CHP'li Kılıç, belgeselci Kızıl'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi

CHP'li Kılıç, Rabia Naz Vatan'ın ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu'nun CHP grubu üyeleri olarak açıklamada bulundu.

POLİTİKA 14.11.2019, 14:35 15.11.2019, 14:47
CHP'li Kılıç, belgeselci Kızıl'ın gözaltına alınmasına tepki gösterdi

CHP'li Sevda Erdan Kılıç Rabia Naz Vatan’ın ölümünü araştırmak için kurulan TBMM Araştırma Komisyonu’nun CHP grubu üyeleri olarak, Giresun Eynesil’deki çalışmalarımızı takip eden gazeteciler Canan Coşkun ve Kazım Kızıl ile acılı baba Şaban Vatan’ın gözaltına alınması ile ilgili şu açıklamada bulundu: 'TBMM Araştırma Komisyonumuz gibi, gazeteciler Coşkun ve Kızıl da olayın aydınlatılması ve halkın gerçeklerden haberdar olması için ilçede bulunmaktaydı. Rabia Naz Vatan’ın ölümünün aydınlatılmasında birincil sorumluluğu olan savcılığın, halkın haber alma hakkına hizmet eden bu gazetecileri gözaltına alması kabul edilemez. İlçede araştırma yapan gazetecilerin çalışmalarının; kamuoyunun bilgilenmesine hizmet edeceği gibi, komisyonumuzun çalışmalarına da önemli katkı sağlayacağı inancındayız. 1.5 yıldır aydınlatılamayan olayda Komisyonumuz çalışmalarına henüz yeni başlamışken savcılığın gazetecileri hedef alması, ülkemizdeki basın ve ifade özgürlüğünün geldiği noktayı göstermesi açısından da kaygı vericidir. Hem acılı baba Şaban Vatan, hem de olayın aydınlatılması için çaba gösteren gazeteciler derhal serbest bırakılmalıdır. Adli makamlar tarafından yapılması gereken, gazetecilerin gözaltına alınması değil 13 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün üzerindeki gölgenin bir an önce aydınlatılması ve sorumluların yargı önüne çıkartılarak kamu vicdanının rahatlatılmasıdır.'

Yorumlar (2)
Kadiriye Uslu. 1 yıl önce
Gazatecileri Hapse atarak gerçeklerin aydınlanmasına engel olan İktidar.Adaletsizliği bırakın Yatgı Bağımsız değil Adalet yok bu nasıl Ülke yönetimi Diktatör dediğimiz zaman kızmasınlar.Evet Bu olanlara bakılırsa Ülkemiz Diktatörlükle Yönetiliyor.
ortak 1 yıl önce
bu ortak açıklama yalnız...
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
10°
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?