CHP Buca’nın gençlerine beraat!

2016 yılının Mayıs ayında yapılan CHP Grup toplantısında Buca Gençlik Kolları üyesi 8 kişiye attıkları sloganlar nedeniyle açılan davada karar açıklandı. Savunma avukatlığını CHP İl Başkanı Yücel ve İl Sekreteri Değirmenci’nin yaptığı davada 8 genç için de beraat kararı çıktı.

POLİTİKA 13.03.2018, 11:27 13.03.2018, 11:34
CHP Buca’nın gençlerine beraat!

2016 yılı Mayıs ayında Başkent’e giderek CHP Genel Merkezi’ni ziyaret eden ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısındaki konuşmasını dinleyen CHP Buca Gençlik Kolları'na üye 8 kişinin, bu toplantı sırasında attığı sloganlar yargıya taşınmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, hakaret içeren sloganlara ilişkin "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan resen soruşturma başlatılmıştı. Adalet Bakanlığı kovuşturma izni vermezken, savcılık tarafından da kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmişti.

AKP'nin 4 Grup Başkanvekilinin ayrı şikayeti üzerine Ankara 43. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. İzmir 26. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sanıkların savunmaları alındı. 

Haklarında 3 aydan 2 yıla kadar ceza istenen 8 sanık yaptıkları savunmada grup toplantısına katıldıklarını ancak hakaret içeren slogan atmadıklarını, yalnızca 'Başbakan Kılıçdaroğlu ve Buca seninle gurur duyuyor' sloganlarını attıklarını' ifade etmişlerdi.

Yaklaşık 2 yıl süren davada bugün görülen duruşmada karar açıklandı. CHP’li gençlerin avukatlığını CHP İl Başkanı Deniz Yücel ile İl Sekreteri Birgül Değirmenci’nin yaptığı duruşmada mahkeme 8 kişi için de beraat kararı verdi. Mahkeme Heyeti tarafından yapılan açıklamada, “Mahkemece yapılan yargılama sonunda tüm sanıkların üzerlerine atılı suçu işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil bulunamadığından atılı suç sabiti görüşmemekle tüm sanıkların CMKK 223/’-e maddesine gereği ayrı ayrı beraatlarına karar verilmiştir” denildi. 

Karar sevinçle karşılanırken duruşma sonunda CHP İl Başkanı Yücel, İl Sekreteri Değirmenci, CHP Buca İlçe Eski Başkanı Çağdaş Kaya ve gençler ‘beraat fotoğrafı’ çekildi. 

GERÇEK İZMİR

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?