Burak Oğuz davası sona erdi: Dava ne zamana ertelendi?

İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ suçlaması ile tutuklanan Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’un ilk duruşması gerçekleştirildi.

POLİTİKA 14.02.2020, 12:21 14.02.2020, 18:29

TUGAY CAN / İZ GAZETE - FETÖ suçlaması ile tutuklanan ve Urla Belediye Başkanlığı düşürülüp yerine kayyum atanan Burak Oğuz, yargılandığı davada ilk duruşma İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleşti. 
Mahkemeyi Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu Cumhuriyet Halk Partisi Urla İlçe Başkanı Hakan Özbadur, Cumhuriyet Halk Partisi Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ve Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran,  da takip etti.  Toplam yirmi tanığın bulunduğu ilk duruşmanın SEGBİS uygulaması ile kayıt altına alınması da dikkat çekti. 
Burak Oğuz’un mahkemede Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne gerçekleşen ziyaret hakkında söyledikleri de dikkat çekti.  

‘HATIRLAMIYORUM’

Mahkeme heyeti tarafından Burak Oğuz’a üye olduğu dernekler ve ilişki kurduğu tüm kişiler soruldu. Oğuz’un kendisine sorulan soruların çoğuna “Hatırlamıyorum” yanıtını vermesi dikkatlerden kaçmadı. Oğuz ayrıca kendisine yönetilen suçlamaları reddetti. 

KİMSE YOK MU DERNEĞİ SORULDU?

Mahkeme Başkanı tarafından Burak Oğuz’a Kimse Yok Mu Derneği’ne yapılan yardımlar soruldu. Oğuz, mahkeme başkanının sorusuna “Bu yardımları tamamen insani duygular ile yaptım” yanıtını verdi.
Mahkeme Başkanı tarafından Burak Oğuz’a sorulan bir diğer soru ise Amerika Birleşik Devletleri ve Afrika’nın çeşitli ülkelerine gerçekleştirdiği seyahatler üzerine oldu.
Oğuz’a İGİD üyeliğinin sorulması üzerine; Afrika’yı çocukluğundan bu yana sevdiğini ve Afrika ile ilişki kuran kurumları araştırırken tesadüfen İGİD ile karşılaştığını aktardı. Oğuz, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile ilişkilerinin ticari sebepler ile başladığını söyledi.
Oğuz’un Demokratik Kongre Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği ziyaret hakkında söyledikleri ise dikkat çekti. Oğuz, “Bu seyahatlerde sadece biz yoktuk. Türkiye’nin birçok büyük iş adamı da bu seyahatlerde yer aldı” şeklinde konuştu. 

‘SEYAHATTE GÜL DE VARDI’

Oğuz, “Demokratik Kongo Cumhuriyeti ziyaretinde dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de vardı. Hatta iki tane Bakan’ın da bu seyahate katıldığını hatırlıyorum. Bu seyahatte iki tane kız çocuğunun İstiklal Marşı’nı okuduğunu hatırlıyorum. Bu seyahate devletin en üst düzeyinden katılımlar söz konusuydu” ifadelerini kullandı. Oğuz, seyahat heyetinde yer alan Bakanların adlarını hatırlamadığını söyledi.

‘GÜLEN’İ ZİYARET EDECEĞİ İZLENİMİ OLUŞTU’

Mahkeme Heyeti tarafından Burak Oğuz’a ayırca Amerika Birleşik Devletleri’ne Hüseyin Çakıroğlu ile gerçekleştirdiği seyahatler de soruldu. Oğuz, savunmasında Amerika Birleşik Devletleri’ne giderken gidiş ve dönüş seyahatlerinde Çakıroğlu ile yan yana olduğu iddiasını kabul etti. Çakıroğlu’nun Amerika Birleşik Devletleri’nde Fettullah Gülen’i ziyaret edeceği izlenimini edindiğini ifade eden Oğuz, Çakıroğlu’nun kesinlikle bu yönde bir beyanı olmadığını söyledi. Cumhuriyet Savcısı tarafından Oğuz’a “Amerika Birleşik Devletleri’nden dönüş yolunda bu yönde bir konuşmanız oldu mu?” sorusuna Oğuz, “Hatırlamıyorum” yanıtını verdi.

Burak Oğuz'un davası 30 Mart 2020 tarihine ertelendi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?