Böke: Borsa İstanbul satışı şahsım devlet anlayışının tipik bir örneğidir!

Borsa İstanbul satışının şahsım devlet anlayışının tipik bir örneği olduğunu vurgulayan CHP’li Böke, acı reçeteyi halka kesen anlayışın vizyon çizemeyeceğini belirterek, Varlık Fonu’nun kapatılarak içindekilerin hazineye devredileceğini, kamu ihale kanununu şeffaf, rekabeti destekleyici uluslararası standarda kavuşturacaklarını söyledi.

POLİTİKA 30.11.2020, 16:10 30.11.2020, 16:15
Böke: Borsa İstanbul satışı şahsım devlet anlayışının tipik bir örneğidir!

Cengiz Aldemir/ANKARA - Borsa İstanbul’un yüzde 10’unun Katarlılara satışını, Varlık fonu yönetimi ile ilgili gelişmeleri, acı reçeteyle ne yapılmak istendiğini İz gazeteye değerlendiren CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Türkiye’nin ağır bir rejim krizi yaşadığını, Borsa İstanbul satışıyla genel rejim tarifinin bir örneği olduğunu ve krizi çıkartan nedenlerden birisinin de Varlık Fonu olduğunu söyledi.

Borsa İstanbul satışında olduğu gibi ülke birikimlerini kimseye sormadan satılmasının kriz nedenlerinden biri olduğunu söyleyen Böke, “Rejimi tarif eden ne varsa her seferinde bir örnekle karşımıza çıkıyor. Bu rejim şeffaf olmayan, hesap verilebilir olmayan, denetlenmekten kaçan, bunu yapabilmek için de böylesi kurumların hepsini bilerek ve isteyerek yok etmiş olan bir rejim. Bu Borsa İstanbul örneğinde olduğu gibi. İktidar Sayıştay ticari ve sermaye piyasası kanunlarının denetimine tabi olmayan Varlık Fonunu böyle şeffaf olmayan şeyler yapabilmek için kurmuştu. O yüzden bilgi de verilmiyor ve satışın kendisi krizi çıkartan şeylerden biridir” dedi.

VARLIK FONU’NU KAPATACAĞIZ

CHP’nin iktidara geldiğinde yaşanan krizin sebeplerinde birisi olan Varlık Fonu’nu kapatacaklarını, fon içindeki varlıkları hazineye devredileceğini söyleyen Böke, hükümetin TÜSİAD ile görüşmelerini ise, “İktidarın TÜSİAD’a ne söylediği bellidir. “Sermayeye dokunmayacağız” demişlerdir. Acı reçeteyle İMF’siz bir İMF programı olacağını söylemişlerdir. Acı reçetenin yükünü her zaman olduğu gibi yine halka ödeteceklerini söylemişlerdir yorumunda bulundu.

ACI REÇETEYİ HALKA KESEN ANLAYIŞ

Üretici güçlerin önünü görebilmesi için kamu kaynaklarını iktidarın keyfine, göre yapılmaması gerektiğini söyleyen Böke, bu kaynakların kurumsal ve planlama çerçevesinde harcanmasını, önceliğin, kamu zararı yaratan yandaş ve rantçı projelere değil, kamu yararı güden, üretimi canlandıracak projelere aktarılmasının doğru olacağını vurgulayarak, “Bu iktidar herhangi bir toplum kesimine, ister TÜSİAD, ister Sendikalar, ister seçmeni olsun bu tarif ettiğimiz değişimi anlatabilir mi? Anlatmaz. Çünkü iktidarı ayakta tutuyor olan düzen işte bu acı reçeteyi ve faturaları halka kesen düzen. Kamu zararı yaratılıyorsa bir yerde, devlet o zarara son vermesi gerekiyor. Bir yerde kamu zararı yaratılıyorsa kamu yararını düşünenlerin de sorumluluğu vardır ve o zararın ödenmesini talep etmeleri gerekir.

BU İKTİDAR VİZYON ÇİZEMEZ

Acı reçetenin halka yüksek faiz, değersiz kur, yüksek enflasyon, işsizlik ve borçluluk şeklinde yansıdığını kaydeden Böke, faizlerin artacağını belli iken döviz kurunun bu düzeye gelmesinin neden beklendiğini ve 120 milyar dolar rezervin heba edildiğini sordu. İktidarın acı reçeteyi yüksek bir maliyete dönüştürmekle suçlayan Böke, “Bu soruyu yanıtlamayan bir ekonomik program, Türkiye’ye vizyon çizemez. Bize düşen bunun hesabını sormaktır. Biz Türkiye’de kamu kaynaklarını, kamu yararı gözetilerek harcanmasını sağlayacağız. Bunu yapmak için kamu ihale kanununu şeffaf ve rekabeti destekleyici bir uluslararası standarda kavuşturup, siyaseten değiştirilmeyecek şekilde hazırlayıp kenara koyacağız. Kamu özel işbirliği projelerinin kamu zararına neden olanlarını kamunun yapacağı hale getireceğiz. Biz hukuka uyacağız. Ayrıca uluslararası rezervimizi, bilimle, akılla çelişen iktidar deneyleri uğruna heba etmeyeceğiz. Zarara uğratanlara faturayı ödetecek bir sosyal hukuk devleti kuracağız. Türkiye’nin önünü açacak bilimsel, demokratik, insandan yana bir vizyon ortaya koyacağız.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?