Bozkurt: 'Bayraklı'da Karabağ istenmiyor'

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere ilişkin konuşan İzmir Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, Türkiye genelinde solda birlikteliğin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Bozkurt: 'Bayraklı'da Karabağ istenmiyor'

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere ilişkin konuşan İzmir Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, Türkiye genelinde solda birlikteliğin sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

29 Kasım 2018 Perşembe 20:44
Bozkurt: 'Bayraklı'da Karabağ istenmiyor'

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için siyasi partiler adaylarını açıklarken, demokratik kitle örgütleri, Alevi kurumları, sendikalar da yerel seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor.

İzmir Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, yerel seçimlere ilişkin PİRHA‘ya konuştu. Bozkurt, Alevi kurumlarının bu süreçte neler yapması gerektiği üzerinde durdu.

Bozkurt, öncelikle İzmir için değerlendirme yaptı. İzmir’in sol ve solcuların yeri olduğunu, Yamanlar Mahallesi’nin ise ezilenlerin, emek mücadelesi verenlerin oturduğu bir semt olduğunun altını çizen Bozkurt, yerel seçimlerde halkın emekten yana tercihini kullanacağını vurguladı.

“DEMOKRASİ BLOKU ORTAK HAREKET ETMELİ”

İzmir’deki demokratik yapının, emek ve demokrasi blokunun daha güçlenerek ortak hareket etmeleri gerektiğini söyleyen Mehmet Bozkurt, “Bu her kesim için olması gereken bir güç birliğidir. Çünkü bölünerek, parçalanarak, yalnız kalarak güç olamayacağımıza göre sistemin oyunlarına da alet olmamamız gerekiyor. Solda birlikteliğin mutlaka yakalanması gerektiğini ama yakalandığında da liyakatli yöneticilerle bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“FARKLILIKLARI BİR TARAFA BIRAKARAK BİRLİKTE HAREKET EDİLMELİ”

AKP hükümetinin 16 yılda yıprandığını belirten Bozkurt, bu yıpranmayı gözönüne alarak yerel seçimlerin son fırsat olduğunu kaydetti.

Bozkurt, neden son fırsat olarak düşündüğünü ise şöyle açıkladı:

“Niye son fırsat? Çünkü ekonomi bitmiş, yarın sıranın kimde olduğu belli olmayan bir ortamda yaşıyoruz. Herkes sindirilmiş, korkutulmuş, kendisi gibi düşünmeyenlerin ne zaman gözaltına alınacağı bilinmeyen bir ortamda yaşıyoruz. Bunun için kendi farklılıklarımızı bir tarafa bırakarak solda birliktelik için mücadele etmemiz gerekir. Aksi halde kazanılmış haklarımız da bu sistemle yok olup gidecek.”

“DOĞUDA HALKIN İRADESİ YOK SAYILIYOR”

Türkiye genelinde solda birlikteliğin olması gerektiğinin altını çizen Bozkurt, kayyım atanan belediyelere de tepki göstererek, “Halkın seçtiğini halkın iradesini yok sayıp ertesi gün kendisi yeri geldiğinde demokrasiye sığınıp yer, makam, mevki edinenler, mağduriyet üzerinden bugün iktidar olanlar ne hazindir ki tam tersini yapıyorlar.

Seçim demek var olanla geleceğin tercihini yapmak demektir. Demokrasi ne demektir? Demokrasi, halkın kendi kendisini yönetmesi demektir. Doğudaki hiçbir halkın iradesi kendisini temsil ediyor mu? Değil. Belli bir ‘teröre’ sığınarak halkın iradesini yok sayıyorlar, oraya el koymuş” şeklinde konuştu.

“ZOR SÜREÇTE ALEVİLERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Türkiye’nin bu zor günlerinde Alevi örgütlerine büyük bir sorumluluğun düştüğünü söyleyen Mehmet Bozkurt, Alevi kurumlarına eleştiride bulunarak, “Alevi örgütlerinin, federasyon, genel merkezler, Avrupa Alevi hareketinin Türkiye’deki bu haksızlığa bu hukuksuzluğa, bu dayanılmaz hayat pahalılığına karşı ortak bir projeleri var mı? Sokağa çıkıp haykırdıklarını duydunuz mu?” diye sordu.

Bozkurt, “Bazı Alevi kurum yöneticileri bu siyasetin içerisinde çıkar ve menfaatlerini gözeterek kendilerinin nereye geleceğinin hesabını yapıyorlar” eleştirisinde de bulundu.

“CEMEVLERİNİN YASAL STATÜYE KAVUŞMASI LAZIM”

Alevilerin siyasi partilere karşı tutumunun kişiler bazında değil değerler bazında olması gerektiğini savunan Bozkurt, cemevlerinin yasal statüye kavuşması gerektiğini belirterek, “Çünkü değerler bazında bu inancın yasal statüye kavuşması lazım. Diyanet, cami vb. inanç kurumlarına hangi destekleri sunuyorsa, cemevlerimizden de bunu esirgememesi lazım. Bizler de bu memleketin asli vatandaşlarıyız, vergilerimizi ödüyoruz. Bu ayrımcılığı yapmaları doğru değil. Alevilerin temel hak ve talepleri görülmeli. Aleviliğin en az Sünnilik kadar bu devlette hakkının olduğu görülmeli ve eşit yurttaşlık hakkı verilmelidir. Bunun üzerinde durulması gerekir. Bu değerler üzerinde durmazsak kişi gider o da orada kalır” ifadelerini kullandı.

İzmir Bayraklı Belediyesi’nin önceki yıl cemevine ait düğün salonun yıkmasının ardından mevcut başkan Hasan Karabağ’a mesafeli duran Bozkurt, Karabağ’ın Alevi düşmanlığı yaptığını öne sürerek, tekrar aday olduğunda kendisini desteklemeyeceklerini söyledi.

İzmir Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, herkesin sığınacağı liman solda birliktelik olduğunu belirterek, “Soldaki birliktelik tek çatı değil, bütün yok sayılanların yerel seçimlerde birlikte ses olmaları gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

PİRHA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğru 2018-11-29 21:51:46

Osmangazide de istenmiyor. Pazarcılar da istemiyor

Avatar
Adem 2018-11-30 00:35:50

Kaçak düğük salonu mahkeme kararıyla yıkıldı.yıllarca haksız kazanç elde edip cebinize indirdiniz.şimdi işinize gelmiyor demi. Gerçek aleviler hasan karabağdan çok memnun.

Avatar
bayraklı 2018-12-05 16:58:53

kesinlikle bir daha gösterilmemeli Hasan Karabağ’ın CHP’nin bu tip belediye başkanların kurtulması lazım