Böke: İktidar tam bir tutarsızlık içinde!

İmkanı olanların kendi izolasyonlarını yaptıklarını belirten CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, iş kaygısı olan milyonlara bu şansın verilmediğini söyledi. İktidarın tedbirler konusunda tam bir tutarsızlık içinde olduğuna dikkat çeken Böke, “ Şimdi yapılması gereken güçlü bir sosyal devlet kurmaktır” dedi.

POLİTİKA 29.03.2020, 09:32 29.03.2020, 09:34
Böke: İktidar tam bir tutarsızlık içinde!

CENGİZ ALDEMİR / İZGAZETE - Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Üyeliği nedeniyle yurtdışı seyahati dönüşünde kendisini 14 gün ev karantinasına alan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, İz gazeteye konuştu. Olağan üstü koşulların yaşandığı bu günlerde, toplumun ekonomik ihtiyaçlarına yanıt verecek bir organizasyonun olmadığını belirten Böke, imkanı olanların kendi izolasyonlarını yapabildiğini, ancak iş kaygısı ile çalışmak zorunda olan milyonların kişisel izolasyonunun imkansız olduğunun altını çizdi.

SOSYAL DEVLET VURGUSU

Türkiye’de sosyal devlet anlayışının olmadığını belirten Böke, kamusal hizmetlerin özelleştirilmesinden dolayı yaşanılan krizlerin kendisini çok derinden hissettirdiğini vurguladı. Yaşanan krizden ders çıkarılması gerektiğini belirten Böke, “Bugüne kadar iktidarın yaptıkları maalesef sosyal devlet anlayışından çok uzak ve çarpık düzeni devam ettirme kaygısı güdüyor. Şimdi yapılması gereken güçlü bir sosyal devlet kurmaktır” dedi.

Sağlıklı yaşamın bedenen, ruhen ve sosyal olarak tam bir iyilik hali olduğunu vurgulayan Böke, ağır bir ekonomik krizin yaşandığı bir süreçte korona virüs salgınına yakalanan Türkiye’de işin daha da zorlaştığını ifade ederek, “ Gerçek bir sosyal devlet vatandaşının çalışırken ve çalışma hayatından çıktıktan sonraki emeklilik döneminde, hayatla bağını kurabilecek ilişkileri kurmasına imkan veren bir sosyal devlettir. Böyle bir devlet anlayışımız olsaydı bu kriz çok daha kola atlatılabilirdi” yorumunda bulundu.

TEDBİRLER TUTARSIZ

Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni tedbirler konusundaki açıklamalarını değerlendiren Böke, ‘sosyal mesafe’ kavramının, ekonomik ilişkilerin durması anlamına geldiğini belirterek, “ Burada fedakarlığın halkın yapması isteniyor. Oysaki bu fedakarlığı halk için devletin yapmasıdır. Açıklanan paketler halkı korumayı sağlamıyor. Halka, “kendinizi koruyun” diyor. Özünde bir tutarsızlık var. Devletin insanları evde kalmasını sağlayacak koşulları ortaya koyması gerekmektedir. İnsanlara, “mangal yakmayın, pikniğe çıkmayın buna yasak getiriyorum” diyeceksiniz. Ama hafta içi işe, ofise, fabrikaya, madenlere, tarlaya gitmesinin zorunlu olduğu bir düzeni devam ettireceksiniz. Bu tam anlamıyla büyük bir tutarsızlıktır” eleştirisinde bulundu.

TUHAF BİR ANLAYIŞ

Yapılan açıklamaların kim tarafından hazırlandığı konusunda bir belirsizlik olduğunu ileri süren Böke, “ Ara ara açıklamalar yapılıyor. Bu bir ortak akıl kararı mıdır?, Bilim Kurulunun kararı mıdır? Bunu kimse bilmiyor. İktidar yakasında müthiş bir kafa karışıklığı gözlemliyoruz. Millete mesafe uyarısında bulunan sarayda, dirsek dirseğe oturan danışmanlarla 3 metre uzakta oturan Cumhurbaşkanı görüyoruz. Yine aynı kafa karışıklığı 100 milyar lira olduğu iddia edilen pakette, uçarak seyahat edecek olanlara KDV indirimi önerip, bugün seyahati yasaklamakla da ortaya çıkıyor. Doğru çözümü ortaya koyamayan bir tuhaf anlayışla karşı karşıyayız. Bu da tek adam rejimiyle çok örtüşüyor” sözleriyle tepki gösterdi.

Bu süreçte ise katılımcılık, ortak akıl, şeffaflık, yaşanılan deneyimlere ihtiyaç olduğunu vurgulayan Böke, bir kişinin kendisini koruduğu, geri kalanların nasıl korunacağına dair devlet önermelerinin olmadığı ağır bir tablo ile karşı karşıya olunduğu uyarısında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
19°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?