CHP'li vekillerden Vali Köşger ile kritik zirve: 'Menemen'de taraf olmayın!'

CHP İzmir Milletvekilleri, İzmir Valisi Köşger ile görüşecek. Vekillerin, Vali Köşger ile  Menemen’deki Başkanvekilliği seçimi konusuna yönelik ‘Bu konuda taraf olmayın, yargı süreci devam ediyor’ minvalinde konuşacağı öğrenildi.

POLİTİKA 05.01.2021, 16:49 05.01.2021, 20:20
CHP'li vekillerden Vali Köşger ile kritik zirve: 'Menemen'de taraf olmayın!'

Gizem TABAN/İZGAZETE- Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yolsuzluk iddiasıyla tutuklanması ve cezaevine gönderilmesinin ardından belediye meclisi içinde gerçekleşen ve Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Deniz Karakurt ile AKP’li Aydın Pehlivan’ın yarıştığı başkanvekilliği seçiminde yaşanan eşitlik sonucu yapılan kura çekiminde Karakurt başkanvekili olmuştu. AKP’nin Bölge İdare Mahkemesine yaptığı itiraz sonucunda ise mahkeme kuranın yeniden yapılmasına karar vermişti. Mahkemenin kararına itiraz eden CHP’nin itirazı da reddedilmişti. CHP, mahkemenin nihai kararını beklerken İzmir Valiliği, Menemen’deki başkanvekilliği seçiminde kuranın tekrarlanmasına karar verdi. Menemen Belediyesi başkanvekilliği için kura çekimi tekrarı Menemen Belediyesi Ocak ayı olağan birinci meclis oturumunda gerçekleşecekti ancak CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri toplantıya katılmadı. Meclis toplantısının gerçekleşmesi için gereken salt çoğunluk sağlanamadı. Meclis toplantısı 7 Ocak saat 17.00’a ertelendi. 

VALİ’YE ‘TARAF OLMAYIN’ DİYECEKLER
Gelişmelerin ardından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir İl Başkanı Deniz Yücel partisinin İzmir Milletvekilleri ile bir araya geldi. İl binasında gerçekleşen toplantıda Menemen’in durumu masaya yatırıldı. Edinilen bilgilere göre; toplantıda, mahkemenin nihai kararı belli olmadan Valiliğin olaya müdahil olması konusu görüşüldü ve hukuk profesörlerinden konuyla ilgili alınan mütalaaların Valiliğe iletilmesi kararlaştırıldı. Milletvekilleri bugün saat 16.30 itibariyle İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile bir araya geldi. Vekillerin, Vali Köşger ile ‘Bu konuda taraf olmayın, yargı süreci devam ediyor’ minvalinde konuşacağı öğrenildi. Vekiller ayrıca mütalaaları da Vali Köşger’e iletecek. Öte yandan partinin, hukuk profesörlerinden davayla ilgili aldığı 2 mütalaadan birinde kuranın tekrar edilmesinin doğru olmadığı diğerinde ise yargı süreci devam ederken Valiliğin olaya müdahil olmasının hukuki yönden yanlış olduğu şeklinde görüşlerin yer aldığı aktarıldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
26°
az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?