CHP'nin gençlerinden tepki: Çocuk istismarı kanayan yara!

CHP Konak Gençlik Kolları tarafından bugün Konak Kemeraltı Girişi’nde Antalya’nın Elmalı ilçesinde yaşanan ve ülke gündeminde geniş yankı uyandıran çocuk istismarına yönelik basın açıklaması yapıldı. 

POLİTİKA 30.06.2021, 15:13 30.06.2021, 15:20
CHP'nin gençlerinden tepki: Çocuk istismarı kanayan yara!

Ece Çolak/ İZ GAZETE -  Basın açıklamasını CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Okan Uslu okudu. CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu da eyleme katılarak destek verdi.

Okan Uslu, “Ülkemizde çocuğa yönelik cinsel istismar vakaları her geçen gün artmaya devam ediyor. Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde yüzde30'unun 2-5 yaş arası yüzde40'ının 6-10 yaş arası yüzde 30'unun ise 11-17 yaş grupları aralığında olduğu görülüyor. TÜİK'in sözde  verilerine göre ülkemizde çocuk istismarıyla ilgili açılan dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat artarken 250 bin çocuk cinsel istismara uğradı” ifadelerini kullandı.

ÇOCUK İSTİSMARINDA DÜNYA’DA 3. SIRADAYIZ

Uslu, “İnsan hakları derneğinin 2018 raporona göre ise çocuk istismarlarında Dünya'da 3. sırada yer alıyoruz. Türkiye'de 2002'den bu yana 440 bin çocuk anne oldu. Adalet bakanlığı ise çocuk istismarıyla ilgili verileri toplumla paylaşıp farkındalık oluşturmak yerine bunları kamuoyuyla paylaşmamayı tercih ediyor.” dedi.

Uzmanların cinsel istismar vakalarının ancak yüzde15'inin adli makamlara intikal ettiğini söylediğini belirten Uslu, “Gerisinin üzeri bir şekilde kapatılıyor ve çocuklar yaşadıkları tramvalarla kalıyor.” şeklinde konuştu

“Çocuk istismarı konusu tüm toplumun üzerinde hassasiyetle eğilmesi gereken çok önemli bir konu. Bu verilerden şunu anlıyoruz ki bu konu bizim için kanayan bir yara ve acı bir gerçek. “ifadelerini kullanan Uslu, cinsel istismarın, bir çocuğun zihninde tamir edilmesinin çok zor olduğu yaralara sebep olduğuna değindi. 

AİLELER VE ÇOCUKLARIN BİLİNÇLİ OLMASI GEREK

“Toplum vicdanını derinden yaralayan bu olayları gizli tutarak, veri paylaşmayarak üzerini örtmeye çalışmak yerine, çözüm üretebilmek için bu olaylarla yüzleşmemiz gerekiyor. En önemlisi aileler ve çocukların bu konuyla alakalı mümkün olan en yüksek bilinç düzeyinde olması çok önemli.” diyen Uslu,toplumun tüm kesimlerinin bu konuda üzerine düşen sorumluluğun farkında olmasını ve pedagoji üzerine çalışan tüm akademi çevrelerinin bu konunun üzerine eğilerek yenilerinin yaşanmaması için çalışmasının mühim olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Antalya'nın Elmalı ilçesinde yaşanan kanatan olayda anne ve üvey babanın 6 yaşındaki kız çocuğu ve 9 yaşındaki ağabeyine cinsel istismarda bulunmasına yönelik Uslu, “Yaşanan çocuk istismarının kamuoyuna yansıması, ertesinde yaşanan tartışmalar bu alanda ortak bir politika üretme zorunluluğunu bir kez daha göstermiştir. Siyasi görüş, inanç ve düşünce ayrımı yapmaksızın sorumluluğu olan tüm kişi ve kurumlar soruşturulmalı ve cezalandırılmalıdır.” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ''Vatanı Korumak Çocukları Korumakla Başlar'' sözünü hatırlatan Okan Uslu, “Çekin artık o pis ellerinizi çocuklarımızın üzerinden diyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
25°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?