CHP liderinden 'tepkisiz kalın' talimatı

Muharrem İnce’nin partiden ayrılarak yeni bir siyasi parti kuracağı haberleri üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partililere, bu konuda tartışmalara girilmemesi ve tepkisiz kalınması talimatı verdi.

POLİTİKA 07.08.2020, 09:33
CHP liderinden 'tepkisiz kalın' talimatı

Kulislerde konuşulanlara göre; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Yalova Milletvekili ve partisinin geçmiş dönem cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin yeni parti kuracağı tartışmalarına ilişkin tepkisiz kalınması talimatını verdi.

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun İnce nedeniyle partiden olası kopuşları engellemek için Hakkı Suha Okay’ı MYK’de görevlendirerek mesaj verebileceği dile getirilirken; Bülent Tezcan’a da görev vererek İnce’ye yönelik net bir çıkış yapabileceği de değerlendiriliyor.

CHP sessizliğini korurken, Muharrem İnce cephesinde de görüşmelerin sürdüğü ifade ediliyor. Edinilen bilgiye göre, İnce’nin mevcut bazı belediye başkanlarıyla temas kurduğu belirtiliyor.

İnce’nin doğrudan bir açıklama yapmaması durumunda CHP içinde sessiz kalınması eğiliminin sürmesi bekleniyor. Parti kaynakları bu hafta sonu gerçekleşecek parti meclisi (PM) toplantısında Kılıçdaroğlu’nun bu konuda dolaylı bir mesaj verebileceğini öne sürülüyor.

İnce’nin görüşme trafiğini şu an ağırlıklı olarak İstanbul’dan yürüttüğü, İstanbul’daki örgütlenmeyi tamamlamasının ardından Ankara’da temaslarda bulunacağı kaydediliyor. İnce’nin parti kurup kurmama konusundaki son kararını Türkiye genelinde yapılan kapsamlı bir ankete göre belirleyeceği ifade ediliyor.

Anket sonuçlarına göre İnce’nin parti kurmak yerine Cumhurbaşkanlığı adaylığı için bir süreci yürütebileceği de konuşuluyor. Muharrem İnce’nin görüşme trafiğini CHP’de ağırlığı olan bazı eski siyasetçilerin çocukları üzerinden de yürüttüğü ifade ediliyor. Bu kapsamda bazı eski milletvekillerinin çocuklarıyla görüşmelerin yapıldığı kaydediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
31°
hafif yağmur
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?