Çelebi : Kumpas davalarının sonuçlanmaması FETÖ’ye yarar!

2014 Yılından bu yana davanın sonuçlanmadığını meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e, bu davalarda yavaş hareket etmenin FETÖ ile mücadeleyi sekteye uğratmaz mı? diye sordu.

POLİTİKA 24.02.2020, 15:31
Çelebi : Kumpas davalarının sonuçlanmaması FETÖ’ye yarar!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE -  CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kamuoyunda bilinen ismi ile Balyoz Davası’na 2014 yılında AYM’nin hak ihlali vermesinin ardından, 2015 yılında beraat kararı ile sonuçlandığını hatırlattı. Çelebi, kumpası kuranlar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulup, sonrasında soruşturma açıldığını hatırlattı. Gerekçeli kararlar öncesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca konuya ilişkin soruşturma açıldığını ve davanın sanıklarının şikayetçi olarak ifadelerine başvurulduğunu belirtti. 2014 Yılından itibaren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen ve halen iddianamesi düzenlenmemiş soruşturmanın numarasının 2014/116320 olduğunu kaydetti.

İDDİANAME HALA DÜZENLENMEMİŞ

Konuyu meclis gündemine taşıyan Mehmet Ali Çelebi, “Özel yetkili mahkemelerin kapatılması nedeniyle kamuoyunda bilinen ismi ile Poyrazköy Davası İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş ve 2015 yılında dava Beraat Kararı ile sonuçlanmıştır. Yeniden görülen bu davanın beraat kararı öncesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca konuya ilişkin soruşturma açılmış ve davanın sanıklarının şikayetçi olarak ifadelerine başvurulmuştur. 2014 yılından itibaren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen ve halen iddianamesi düzenlenmemiş soruşturmanın numarası 2014/128199’dur” dedi.

YETKİN SORUŞTURMA YÜRÜTÜLMEDİ

Davalar ile ilgili verdiği soru önergesinde soruşturma numaralarını paylaşan ve hatırlatmalarda bulunan Çelebi, şu bilgilere yer verdi: “2014 yılında yine AYM’nin hak ihlali vermesini müteakip kamuoyunda bilinen ismi ile İstanbul Askeri Casusluk Davası İstanbul Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüş ve 2015 yılında dava Beraat Kararı ile sonuçlanmıştır.2015 yılından itibaren İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütülen ve halen iddianamesi düzenlenmemiş soruşturmanın numarası 2015/128349’dur. Her üç soruşturmalara esas kumpasları kuranlar hakkında etkin ve yetkin bir şekilde soruşturma yürütülmediği için 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ’nün hain Darbe Girişi yaşanmış, soruşturmalara esas kurumlardaki kişiler ülkemizde 250 den fazla Şehidin verilmesine, 2500 den fazla Gaziye neden olan kalkışmaya destek vermişlerdir. Darbe girişimi sonrasında yürütülen soruşturmalar sonucunda bu hainlerin on yıllardır FETÖ’ye bilgi taşıdıkları tespit edilmiş ve bulundukları kurumlardan ilişikleri kesilerek KHK’lar ile ihraç edilmişlerdir.

SORUŞTURMALAR NE ZAMAN SONUÇLANACAK?

Milli ve Askeri Bilgileri yurtdışına çıkararak fiilen Yabancı Devletler için Gönüllü Casusluk Faaliyeti icra eden, birçok insanın ecelinden önce ölmesine neden olan bu kişilerin hakkında yürütülen soruşturmaların aradan geçen 5-6 yıl süresince neden sonuçlandırılmadığı hem davada yargılananlar hem de kamuoyunca merakla sorgulanmakta ve beklenmektedir.”

CHP’li Çelebi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Bahse konu üç soruşturma ne zaman sonuçlandırılacaktır? Bu konuda yavaş hareket etmek FETÖ ile mücadeleyi sekteye uğratmaz mı? “ diye sordu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?