Çelebi: Elektrik faturaları ve zamlar araştırılsın!

Halkın temel tüketim maddelerinden olan ve yaşamsal önem taşıyan elektriğe, arka arkaya yapılan zamlar vatandaşı canından bezdirdi. Elektrik faturalarının 26 ile 28 günlük kesilmesinin hesaplama ilkesine aykırı olduğunu ifade eden CHP’li Çelebi, ‘enerji bedeli’ adı altında tek kaleme indirilen fatura detaylarının vatandaşlardan gizlenmek için yapıldığını söyledi. İz gazeteye konuşan CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, elektrikteki artışları ve kesilen fon paylarının araştırılmasını istedi.

POLİTİKA 04.02.2020, 16:21
Çelebi: Elektrik faturaları ve zamlar araştırılsın!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - EPDK tarafından 2016 yılından itibaren faturalarda iki kalem halinde gösterilmeye başlanan elektrik maliyet unsurlarına dikkat çeken CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, 2019 Ağustos ayından itibaren de enerji bedeli adı altında tek kaleme indirilerek abonelerin fatura detayları hakkında bilgi sahibi olmalarının önlendiğinin altını çizdi. Çelebi, “ Faturayı oluşturan ve ayrı ayrı hesaplanması gereken kayıp/kaçak, sayaç okuma bedeli, iletim sistemi kullanma bedeli, dağıtım bedellerine ilişkin yaptıkları ödeme tutarları gizlendiği için abonelerin (geçiş dönemde kayıp/kaçak bedelinde olduğu gibi) bunlara itiraz etme olanakları da ellerinden alınmıştır. EPDK’nın; Enerji Piyasası Kanununda açık/seçik belirtilmiş maliyet unsurlarını dahi göz ardı ederek, teknik hesaplamalara bağlı kalmaksızın satış fiyatını pazarlık suretiyle onaylandığı anlaşılmaktadır” dedi.

ELEKTRİKTEKİ ARTIŞ YÜZDE 58,5

Enerji bedeli üzerinden farklı fonlara kesilen para miktarlarına dikkat çeken Çelebi, “Enerji Fonuna yüzde 1, TRT Payına yüzde 2, Elektrik Havagazı Tüketim Vergisine yüzde 5 ve verginin de vergisi alınarak (vergiler dahil) tüketilen enerji bedeli üzerinden ayrıca KDV’nin yüzde 18 tahsilatının yapıldığını belirtmek isterim” diye konuştu. Çelebi, 2020 yılı Ocak ayı giydirilmiş (vergi/fon/paylar dahil) elektrik fiyatları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 oranında arttığını ve 2018 yılının Ocak ayına göre elektrik fiyatlarındaki artış oranının ise yüzde 58,5 oranında olduğunu hatırlattı.

FATURALAR 1 AYLIK DEĞİL

Elektrik faturalarının 1 aylık süreler kapsamadığını bunun da hesaplama ilkelerine aykırı olduğunu belirten Çelebi, elektrik fiyatlarında gerçekleşmiş yüzde 25, 2 oranındaki zammın; ABD Doları/ TÜFE/ yeniden değerleme oranı, asgari ücret ve memur aylıklarındaki artış oranlarının 3 ile 13 puan üzerinde olduğu tespitinde bulundu. Çelebi şu bilgileri paylaştı: “ Mevzuata ve elektrik satış tarifeleri hesaplama ilkelerine aykırı olarak, (erken tahsilat başta olmak üzere) abonelerin aleyhlerine olacak şekilde ay yerine, 26-28 gün sürelerle elektrik faturaları düzenlendiği görülmüştür. Bu bağlamda, elektrik faturalarında halkın aleyhine olan uygulamaların tespit edilmesi, ülke genelinde standardizasyon sağlanması için alınacak tedbirlerin belirlenmesi için meclis araştırması açılması gerekmektedir.”

Yorumlar (1)
muharrem ince söyledimi götünüzün üstüne oturamazsınız dedimi 9 ay önce
celebi güzel abicim....tayyip erdogana kızmıyorum adam haklı refarandum,da adam vatandaşına sormadımı sizin yedi sülalenizi sikecem dedimi,dedi..vatandaş evet dedimi dedi.muharrem ince aylarca anlattı bak götünüzün üstüne oturamazsınız demedimi.e ee şimdi kol gibi giriyor herkese
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
13°
sisli
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?