CHP'de Genel Merkez’den ‘Menemen’ çıkışı: 'Her fırsatta milli irade diyenler...'

Menemen’de kura sonucu CHP’li Karakurt’un başkanvekili olduğu seçim sonrası AKP tarafından yapılan itirazda mahkeme seçimdeki kura çekiminin yürütmesini durdurmuş, CHP de mahkeme kararına itirazda bulunmuştu. Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Her fırsatta milli irade diyenler şimdi milli iradeyi gasp etme ve hukuku da buna alet etmenin peşindeler. Gerekli itirazı yaptık ve sürecin takipçisiyiz. Haksızlığı her kabul ediş daha büyüğünü doğurur. Biz Menemen halkının iradesinin çalınmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz” dedi.

POLİTİKA 25.12.2020, 14:18 25.12.2020, 14:24
CHP'de Genel Merkez’den ‘Menemen’ çıkışı: 'Her fırsatta milli irade diyenler...'

İZGAZETE- Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un yolsuzluk iddiaları üzerine tutuklanması ve İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından Menemen Belediye Meclisi’nde gerçekleşen başkanvekili seçiminde Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Deniz Karakurt ile AKP’li Aydın Pehlivan’ın yarışmış ve 4 tur şeklinde gerçekleşen seçimde eşitlik yaşanması sonrasında kura çekilmişti. Cam kavanoz içinde yapılan kura sonucunda CHP’li Karakurt başkanvekili seçilmişti. Seçim sonrası AKP tarafından Bölge İdare Mahkemesine yapılan itirazda mahkeme seçimdeki kura çekiminin usule aykırı olduğu gerekçesiyle yürütmesini durdurdu ve kuranın yeniden yapılmasına karar verildi. CHP, mahkemenin kararına ‘haksız’ ve ‘yasaya aykırı’ olduğu gerekçesiyle itiraz ederken parti genel merkezinden de açıklama geldi. CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yaptığı basın açıklamasında AKP’nin seçimi sindiremediğini belirterek, Menemen halkının iradesinin çalınmasına izin vermeyeceklerini dile getirdi. 
 

‘HAKSIZLIĞI HER KABUL EDİŞ DAHA BÜYÜYÜĞÜNÜ DOĞURUR’
Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Menemen Belediyemizin yeni başkanvekili belediye meclisinde yapılan oylamalardan sonuç çıkmayınca kura yöntemiyle belirlendi. Ancak AKP yöneticileri, genel başkan yardımcısı da dahil olmak üzere tüm kurallara uygun yapılan seçimi içine sindiremedi. Bu yöneticiler kurallarını kendilerinin belirlediği kura seçimine itiraz etti. İzmir 2’nci İdare Mahkemesi de kura seçiminin yürütmeyi durdurma kararını aldı ve durdurdu. Her fırsatta milli irade diyenler şimdi milli iradeyi gasp etme ve hukuku da buna alet etmenin peşindeler. Biz mahkemenin bu kararına gerekli itirazı yaptık ve süreci yakından izliyoruz. Ahmet Hamdi Tanpınar’ın çok güzel bir sözü vardır; ‘Haksızlığı her kabul ediş daha büyüğünü doğurur.’ Biz Menemen halkının iradesinin çalınmasına asla ve asla izin vermeyeceğiz” açıklamalarında bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
27°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?