Çepni'den Büyükşehir'e İZFAŞ tepkisi

İzmir Milletvekili Murat Çepni, tarihsel ve kültürel önemi bulunan en büyük kamusal yeşil alan olan Kültürpark içindeki  İZFAŞ Hizmetleri Kültür ve binasının tahsis edilmesiyle ilgili önerge verdi.

Çepni'den Büyükşehir'e İZFAŞ tepkisi

İzmir Milletvekili Murat Çepni, tarihsel ve kültürel önemi bulunan en büyük kamusal yeşil alan olan Kültürpark içindeki  İZFAŞ Hizmetleri Kültür ve binasının tahsis edilmesiyle ilgili önerge verdi.

10 Ekim 2018 Çarşamba 11:42
Çepni'den Büyükşehir'e İZFAŞ tepkisi

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla 3 yıl süre ile Ses Sağlık Eğitim ve Spor Vakfı'na ait yeni kurulan Özel İzmir Tınaztepe Üniversitesi'nin kullanımına bedelsiz olarak tahsis edilmişti.  Bedelsiz tahsis, kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. Kültürpark’ın, özel bir işletmenin kullanımına tahsil edilmesini kabul edilemez olarak değerlendiren sivil toplum kuruluşları tahsisin iptalini talep etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü 2.Derece Doğal Sit alanı olan park için önerilen revizyon projesini de İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Koruma Amaçlı İmar Planı yapılmadığından dolayı onaylamadı.

Bu bağlamda Murat Çepni'nin meclise verdiği önergede:

İzmir halkına ait kamusal alanda bulunan bir taşınmazın,  kar amacı güden ticari bir işletme olarak de değerlendirilebilecek,   Özel İzmir Tınaztepe Üniversitesine bedelsiz olarak  tahsis edilmesinin sebebi nedir?  Bu karar hangi gerekçelerle verilmiştir?Halkın bilgisi dahilinde mi tahsis edilmiştir?

Doğal ve tarihi yapısı göz ardı edilerek, kamusal kullanımdan uzaklaştırılmakta olan Kültürpark’daki İZFAŞ binasının yürürlükteki imar planında kullanım alanları nelerdir? Üniversitenin kullanımı imar planına uygun mudur?

Gaziemir’de yapılan yeni fuar alanına taşınan İZFAŞ Müdürlüğü yerine boşalan binaya geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark Müdürlüğü, Akdeniz Akademisi ve Kültür Daire Başkanlığı taşınmıştır. Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı'na bağlı 3 müdürlüğün tekrar taşınacakları yer neresidir? Birimlerin tekrar taşınmasının kamuyamaliyeti ne kadardır? Taşınmanın kamu zararı oluşturacağını düşünmüyor musunuz?

Özel üniversiteye tahsis edilen İZFAŞ eski binasında devam eden tadilatne zaman ihale edilmiştir?  Tadilat için şimdiye kadar ne kadar para harcanmıştır? Binaya yeni takılan klimaların bedelini kim ödemiştir?

Kültürpark, İzmir'in merkezinde yer alan en büyük kamusal yeşil alandır. Ekolojik açıdan kültürel ve tarihi özellikleri açısından da özenle kullanımı gerekir.  Önceki yıllarda Kültürpark içerisinde yer alan tarihi binayı bilim müzesi yapma tasarıları vardı. Bunu hayata geçirmeyi, halkın yararına müzeye dönüştürmeyi neden düşünmediniz?  Park içerisindeki binanın özel üniversiteye tahsisi, halkın Kültürpark’dan yararlanma hakkını kısıtlayacak mıdır?

Kültürpark’ın Koruma Amaçlı İmar Planı çıkartılacak mıdır? Bugüne kadar çıkartılmama gerekçesi nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kullandığı kiralık bina var mıdır? Bu binaların belediyeye maliyetleri ne kadardır?

İzmir Büyükşehir Belediye’sine ait kaç taşınmaz bedelsiz olarak, başka kurum ve kuruluşların kullanımına verilmiştir?

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.