CHP İzmir acı bilançoyu açıkladı: 'Esnafın dayanacak gücü kalmadı'

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanlığı, parti binası önünde yapılan basın açıklamasında esnafın çektiği sıkıntıları ve bunun çözümü için talepleri dile getirdi. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel,” İktidar bugüne kadar esnafın bir tek derdine çare üretmemiştir” sözlerini kullandı.

POLİTİKA 09.10.2020, 12:57 09.10.2020, 13:26
CHP İzmir acı bilançoyu açıkladı: 'Esnafın dayanacak gücü kalmadı'

Yusuf Başar/İZGAZETE – CHP İzmir İl binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına İzmir Milletvekilleri Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, Murat Bakan, Sevda Erdan Kılıç, Atila Sertel de katıldı.

Salgın döneminde 700 bin esnafın dükkanını kapattığını, kötüleşen ekonominin altında ezildiğini ve borçlarını ödeyemediğini söyleyen Yücel, ”Bu süreçte dükkânını kapatan esnafın her türlü vergi, stopaj, sigorta, kira ve faturalarının devlet tarafından karşılanması taleplerimiz, borç içinde yüzen esnafın krediye rahat ulaşabilmesi için sicil affı çıkarılması önerimiz iktidar tarafından gündeme alınmamıştır” sözlerini kullandı.

Esnafın her geçen gün kötüleşen ekonomik koşullarda ezildiğini, ülkenin birçok yerinden yüzlerce esnafın kepenk kapattığını ve ailesini geçindiremediği için intihar eden esnafların haberlerini gördüğünü söyleyen Deniz Yücel, “TÜİK’in verilerine göre 2 milyon 616 bin esnafımız varken, bu yıl hem pandeminin hem de yaşanan ekonomik krizin etkisi ile 335 bin esnafımız kepenk kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz Haziran ayında 7 bin 222 işyeri kapanırken, bu rakam son 5 yılın bütün Haziran aylarındaki en yüksek veri olarak kayıtlara geçmiş durumdadır” sözlerini aktardı.

Esnaf sayılan ama dükkanı olmayan pazarcılar, kağıt toplayıcıları, simitçiler, çiçekçiler ve gündelik işlerden geçimini sağlayan vatandaşların iktidar tarafından görmezden gelindiğini söyledi.

İktidarın esnafın hiçbir sıkıntısına çare üretemediğini ve esnafa sadece faizle kredi verildiğini söyleyen Yücel, “Tüm bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi açlık ve yoksullukla karşı karşıya kalan, gıda paketlerine muhtaç hale gelen esnafa IBAN numarası gönderip para istenmiştir” şeklinde konuştu.

Ayrıca sarayın 8 ayda 510 milyar 418 milyon lira vergi topladığını ve 26 milyar 400 milyon lira da yurt dışından borç almış olduğunu ifade eden CHP’li Yücel, “Merkez Bankası'nın 44 milyar 460 milyon liralık kârını hazineye transfer etmiş, Merkez Bankası’na 66 milyar liralık kâğıt para bastırmıştır. Merkez Bankası'nın kasasındaki 73 milyar 878 milyon dolarlık dövizi de satarak onu da kullanmıştır. Saray Hükümeti’nin, 2020 yılı ilk 8 ayında kullandığı para 1 trilyon 576 milyar 748 milyon liradır”. Bu sözlerin ardından esnafa 1 kuruş yardım yapılmadığını ve iktidarın 8 aylık süreçte tefecilere 91 milyar 614 milyon lira faiz ödeyip esnafa karşılıksız yardım yapılmadığını söyledi.

Bu günlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin esnafın her zaman yanında olduğunu söyleyen Yücel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun esnaf için 17 talep önerisini tekrar seslendirdi;

1-Acilen bir Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır.

2-Esnafımız için sicil affı çıkarılmalıdır.

3-Esnafımızın kullandığı krediler, faizsiz ve ödeme gücüne göre taksitlendirilmelidir.

4-Kiralarda stopaj kaldırılmalıdır.

5-Zincir mağazalar ve AVM’ler için düzenleme yapılmalıdır. AVM’ler haftanın bir günü kapanmalıdır.

6-Esnafın sosyal güvenlik primleri, işyerlerinin kapalı olduğu dönemde Hazine tarafından karşılanmalıdır.

7-Esnafa salgın sürecinde haksız-insafsız cezalar yazılmamalıdır.

8-Devlet esnafa olan borçlarını ödemelidir.

9-Hijyen koşullarının sağlanması şartıyla kahvehanelerde oyunlara izin verilmelidir.

10-Küçük esnafımızın yanında çalışanların, kısa çalışma ödeneği ile ilgili yaşadığı sorunlar giderilmelidir.

11-Kamu kurumları, işyerleri kapalı olduğu sürece kiracısı olan esnafımızdan kira almamalıdır.

12-Ertelenen vergi ve sigorta primleri için salgın sonrasında yeniden yapılandırma olanağı getirilmelidir.

13-Esnafımıza yönelik icra işlemleri durdurulmalıdır.

14-Okul kantinlerinden bir yıl süreyle kira alınmamalıdır.

15-Servis işletmecilerinden alınan teminat mektupları iptal edilmelidir.

16-Altı milyon sokak esnafımız kayıt içine alınmalı ve güvenceye kavuşturulmalıdır.

17-Pandemi boyunca zarara uğrayan esnafa kira desteği sağlanmalıdır.

Özellikle pandemi sürecinde sosyal devletin ne kadar önemli olduğunu, başta esnaf olmak üzere salgından olumsuz etkilenen herkese gerekli desteğin sağlanması gerektiğini söyleyen Yücel sözlerine şu şekilde son verdi; ‘’İktidarın yapması gerekenler çözüm önerilerimizde sıralanmıştır. Bu öneriler dikkate alınarak esnaflarımızın sorunları giderilmelidir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ifade ettiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bütün garibanların, işsizlerin, emekçilerin, esnafın sözcüsü olmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
16°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?