Çepni: Saray sorunları çözmeye çalışan belediyeleri hazmedemiyor!

AKP’nin kaybettiği belediyelere karşı hukuk dışı rant denetimlerinin artışına dikkat çeken HDP’li Çepni, pandemi sürecinde de bu baskıların sürdüğünü hatırlatarak, “Sorunları çözmeye çalışanları hazmedemeyen ve engelleyen de saray rejimidir” dedi.

POLİTİKA 29.09.2020, 13:26 29.09.2020, 13:31
Çepni: Saray sorunları çözmeye çalışan belediyeleri hazmedemiyor!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Son günlerde muhalefet partilerinin elinde olan belediyelere yönelik denetimlerdeki artış dikkat çekti. AKP’nin büyükşehir belediyeleri başta olmak üzere kaybettiği bütün belediyelere karşı denetimini artırmasını İz gazeteye değerlendiren HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, “Saray kaybettiği Belediyeleri merkezi denetimlerle kontrol etmeye girişti. Rant sistemi bu sefer doğrudan Saray ve Bakanlıklar üzerinden işletilmeye çalışılıyor. Artan denetimler esas olarak bu düzenin hakimiyetini sağlama amaçlıdır” dedi.

RANT AMAÇLI DENETİM

El konulan HDP belediyelerinde saraydan atanan kayyum yolsuzluklarının Sayıştay raporlarında dahi gizlenemez boyutta olduğunu vurgulayan Çepni, denetlemelerin rant amaçlı olduğunun altını çizerek, “Ancak bu raporlara rağmen özellikle kayyum belediyeleri bu denetimlerden muaf tutulmaya özen gösteriliyor. Artan denetimler hukuki değil rant amaçlıdır. Belediyelerin yaptığı iş gözükmesin diye ekmek dağıtmasını bile yasaklıyor. Bütün yasaklama ve engellemelere karşın belediyelerinin halkı memnun eden hizmetlerine engel olamayan iktidar, "iş yapamaz, hizmet göremez, dört koyunu güdemez" diyemediği başka karşılığı olmayan suçlamalar yapmaya başladı” sözleriyle tepki gösterdi.

ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ ENGEL SARAY

Saray yönetiminin Belediye Kanunu’nun yüklediği asli görevini yerine getiren HDP’li ve CHP’li belediyeleri "devlet içinde devlet", "devlet içinde paralel yapı" olmakla suçladığını hatırlatan Çepni, salgınla birlikte bu belediyelerde hızla alınan ve uygulamaya konulan kararların mücadeleye büyük katkı sağladığını belirterek, “Evde kalması zorunlu olanların ihtiyaçlarının evlerine götürülmesi, ilaç, gıda, ekmek hizmetlerinin her haneye ulaştırılması, bedava maske dağıtılması, sağlık personelinin ulaşımının bedava yapılması, kağıt toplayan, simit satan, yaşamını sokaktan sağlayan veya sokakta yatan insanların hızla gıda, barınma ve nakdi yardıma kavuşturulması, evlere çalışmaya giden kadınlara gıda ve nakdi yardım yapılması olağanüstü günlerde sorun çözücü uygulamalardı. Ne yazık ki bunları yapamayan saray rejimi, HDP ve CHP’li belediyelerin soruları çözmeye çalışan belediyeleri hazmedemedi. Sorunların çözümünü istemeyen ve engelleyen de saray rejimidir” diye konuştu.

HALKLARIN İRADESİNE SARAY DARBESİ

Kayyumlarla ilgili demokratik yöntemlerden ayrılmayacaklarını ve demokrasi mücadelesini sürdürmeye devam edeceklerini vurgulayan Çepni, Türkiye’de bir darbe dönemi yaşandığını, halkların iradesine saray darbesi yapıldığını, görevden alma kararlarının hukuktan uzak siyasi bir kin anlayışından kaynaklandığını söyledi.  Pandemi sürecinde de halkın iradesinin gasp edilmeye devam edildiğini kaydeden Çepni, “Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova’da HDP'li belediyelere kayyum atandı, başkanlar gözaltına alındı. Seçimlerden bu yana partinin 65 belediyesinin hemen hemen hepsine el konulmuş durumda. Bu darbe değil de nedir?” diye sordu.

MÜCADELE MESAJI

Dışta savaş içte provokasyonlar üzerinden beka arayışında olan iktidar bloğunun son günlerde HDP’lilere karşı düzenledikleri göz altılara tepki gösteren Çepni, HDP'nin eğilmeyen iradesinin Türkiye halklarının özlemi olan demokrasi ve barışın da teminatı olduğunu söyledi. Tutuklamalara, baskılara, faşizme karşı en etkili yolunun birlikte mücadele etmekten geçtiğini vurgulayan Çepni, “HDP var oldukça bu faşist diktatörlük ayakta kalamayacak. Yoldaşlarımız, arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Erken seçim mi, yoksa 2023 mü?