CHP'li Sındır'dan 'Arena' eleştirisi

CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, son yıllarda Atatürk ve İsmet İnönü isimlerinin stadyumlardan silinip yerine Latince kökenli olan Arena isminin verilmesini sert bir dille eleştirdi.

POLİTİKA 13.04.2016, 12:03 13.04.2016, 12:03
CHP'li Sındır'dan 'Arena' eleştirisi

Genel Sekreter, “net olun ağzınızdaki baklayı çıkartın, bu toplumun yüreğinden ne Atatürk’ü ne de İsmet İnönü’yü silemezsiniz, sildirmeyiz” dedi. 

“NET OLUN AĞZINIZDAKİ BAKLAYI ÇIKARTIN”

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün adının stadyumlardan sistemli bir şekilde silinmeye başladığını söyleyen Sındır, “toplumumuzun yüreğinden milli mücadele kahramanlarımızın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ve kurtarıcılarının, devrimleri gerçekleştirenlerin adını silmek açık bir şekilde kurucu iradeye savaştır. Sistemli bir şekilde unutma, unutturma çabasıdır. Net olun ağzınızdaki baklayı çıkartın. Bursa’da, Antalya’da, Malatya’da, İzmit’te, İstanbul’da, Afyon’da, Konya’da ve daha nice ilimizde stadyumlar yıkıldı ya da yenilendi ama yenilenen daha doğrusu değiştirilen gerçekte isimler oldu. 20 stadyumun adı arena yapıldı. Latince kökenli olan Arena sözcüğünün herhangi bir Avrupa ülkesinde bile stadyumlara bu kadar isim olarak verildiğini sanmıyorum” dedi.

“HALKINDAN KORKAN ADAMLAR!”

1947’den 2013’e kadar hizmet veren İnönü Stadyumu’nun adının özel bir şirketin adıyla değiştirilmesini sert ifadelerle eleştiren Sındır, “bir milletin makus talihini değiştiren 1. ve 2. İnönü Savaşlarının Muzaffer Komutanı, Milli Şefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün adının stadyumdan silinerek özel bir şirketin adının verilmesi milli değerlerimize ve geçmişimize büyük saygısızlıktır ve asla kabul edilemez. Halkından korkan adamlar, İsmet İnönü’nün adını dahi anmadan boş stadyum açılışı yaptılar. Şanlı Beşiktaş taraftarı bunun hesabını elbet soracaktır. Atatürk ve İsmet İnönü’nün adını taşıyan stadyumların sadece fotoğraflarda kalmasına izin vermeyeceğiz. İsmet Paşa’nın dediği gibi ‘Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur.’ Bu yanlış namuslu olan bizler tarafından elbet düzeltilecektir. Toplumumuzun yüreğinden ne Atatürk’ü ne de İsmet İnönü’yü silemezsiniz, sildirmeyiz” dedi.  

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208