Böke’den ekonomi riski uyarısı!

Dünyanın vazgeçtiği Kamu-özel iş birliği projelerinin, kamu ve halkın yararını gözetmeyen yolsuzluk projeleri olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, İktidarın getirdiği Bankacılık yasa teklifi ile yarınların bugünden daha karanlık olacağı uyarısında bulundu. Böke, hükümetin ekonomi anlayışını, ‘kedi kuyruğunu kovalıyor’ örneği ile eleştirdi.

POLİTİKA 23.02.2020, 11:49
Böke’den ekonomi riski uyarısı!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Bankacılık yasa teklifi üzerine meclis genel kurulunda konuşan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, finansal piyasaların etkinleşmesi için risklerin azaltılması, hukuksuzluğa, kuralsızlığa ve politik istikrarsızlığa son vermek gerektiğini söyledi. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminde ekonominin kurallarının değişmeyeceğinin, piyasalara müdahale edilmeyeceğinin bir garantisinin olmadığını belirten CHP’li Böke, “Sorun buyken yeni finansal araçlarla piyasadaki bu sığlığın aşılması mümkün değil. Yani azıcık yakından baktığınızda bunun mümkün olmayacağı, bilakis, riski artıran bir unsura dönüşeceği çok açık” tespitinde bulundu.

KEDİ KUYRUĞUNU KOVALIYOR

İktidarın ekonomi anlayışını, ‘kedi kuyruğunu kovalıyor’ örneği ile eleştiren Böke, “ Bu düzenlemeyle getiriliyor olan sermaye ve borçlanma kitle fonlamasının riski, geleneksel finansman araçlarının riskinden yüksektir. Yüksek riskli bir araç getirmek için bu teklifte madde düzenlenmiş. Yani işletmeler açısından risk ve yatırımcı açısından risk çok daha yüksek. Kitle fonlamaları, internet üzerinde forumlarda ve sosyal medyada kullanılıyorlar, buradan işliyor. Yani siber saldırılara açık yani sahtekârlığa çok açık bir sistem. Dolayısıyla, riski yüksek bir fonlama biçimi. Esasında görüyoruz ki kedi kuyruğunu kovalıyor. Diyoruz ki "Risk var, yatırımcı piyasaya girmediği için sığlık var." sonra, dönüyoruz diyoruz ki "Yaşasın, yüksek riskli yeni araçlar getirdik, şimdi bu sorunu çözeceğiz." Kedi kuyruğunu kovalıyor, yakalaması mümkün değil” diye konuştu.

YOLSUZLUK PROJELERİ

İktidarın getirmek istediği Kamu-özel iş birliği projelerinin dünyanın vazgeçtiği yolsuzluk ve kamu yararı gözetilmeyen projeler olduğunu söyleyen Böke, bankacılık düzenlemesinin risklerine dikkat çekti. Böke, “ Eksikliğini gidermeye çalıştığınız şey hukuksuzluğunuz, keyfîliğiniz. Şimdi, diyorsunuz ki "Bunu, özellikle mega projelere, enerjiye, otoyola, hastaneye yani kara deliklere biraz daha para aktarmak için kullanacağız." Bu projeler, ancak ve ancak garantiler verilirse yatırımcının fonlamayı seçtiği projeler. Ne garantisi veriliyor? Yolcu, hasta garantisi? Ödeme. Şimdi de mevzuat esnekliği garantisi veriliyor. Bu projeler, bugüne kadar kamu-özel iş birliğiyle yapıldı. Bugün bütün dünya kamu-özel iş birliği projelerinden kaçıyor. Niye? Çünkü dünya, uluslararası bulgularla şunu gördü: Kamu-özel iş birliği projeleri, yolsuzluk projeleridir. Kamu ve halkın yararına işlemezler; bunu uluslararası bulgular söylüyor. Bu nedenle kamu-özel iş birliği projeleri modelinden dünya vazgeçiyor” uyarısında bulundu.

ÜLKEYİ RİSKE EDEN TEKLİF

Dünyanın vazgeçtiği, Kamu-özel iş birliği projelerinin halkın omzuna 19 milyar lira yük getireceğini belirten CHP’li Böke uyarılarına şöyle devam etti: “Henüz akademisyenlerin tam çalışmadığı, henüz işleyişi konusunda bir uygulamanın ve pratiğin olmadığı Proje Finansman Fonu'nun kamu-özel iş birliğinin kara deliklerine dönüşmeyeceğinin garantisi var mı? Yok çünkü kimse bilmiyor bu sistemin nasıl işleyeceğini. Bu kanuna göre, Proje Finansman Fonu bir de projeye dayalı menkul kıymet ihraç edecek. Hatırlayın, 2008-2009 küresel ekonomik krizinin çıkışı varlığa dayalı menkul kıymetlerdendi. Şimdi diyorsunuz ki: "Bu krizdeki ekonomiye çare olarak varlığa dayalı menkul kıymet ihracı getiriyorum." Krizi büyüten, tek tipleştiren ve ülkeyi riske batıran bu kanun teklifi eğer geçerse yarınlarımız bugünden karanlık olacaktır. Bu yasa teklifinin bu hâliyle geçmemesi gerekmektedir.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?