Çağdaş Hukukçular tüzel kişiliğini tekrar aldı

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği, tüzel kişiliğini yeniden kazandı. Dernek temsilcisi Gültekin “Ezilenlerin, yoksulların avukatlığını yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

POLİTİKA 11.10.2019, 09:59 11.10.2019, 10:09
Çağdaş Hukukçular tüzel kişiliğini tekrar aldı

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE - 15 Temmuz darbesi girişimi sonrası KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği, Dernekler Müdürlüğü’ne yeniden başvuru yaparak, tüzel kişiliğini tekrar aldı. Eski tüzüğü ile başvuru yapan ÇHD, önümüzdeki ay içerisinde kongrelerini yapmaya hazırlanıyor. 2016 yılının Kasım ayında yayımlanan KHK kararı sonrası İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın emriyle TEM tarafından basılarak kapatılan derneğin İzmir Şubesi, geçtiğimiz günlerde Dernekler Müdürlüğü’nden tüzel kişiliğini tekrar aldı.

NEDEN KAPATILDIK?

Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Temsilcisi Serdar Gültekin gazetemize özel açıklama yaparak , “Hala neden kapatıldığımız bildirilmedi.” diye konuştu. Gültekin, “Önce OHAL gerekçesi ile faaliyetlerimize durdurma kararı verildi. 10 gün sonra ise KHK ile kapatıldık. Derneklerin kapatılması için gerekçelerin sunulması gerekir. Oysa bize hala bir kapatma gerekçesi sunulmadı. ÇHD 1974 yılında kurulmuş bir dernektir. Dolayısıyla tarihsel bir geçmişi var. Sadece bir isim veya bir binadan ibaret değildir. Bu kapılar simgeseldir, kapatılmadan önce ne yaptıysak geçen süre boyunca da onu yaptık. Ezilenlerin, mağdurların, muhaliflerin yanında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.  Çağdaş Hukukçular Derneği bir KHK ile kaybolacak bir kurum değildir. Varlık gösterdiğimiz her yerde, ihtiyaç duyulan her alanda olmayı sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Çağdaş Hukukçular Derneği, kasım ayında genel merkez kongresini ardından da il kongrelerini yapmaya hazırlanıyor.

Yorumlar (0)
banner96
banner178
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?