Çepni: AKP ve MHP faşizmine karşı birlik olunmalı

Saray rejiminin kendi yarattığı hukuk ve anayasayı bile ayaklar altına aldığını vurgulayan HDP’li Çepni, AYM’ye ayar veren, 90’lı yılların kirli savaş yöntemlerini devreye sokan AKP-MHP faşist oluşumuna karşı mücadele bloğu kurulması gerektiğini söyledi.

POLİTİKA 23.09.2020, 11:23 23.09.2020, 11:30
Çepni: AKP ve MHP faşizmine karşı birlik olunmalı

Cengiz Aldemir/ANKARA - İz Gazete'ye konuşan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Türkiye’de örgütlü bir faşizim olduğunu, buna karşı çıkanlara zulüm siyaseti uygulandığını söyledi.

Bu süreçte teslim alınamayan kurumların tehdit altında olduğunu, Baro’lardan sonra Türk Tabipleri Birliği(TTB) ye karşı yapılan saldırın kabul edilemez olduğunu vurgulayan Çepni, yalan imparatorluğunun karşısında hakikatleri ortaya koyanlara karşı bir savaş ilan edildiğini söyledi.

HDP’nin uzunca bir süredir AKP-MHP faşist bloğunun terörüyle karşı karşıya olduğuna vurgu yapan Çepni, “ Bir taraftan pandemiyle mücadele edilirken, diğer taraftan bakılacak olursa saray pandemiye karşı mücadele edenlere karşı bir mücadele içine girdiği görülüyor. HDP olarak biz bunu pandemiye değil halka karşı bir mücadele olarak değerlendiriyoruz. Bugün bir çete düzeniyle karşı karşıyayız” dedi.

FAŞİZME KARŞI MÜCADELE BLOĞU

AKP’nin politikalarına milli menfaat olarak bakılmasının yanlış olduğunu ve bu şekilde mücadele edilemeyeceğine vurgu yapan Çepni, “ Bu AKP’nin savaş bütçesine, politikalarına, baronlarına hayır demezseniz, işte egenin tarım alanlarını, Kadareniz’ni yaylalarını 3-5 şirkete peşkeş çekilmesini engelleyemezsiniz. Kaderlerimiz ortak. Saray rejimi halka karşı örgütlenmiş bir faşist düzendir. HDP olarak son dönemde mücadele sözüyle bunları kastediyoruz. İçinde bulunduğumuz aşama top yekün faşizme karşı bir mücadele bloğu kurmak durumundayız” ifadelerin kullandı.

AYM’YE AYAR VEREN BAKAN

Saray yönetiminin kendi hukukunu, anayasasını tümüyle ayaklar altına alan ve dün gizlemeye çalıştığı uygulamaları bugün açıktan yapmaya başladığını belirterek, “ Bugüne kadar kendi politikalarının onay merkezi olarak kullandığı Anayasa Mahkemesi başkanına dahi ayar vermeye çalışan bir İçişleri Bakanı’nın olduğu bir siyasal süreçteyiz. Kürt halkına karşı geliştirilen sömürgeci savaşın yanında, krizden çıkamaz hale geldiği koşullarda, bir bütün olarak kadınlara, gençlere, emekçilere ve doğaya karşı açılmış çıplak bir savaşla karşı karşıyayız. Muhalefet güçlerinin yanı sıra bu savaşın kışkışız en temel karekteri Kürt düşmanlığı olduğunu belirtmek gerekir” diye konuştu.

90’YILLARIN KİRLİ SAVAŞ YÖNTEMLERİ

Van’da iki köylü yurttaşın gözaltına alınıp helikopterden atıldığı bir sürecin içinden geçildiğini söyleyen Çepni, 90’lı yılların kirli savaş yöntemlerinin yeniden devreye koyulduğu, insanların ajanlaştırıldığı ve bunların sıradanlaştığı bir dönem yaşandığını vurguladı. HDP olarak 3 aylık demokratik kampanya sürecinde önemli gelişmelere imza attıklarını kaydeden Çepni, yürüyüşlerle demokratik platformlar oluşturarak buluşmaları gerçekleştirdiklerini, ortaya güçlü bir irade çıkarttıklarını ve bu sürecin devam edeceğini sözlerine ekledi.

 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
18°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?