Çepni, iklim krizine karşı Paris Anlaşmasının yürürlüğe sokulmasını talep etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni, Meclis Genel Kurulu'nda, iklim krizi ile ilgili bir konuşma yaptı.

POLİTİKA 17.07.2019, 09:39

İZ GAZETE - HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Avrupa gündeminde yer eden iklim kriziyle ilgili Meclis Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı. Mecliste CHP tarafından verilmiş olan Meclis araştırma önergesi üzerine söz alan Çepni, son yüz elli yılda yerkürenin 1 derece ısındığına dikkat çekerek ısınmanın doğrudan diğer sonuçlarının kuraklık, sel, şiddetli kasırgalar gibi aşırı hava olaylarının giderek arttığını söyledi. 

"FOSİL YAKITLARLA ENERJİ ÜRETİMİNDEN VAZGEÇİLMELİ"

Sıcaklık artışını 1,5 derece civarında sabitleyebilmek için 4 Kasım 2016'da yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması'nı imzalayan 195 ülke arasında Türkiye'nin olmadığını belirten Çepni şöyle konuştu; "Marx'ın dediği gibi 'Sermaye yüzde 10 kâr için her yerde çalışmaya razıdır. Kesin yüzde 20, iştahını kabartır. Yüzde 50 küstahlaştırır. Yüzde 100 bütün insani yasaları ayaklar altına aldırır. Yüzde 300 kâr ise sahibini astırma olasılığı olsa bile işleyemeyeceği cinayet, atılmayacağı tehlike yoktur.' Marx her zamanki gibi yine doğruyu söylüyor. Önerilerimiz şunlardır: Türkiye, Paris Anlaşmasını Türkiye Büyük Millet Meclisinde onaylayarak yürürlüğe sokmalıdır. İklim krizi acil durumu ilan edilerek başta termik santraller olmak üzere fosil yakıtlarla enerji üretiminden acilen vazgeçilmelidir. Kömüre yapılan teşviklere son verilmelidir. Enerji sektörü kamulaştırılarak planlı ve toplum yararına planlama yapılmalıdır. Endüstriyel tarıma son verilmelidir. Toprağın, ormanların, su kaynaklarının korunması için radikal korumacılık kanunları yapılmalıdır. İklim krizi konusunda tüm toplumsal kesimlerin katılımıyla eğitim planlamaları yapılmalıdır. Biz buradan bir kez daha küçük yaşına rağmen büyük bir adım atan ve büyük bir eylemlilik süreci başlatan Greta Thunberg arkadaşımızı selamlıyoruz ve bu konuda tüm toplumu mücadele etmeye çağırıyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
32°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?