Büyükşehir Şubat ayı toplantısını Harmandalı’da yapacak

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı üçüncü birleşimine Menderes’te yapılması planlanan Katı Atık Tesisi’ne ilişkin tartışma damga vurdu. Meclis, Şubat ayında gerçekleşecek Meclis toplantılarından bir tanesinin Harmandalı Katı Atık Tesisi’nde yapılaması yönünde karar aldı

POLİTİKA 17.01.2020, 20:40
Büyükşehir Şubat ayı toplantısını Harmandalı’da yapacak

TUGAY CAN / İZ GAZETE - İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı üçüncü birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis öncesinde, birinci oturumda kararı alınan Menderes Katı Atık Tesisi’ne ilişkin bir sunum yapıldı.

Sunumun ardından mecliste tartışma gündemini Menderes’e yapılması planlanan Katı Atık Tesisi oluşturdu.

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından alınan kararla Şubat ayı meclis toplantısının Çarşamba günkü toplantısının Çiğli’de bulunan Harmandalı Katı Atık Tesisi’nde yapılması yönünde karar alındı.

Meclis toplantısında Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ve Cumhuriyet Halk Partisi Menderes Meclis üyeleri katılmadı.

Menderes’te yapılması planlanan Katı Atık Tesisi’ne dair konuşan AKP’li Özgür Hızal, “İzmir’de bir çöp problemi var. Bunun çözülmesi için size destek verelim. İzmirliler çöp problemi dendiğinden Harmandalı’nın kötü görüntüleri aklına geliyor. Katılımcı bir belediye olmak istiyorsak bu hususu göz önünde bulundurmamamız gerekiyor” diye konuştu.

‘DEPOLAYACAK ALANLARI YOK!’

İzmir Büyükşehir Başkan Vekili Mustafa Özusulu ise “Hollanda bütün çöpünü yakıyor. Çünkü depolayacak alanı yok. Gecikmiş olabilir. Ancak yapılıyor. Halkın ikna edilmesi kesinlikle çok önemli. İş oraya kalmışsa, o halde AKP’li arkadaşlar ile gidelim Menderes halkını ikna edelim” dedi. Özuslu şöyle konuştu:

“Bu tesis o bölgedeki ilçelerimizin, o bölgede bulunan vatandaşlarımızın ürettiği çöpleri ayrıştıracak. Dolayısıyla Çevre Komisyonu’nda oy birliği ile geçen meselenin oy çokluğu ile geçmesini, meclisten geçerken de muhalefetin ‘hayır’ oyu vereceğini açıklamasını üzüntüyle karşıladık”

‘GAYRET GÖSTERMELİYİZ’

Cumhuriyet Halk Partisi grubu adına konuşan Nilay Kökkılınç, süreci halka anlatmaya devam edeceklerini ifade etti. Kökkılınç, “Elimizde Harmandalı ve Bergama gibi örnekler var. Anlatım noktasında daha fazla gayret göstermeliyiz. Ben biliyorum ki; Menderes, Taş Ocakları’na da karşı çıkılmıştı. Halk için yapılacak şeylerin halka doğru bir biçimde anlatılması gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

CHP Buca Meclis üyesi İlhan Dal ise “Çatlasanız da patlasanız da bu projenin yapılmasını istiyorum diyebilirdiniz, o zaman bu tartışmaların hiçbirisi olmazdı” dedi.

AKP'Lİ HIZAL SORDU, SOYER YANITLADI

AKP’li Özgür Hızal ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e “Şu anda Seferihisar’da belediye başkanı olsaydınız. Bu tesisin Seferihisar’da yapılması ister miydiniz?” diye sordu.

Soyer ise “Ben Seferihisar Belediye Başkanı iken Aziz Başkan gelseydi, buna karşı çıkardım. Ancak bütün samimiyetimle söylüyorum. Aziz Başkan bugün gelseydi karşı çıkmazdım” yanıtını verdi.

‘HARMANDALI ÖRNEĞİ VAR’

Konuya ilişkin konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise önümüzdeki ay gerçekleşen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısının Çarşamba günkü oturumunun Çiğli’de bulunan Harmandalı Tesisi’nde yapılması yönünde karar aldı. Soyer, “Meclis üyemizin içi rahat olsun en az onun kadar Menderes’in iyiliğini istiyoruz. Bundan zerre şüpheniz olmasın. Ben bu ‘çöp’ meselesi konusunda her ilçede rahatsızlık yaşadığını biliyorum.  Bugün bu algıyı tamamen yıkacak Harmandalı örneği var, önümüzde. Önümüzdeki ay meclis oturumunu Harmandalı’da yapalım. Eksiği varsa eksiğini giderelim. Şunu göreceğiz; Çöp yığınları algısını değiştirecek bir gerçeklik yaşanıyor orada. Buradan bir enerji üretimi sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

‘KARŞI ÇIKARDIM ANCAK...’

AKP’li Özgür Hızal’ın kendisine yönelttiği soruyu da yaıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Popülizmin tuzağına düşmeden, kapılmadan siyaset yapmak zor iştir. Bazen halka rağmen bazı şeyleri söylemek zorunda kalırsınız. Senelerce haklı olarak direnmişler. Kolay değil. Ben Seferihisar Belediye Başkanı iken Aziz Başkan gelseydi, buna karşı çıkardım. Ancak bütün samimiyetimle söylüyorum. Aziz Başkan bugün gelseydi karşı çıkmazdım. Harmandalı Tesisi,enerji üreten bir tesis. Menderes’e bir tesis yapılırsa uzun vadede hem Harmandalı’nın yükü azalacak ve burada enerji üretilecek. Geçmişte yaşanılanların izi var. Ancak o gerçeklik değişti. Bu nedenle biz bunu anlatmaya devam edeceğiz. Biz daha süreci başlatıyoruz. Daha ÇED süreci başlamadı. ÇED raporundan olumsuz bir sonuç çıkması durumunda biz bilime rağmen, illa tutturacak değiliz”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
20°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?