Böke: AKP yönetimi çöküşü hızlandırıyor!

Ekonomik kriz yerine algı yönetmeyi alışkanlık haline getiren iktidarın ülkenin milyarlarca dolarlık rezervlerini heba ettiğini, halkı borçlandıran, atanmış bakanlarına seçilmiş milletvekillini dövdürülmesine tepki gösteren CHP’li Böke, “Devletin çöküşünün özeti de bu olsa gerek” dedi.

POLİTİKA 04.09.2020, 15:05 04.09.2020, 15:32
Böke: AKP yönetimi çöküşü hızlandırıyor!

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE- Türkiye ekonomisininher geçen gün kötüye gittiğinin kaydeden CHP Genel Sekreteri ve İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke,ekonominin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,9 küçüldüğünü vurguladı.
 Ekonomi yönetimine uyarılarda bulunan Böke, İz gazeteye yaptığı değerlendirmede, istatistiki verilerin, iktidarın hoşuna gidecek şekilde yayınlandığını vurgulayarak, “ Oysa verinin azıcık altına baktığımızda büyük daralmaların ne derece yaygın halk kitlelerini etkilediğini görmek mümkün. 14,4 milyon kişinin istihdam edildiği hizmetler sektöründe yüzde 25; 5,3 milyon kişinin istihdam edildiği sanayide yüzde 16,5 küçülme var.Bu ekonomik çöküş ve paramızın değer kaybı ağır bir fakirleşmeyi de beraberinde getiriyor. Kişi başı milli gelir, 9 bin doların altına inerek 8 bin 934 dolara düştü. 11 yıl önceki düzeyine geriledi, yani 11 yıldır verdiğimiz onca emek kaybedildi” dedi.

KRİZ DEĞİL ALGI YÖNETME

Planlaması olmayan ekonomik ve sosyal sorunların yıllar içinde birikerek bugün krize dönüştüğünü kaydeden Böke, iktidarın krizi çözmek yerine algısını yönetmeyi seçmesinin kriz daha da derinleştirdiğini söyledi. Pandemiye yaklaşımında da algıyönetmeyi seçen AKP yönetiminin yanlışları sonucu toplumun ağır sağlık ve ekonomik sorunlar yüzünden nefes alamaz duruma geldiğini kaydetti.

REZERVLER HEBA EDİLDİ

Algıyı yönetebilmek için döviz kurunu, özellikle de doların düzeyini 7.00’ın altında tutabilmek için milyarca dolarlık uluslararası rezervimizi heba ettiğini belirten Böke, “ Sonuç, doları 7.00’ın altında tutmak için son birkaç ayda yaklaşık 40 milyar dolarlık rezervin ucuza Türkiye’den çıkış yapan yabancılara satılmış olması...Sonuç, bugün döviz kurunun 7,35 TL düzeyine yerleşmiş olması… Sonuç, TL’nin sadece son bir ayda 25 kuruş değer kaybetmesinden kaynaklı enflasyonda yaşanacak artış, sadece önümüzdeki 12 ay içerisinde ödememiz gereken 171,4 milyar dolarlık borcumuzun TL yükünün daha da artması demek” sözleriyle değerlendirdi.

HALKA DÜŞEN BORÇLANMA

Tek adam yönetiminindaha önce yaptığı gibi bugün de sanal bir refah duygusu yaratmak için vatandaşı borçlandırma çabasında olduğunu belirten Böke, !Sadece bu sene başından itibaren KOBİ’lerin bankalara borcu 218 milyar TL, hane halklarının borcu ise 197 milyar TL arttı. Oysa aynı esnada pek çok üretici iflasın eşiğinde, milyonlarca emekçi işsizliğin karanlığına mahkûm edildi. Gelirsiz bırakıldı. Pandemi döneminde işsiz gelirsiz kalanlara sahip çıkmayıp halkına IBAN veren devlet, 13 Mart -1 Haziran arası pandemi döneminde Osmangazi köprüsü dahil Gebze-İzmir otoyolu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya tüneli için rantçı yandaş müteahhitlere 1.5 milyar TL ödedi. Aynı dönemde vatandaşını günde 39 liraya mahkûm eden devlet…”hatırlatmasında bulundu.

ASIL ÇÖKÜŞ BU

İktidarın uyguladığı yanlış sosyo-ekonomik politikaların yanı sıra baskı ve zulümle organize bir şekilde devletin çöküşünü hızlandırdığını vurgulayan Böke, “Zafer bayramını coşkuyla, pandemi koşullarını gözeterek ama tarihimize sahip çıkan bir bilinçle kutlama kararlılığındaki halkla birlikte sokaklarda olan seçilmiş milletvekiline darbe indiren güvenlik güçleri… Bakanların seçilmiş milletvekillerini doğrudan tehdit etmesi, tehdidi takiben vakit kaybetmeden seçilmiş milletvekiline saldırılması… Devletin çöküşünün özeti de bu olsa gerek. İşte asıl çöküş bu. Kokuşma, dağılma, yok olma bu.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
24°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?