Çepni: İktidarın çevreye bakışı başından beri problemli

Sermaye ve kar odaklı neo-liberal kapitalist sistemden dolayı dünyada çevre ve ekolojik sorunların arttığı uyarısında bulunan HDP'li Çepni, sanayi tesislerinin rehabilite edilmediği sürece müsilaj sorununun çözülemeyeceğini vurguladı.

POLİTİKA 07.07.2021, 23:03
Çepni: İktidarın çevreye bakışı başından beri problemli

Cengiz Aldemir/ANKARA- Müsilaj felaketinin ele alındığı Meclis Çevre Komisyonu'nda konuşan Komisyon Üyesi, HDP İzmir Milletvekili Ekolojist Murat Çepni, artan çevre sorunları yüzünden komisyonun daha sık toplanması önerisinde bulundu.

EKOLOJİ VE ÇEVRE SİYASAL ALAN

Ekoloji ve çevre konularının siyaset üstü değil siyasal bir alan olduğunu savunan Çepni, "Sağlık, eğitim meselesi, başka bir iktidar gelir, düzeltebilir ama ekoloji düzeltilemez. 

Bu anlamda derseniz tüm dünyanın sorunu. Ama sorunlarla mücadele açısından baktığımızda şimdi biz, iktidarı muhatap almadan bir tartışma yapma şansına sahip değiliz yani iktidar karşımızda, bütün bunları yürüten, yapan bir icra organı var, dolayısıyla onunla muhatabız yani bilim insanlarıyla muhatap değiliz mesela, o anlamda siyasetüstü değil" dedi.

DÜNYA SOS VERİYOR

Sermaye ve kar odaklı neo-liberal kapitalist sistemden kaynaklı dünyanın ekoloji ve çevre sorunları yaşadığını ve SOS verdiğini söyleyen Çepni, pandeminin de bunun bir sonucu olduğunu kaydetti. Özelleştirilen sağlık sistemi yüzünden insanların sağlık hizmetlerinden faydalanamadığını, patent yüzünden milyonlarca insanın aşıya ulaşamadığını, ekolojinin de böyle bir mesele olduğunu vurguladı. 

MESELE SİSTEM

Marmara Denizini kirleten, sanayi tesislerinin  rehabilite edilmediği sürece müsilaj sorununun çözülemeyeceğinin altını çizen Çepni, Çevre Komisyonu'nun, sermaye ve şirketlere karşı pozisyon alması gerektiğini vurgulayarak, " Burada geçici önlemler mi alacağız yoksa bu biyolojik arıtma meselesinde eylem planında var ama somut bir şey istiyoruz yani nedir çözüm projemiz? Birincisi bu. İkincisi, “Arıtma tesisleri var.” denildi, mesela bu arıtma tesisleri ne kadar çalıştı? Bunu bilmiyoruz biz, ne kadar çalıştı bunlar yani resmiyette bunların çalışmasının bir raporu var mı mesela elimizde ? Elektrik tüketiminden bu çok net olarak ortaya çıkabilir, bu bilgilere sahip değiliz. Ne kadar çalıştı?

Şimdi, bunun cevabını vermediğimiz zaman, siz isterseniz basit biyolojik arıtma tesisleri kursanız dahi bunlar şirketlerin emir erine dönüşmüş yöneticilerin elinde bir çözüme hizmet etmez. Yani mesele, sistem meselesi" değerlendirmesinde bulundu.

İKTİDARIN ÇEVREYE BAKIŞI PROBLEMLİ

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu'nun, “Bunun çözümü Kanal İstanbul’dur.” sözlerine tepki gösteren Çepni, "Kanal İstanbul’un yapılması demek, Marmara Denizi açısından son çivinin çakılması demek. Müsilaj tartışması sürecinde siz “Salda Gölü’nü yapacağız.” dediğiniz zaman bu olmaz yani Salda Gölü lafın bittiği bir yerdir. Salda Gölü elin ayağın değmemesi gereken bir göldür. İktidarın ekoloji, çevre meselesine bakışı başından beri problemli" sözleriyle tepki gösterdi. 

EKOLOJİ VURGUSU

Sorunun derin deniz deşarj ve politik perspektif meselesi olduğunu kaydeden Çepni, doğa, insan, hayvan, doğal yaşam eksenli ekolojiye dikkat çekti.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
40°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?