Bornova’ya dair projeleri nelerdir?

Öncelikle Bornova benim evim, çocukluğum, anılarım… İnsan nereye giderse gitsin hep özüne, çocukluğuna dönüyor. Bir şekilde çekiyor sizi. Benim babam otuz beş senesini Bornova Belediye’sine hizmet etmek için harcadı. Bize yeteri kadar zaman ayıramazken, Bornova’ya gözü gibi bakardı. Bu laflarımı abartı sayabilirsiniz. Ama onu tanıyan herkes bunun ne kadar doğru olduğunu hala söyler. O zamanlar babamın söylediği sözleri hiç unutmam. Derdi ki “Oğlum belediye başkanları konu mankenidir, esas işleri yapan bizleriz. Keşke başımıza getirdikleri kişiler de bizler gibi halkın içinden olsa da gerçek sorunlarımızı görüp bizimle paylaşabilse. O zaman her şey daha güzel olurdu. Çünkü halkla hareket eden insan zaten halkını önemseyen, değer veren insandır. Bakın o zaman çözülemeyecek sorun kalır mı?

Barış Koçak’ın gözünden Bornova’nın en büyük eksikliği sizce nedir? Bunu eksikliği düzeltmek için Barış Koçak’ın projeleri neler?

Bence Bornova’nın en temel eksikliği alt yapı. Ben uzun vadede ana arterlerden başlayarak çok ciddi altyapıya yatırım yapmayı düşünüyorum. Ülkemiz çok zengin kaynaklara sahip, En önemlisi İzmir her mevsim güneş alan bir yer. Biz bu enerjiyi neden değerlendiremiyoruz? Neden akıllı binalar üretmiyoruz? Niye sürekli dışa bağımlı yaşıyoruz? Benim öncelikle amacım kendi kendine yeten ve hatta üretim yapan bir belediye.

Bir de şehir hayatı artık insanları boğan, mutsuz eden bir şey oldu. Ben insanların bu negatiflikten kaçabilecekleri, aileleriyle güzelce vakit geçirebilecekleri yerler devasa parklar yapmak istiyorum.

Ve” Bornova’ya Barış Gelecek” diyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi Bornova’da sizi aday göstermezse, aday gösterilen kişiyi destekleyecek misiniz?

Bu kararı tabii ki partimiz verecek. Ben aday gösterilmeyi çok isterim. Ama Bornova’ya faydalı olacak her adayı da desteklerim.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
19°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?