Çelebi: Uzman erbaşların mağduriyeti giderilmeli!

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 125 bin sözleşmeli uzman erbaşın, mesleki güvencelerinin bulunmayışından dolayı gelecek endişesi yaşadıklarını, erbaşların muvazzaf statüsüne geçirilerek özlük haklarının iyileştirilmesini ve mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

POLİTİKA 01.06.2020, 10:22 01.06.2020, 10:26
Çelebi: Uzman erbaşların mağduriyeti giderilmeli!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Milli Savunma Bakanlığı 70 bin, İçişleri Bakanlığı bünyesinde 55 bin olmak üzere toplamda 125 bin uzman erbaşın görev yaptığını hatırlatan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 65 bin emekli ve malul emeklisinin yanı sıra 125 bin ayrılan personeli ile toplamda 325 bin kişilik bir camia olduğuna dikkat çekti.
UZMAN MAĞDURLAR

Konuyu İz gazeteye değerlendiren CHP’nin asker kökenli Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, uzman erbaşların sözleşmeli olmalarından dolayı mesleki güvencelerinin bulunmadığını bunun da gelecek endişesi yarattığını söyledi. Çelebi, “ Uzman erbeşlerımız sözleşmeli çalışıyorlar, kadroları yok. Mahalle bekçisine devlet silah veriyor, uzman çavuşa verilmiyor. Teknik kapasitelerini artıracakları bir uzman çavuş okulu yok. Devlet kadrolarında herkese kıdem var, uzman erbaşa yok. 1 senelik uzman çavuşla 20 senelik aynı. Herkese aile hayatı var onlara yok. Geçici görevleri doğu hizmetinden sayılmıyor. Herkese lojman var onlara yok. İmama 3600 ek göstergeyi vermeyi düşünüyorsunuz ama onları düşünmüyorsunuz. Nöbet ve izin yönetmelikleri yok. Ayrıca 6 bin sayılı uzman mağdurlar var. neden 6 bin denilmiş, 20 sene uzman olarak görev yapacak, sonra sivil memur olarak emekli edilerek mağdur edilenlerdir onlar. Söz verdikleri halde bu sorunu çözmediler” sözleriyle tepki gösterdi.

AYRIMCILIK YAPILIYOR

Uzman erbaşların görev tanımları dışında çaycı, haberci, kazancı, tuvalet, banyo temizleyicisi olarak da hizmet verdiklerine dikkat çeken Çelebi, 1 yıl içinde 90 gün hava değişimi/istirahat aldıkları taktirde TSK ile ilişiklerinin kesildiğini belirterek, “ Devlette hiçbir statü başka bir statünün almış olduğu ek göstergenin parçalanmış hâlini almazken sadece bu ayrımcılık uzman erbaşlarımıza yapılmaktadır. Azami 52 yaşına kadar görev yapan ve emekli aylığı almaya hak kazandıkları tarihe kadar sivil memur olarak görev yaptırılan ve en düşük memur statüsünden emekli edilen uzman erbaşlar, ekonomik ve özlük hakları bakımından büyük kayıplar yaşamaktadırlar” dedi.
 

ÖZLÜK HAKLARI TALEBİ

Yıllarca aile bütünlüğünden uzak, hayati riskler alarak ülke güvenliği için sayısız operasyonlara katılarak çok büyük hizmetler verdiğini hatırlatan CHP’li Çelebi, mağduriyet yaşayan 6000 sayılı kanun mağduru 3 bine yakın uzman erbaşın kimlik ve özlük haklarının iade edilmesini istedi. Kanun teklifinde; uzman erbaşların kadrolu/muvazzaf statüsüne geçirilmeleri, gerek çalışırken gerekemekli olduklarında mali, durumlarının ve özlük haklarının iyileştirilmesi, sivil memur olarak görev yapmış, yapacak olanların mağduriyetlerinin giderilmesi, 3600 ek gösterge verilmesi, bedelsiz zati tabanca almalarının amaçlandığını söyleyen Çelebi, toplamda 325 bin kişilik bir camianın gözünün, salı günü meclis genel kurulunda yapılacak oylamaya çevrildiğini kaydetti.

Yorumlar (5)
Mustafa özdoğan 1 ay önce
Sayın vekilim 6000 sayılı kanun mağduru uzm çvş rın özlük haklarını meclise kanun teklifi verdiğiniz için teşekkür ederim
Sadık AYDOĞDU 1 ay önce
Sayın vekilim 6000 sayılı kanun mağduruyum, ilginize teşekkür ederim.
Türk silahlı kuvvetlerinde yıllarca zor şartlarda uzman çavuş olarak hizmet ettik, Uzman Çavuş camiası olarak yıllarca şehitler ve gaziler verdik ama bu hizmetlerimizin sonucunda maalesef sivil memur olarak emekli edildik, mağduriyetimizin giderilmesini, emekli uzman çavuş kimlik ve özlük haklarımızın geri verilmesini sayın yetkililerden arz ederim.
Selami 1 ay önce
Sayın vekilim bütun magdırıyetlerimizi saymıssınız tesekkurler ama umut yokk
Mete hancer 1 ay önce
Cok teşekkür ederiz sayın bakanım keşke herkes sizin gibi adil olsa.
Fikret Altan 1 ay önce
6000 sayılı kanun 26.madde Mağdurları adına teşekkürler Sayın Vekilim
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
28°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?