CHP'nin Anayasa taslağı hazır: Senato geri geliyor!

CHP uzun süredir üzerinde çalıştığı anayasa değişikliği taslağını tamamladı ve meclise getirmeye hazırlanıyor. Taslağa göre TBMM, Millet ve Senato'dan oluşacak. Başbakan’ın mecliste seçilip, görevinin gerekirse mecliste sonlandırılacağı gensoru sistemine geri dönülüyor.

POLİTİKA 16.05.2021, 09:14 16.05.2021, 09:22
CHP'nin Anayasa taslağı hazır: Senato geri geliyor!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Ana muhalefet partisi CHP, güçlendirilmiş parlamenter sistem değişikliğini içeren yasa taslağını İyi Parti’yle birlikte oluşturacak. Sistem değişikliği ve bazı detaylar için Kılıçdaroğlu ve Akşener 24 Mayıs ta bir araya geleceği ve önerilerin birlikte açıklanacağı öğrenildi.

Millet İttifakının öncelikli konusu ise “erken seçim” MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin hazırladıkları anayasa değişikliği taslağını açıklamasından sonra “başkanlık sistemi”nin ortaya koyduğu sakıncalar siyaset çevrelerinin birinci tartışma konularından biri hâline geldi.

MHP'nin hazırladığı taslakta da partili Cumhubaşkanlığı sisteminin

yeterli görülmeyip  daha da ileri maddeler içerdiği yorumları yapılmış ve AKP yetkililerinin taslağı beğendiği ileri sürülmüştü.

SENATOLU SİSTEM

 MHP'nin taslağını gündem değişikliği olarak değerlendiren CHP, İYİ Parti ve diğer muhalefet partileri ülke gündeminin öncelikli konusunun halkın yoksulluğuna neden olan yolsuzluklar olduğunu, önceliklerinin bu iktidardan kurtulmak dolayısıyla erken seçim olduğunu söylüyorlar. Bu değerlendirmelerde bulunan CHP ve İYİ Parti aynı zamanda Anayasa değişikliği konusunda da hazırlıklarını hız kesmeden sürdürdükleri de biliniyor. CHP yönetimindeki bazı isimler, akademisyenlere yaptırdıkları çalışmaların sona erdiğini söylüyor. Taslağın Millet İttifakının ortak çalışması olması için İYİ Partinin de katkı ve görüşlerinin alınacağı ifade edildi.

Üst düzey CHP yöneticilerinden birisi, “Şu andaki sistemin tamamen değişmesi gerekli. Millet meclisinin önemi sıfırlandı. Yani milletin seçtikleri yapılanları olan biteni hiçbir şekilde  kontrol edemiyor. Ülke gece yarısı karar ve kararnameleriyle yönetiliyor. Bunlardan bakanların bile haberi olmuyor.” eleştirisinde bulundu.

SENATO GERİ GELİYOR

CHP tarafından hazırlanan taslakta, parlamenter sisteme dönülmesi için anayasa değişikliğinin gerekli olduğu vurgulanarak, yasaların  her saat başı torba  yasalarla değiştirilmesinin önlenmesi denetimin sağlanması için iki meclisin gerekli olduğu ifade ediliyor. Yapılacak değişiklikle TBMM, Millet Meclisi ve  Cumhuriyet Senatosu'ndan oluşacak. Bilindiği gibi Cumhuriyet Senatosu 12 Eylül rejimi tarafından kaldırılmıştı.

GENSORU SİSTEMİNE DÖNÜŞ

Şu anda meclisin onay makamı haline geldiği yürütme üzerinde hiçbir söz sahibi olmadığı ifade edilerek, hazırlanan değişiklikle, gensoru  sisteminin tekrar getirileceği Başbakan’ın mecliste seçilip, görevinin gerekirse mecliste sonlandırılacağı belirtildi.

Taslakta bu değişikliklerin  erken seçimden sonra oluşacak meclis tarafından yapılması belirtiliyor.

TARİH 24 MAYIS

Kılıçdaroğlu ve Akşener'in 24 Mayıs'ta bir araya geleceği, bu görüşmeden ve ortak çalışmalardan sonra kamuoyuna, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş önerilerinin iki lider tarafından birlikte açıklanacağı  ifade edildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
21°
hafif yağmur
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?