CHP'li Polat: Baro başkanlarını kafes sistemine koydular!

Artı Tv Ankara Gündemine katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mahir Polat, Ankara’da emniyet güçlerinin avukatlara yönelik saldırısı hakkında konuştu.

POLİTİKA 10.07.2020, 10:36 10.07.2020, 10:43
CHP'li Polat: Baro başkanlarını kafes sistemine koydular!

CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, Ankara’da emniyet güçlerinin avukatlara yönelik saldırısı hakkında konuştu.

“Ülke demokrasisin yok edilmesinden” bahseden Polat, Ankara’da baro başkanlarına yapılan barikat engelini ve polisin avukatlara saldırması üzerine şu ifadeleri kullandı; ”Ankara Kuğulu Parkta yaşananlar 21. yüzyıl Türkiye’sinde ve dünyasında, kanun insanlarına ve baro başkanlarına yakışmayacak bir şekilde kafes sistemine koydular. Etrafları kafeslerle çevrili, bariyerlerle ve polislerle çevrili. Tuvalete bile gittikleri zaman koca koca baro başkanlarına polisin yaptığı muamele kabul edilir gibi değil. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden baro başkanlarının yanına gelen avukatlar var, avukatlar dışarıda bekletiliyor. Onların etrafı da polislerle çevrilmiş durumda. Baro başkanları ile görüşülmesine engel olunuyor. Oradan da anlaşılacağı üzere iktidarın en ufak bir toplumsal muhalefete tahammülü yok. Olduğu yerde de toplumsal muhalefeti bastırmaya, yok etmeye çalışıyorlar. Ama bilmeleri gereken bir şey var karşıdaki insanlar bu ülkenin gelişmiş insanları ve bu muameleye maruz bırakılmamaları gerektiğini düşünüyoruz. İnsana yakışır bir muamele değil bu her kim olursa olsun.

Milletvekilleri orada onların herhangi bir ihtiyaçlarını, gereksinimlerini ve onlara herhangi bir müdahale yapılmasın diye yanlarında duruyorlar. Hükümetin uzun zamandan beri toplumsal muhalefetle karşılaşmadığını düşünürsek bu baro başkanlarının yapmış olduğu direnişten inanılmaz derecede tedirgin olduklarını fark ediyoruz. O yüzden de hiçbir şeye tahammülleri yok. Hükûmet karşısındaki insan baro başkanı mı, vekil mi, gazeteci mi olduğuna bakmadan saldırabilecek hale gelmişler. Ülke demokrasisi zaten yok edilmişti son kırıntıları da bunlarla yok ediliyor. Bunları aşacağız ama aşarken de çok sancılı olacağını düşünüyorum. Daha fazla dayanışarak, daha fazla biz bize, omuz omuza halkaları genişleterek bu mücadeleden çıkabileceğimize inanıyorum.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
26°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?