Beko’dan iktidara emekli tepkisi: 'Emekli aç'

Emeklilerin maaşları üzerinden tasarruf yapılacak iddialarına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 9 milyon emeklinin açlık sınırı altında yaşadığını hatırlattı. Emeklilerin Avrupa standartlarında yaşaması gerektiğini söyleyen Beko, emeklinin 20 yıldan bu yana ödenmeyen maaş farklarının ödenmesini istedi.

POLİTİKA 26.02.2020, 12:48
Beko’dan iktidara emekli tepkisi: 'Emekli aç'

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) aldığı yeni tasarruf tedbirleri kapsamında, emekli maaşlarında yüzde 5 kesintiye gidileceği ve emeklilerin bayram ikramiyesinin kaldırılacağı iddia edildi. İddialar doğru ise SGK’nın emeklileri mezara götürecek bir düzenlemeye imza atması kabul edilemez” diyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İz Gazeteye konuştu.

17 Yıl sonra AKP iktidarının ülkeyi getirdiği nokta emeklinin, 3 kuruşuna göz dikmeye kadar gelmiştir. Bunlar hep halktan tasarruf bekliyor, devlet tasarruf etsin deyince devlet hayatta tasarruf etmiyor. Eğer yasalaşacak olursa emekli dul ve yetimin kısacası dar gelirlinin iflahı kesilir. Umarım sadece bir niyet çalışmasıdır. Tedbir almak istiyorsanız sarayın giderlerinden tasarruf etsinler. Sarayın biraylık gideri bütün emeklilerin ikramiyesinden bile fazla. Bunu not alsınlar" sözleriyle tepki gösterdi.

EMEKLİ AÇ

Türkiye’de, yaklaşık 13 milyon emeklinin bulunduğunu belirten CHP’li Beko,bu emeklilerin 9 milyonunun açlık sınırı altında ücret aldığını kaydetti. Emeklilerle ilgili verileri paylaşan Beko, “ Emeklilerin yaşamı boyunca çalışan, üreten, alın teri döken, bu ülkeye vergi veren, prim ödeyen ve bu çabanın, emeğin karşılığını emekli olduğunda hak ettiği biçimiyle alması gereken yurttaşlarımızdır.847 Bin emekli 1000 tl ya da altında aylık almaktadır. 248 Bin emekli 1000 tl ile 1100 tl arasında aylık almaktadır. 220 Bin emekli 1100 tl ile 1200 tl arasında aylık almaktadır. 6 milyon 850 bin emekli 2 bin TL’nin altında aylık almaktadır.
Ekim 2019 hesaplamalarına göre dört kişilik ailenin açlık sınırı 2.058 tl’dir ve emeklilerimiz açlık sınırı altında yaşamaya çalışmaktadır. Geri kalanı ise yoksulluk sınırı altında yaşıyor. 5 milyon emekli ikinci bir işte çalışıyor veya iş arıyor. Bugün asgari ücretle çalışan bir işçiye, emekli olduğunda 850 lira gibi açlık sınırı altında bir maaş bağlanacak” diye konuştu.

EMEKLİYE AB STANDARTLARI

Emeklilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini kolaylaştırıcı düzenlemelerin ivedilikle uygulamaya konulması önerisinde bulunan Beko,Anayasal güvence altına alınmış olan sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunu hatırlattı. Beko, “ Türkiye’deki 12 milyon emeklinin ekonomik, demokratik, siyasi ve sosyal haklarını korumak adına Avrupa’da olduğu gibi sendikalı olmalarının önü açılmalı ve gerekli yasal düzenlemeler derhal yapılmalıdır.Avrupa standartlarında anayasal hakları olan, sendikal hak ve özgürlüklerin çalışanların emekli olduktan sonra da devam etmesi ve grevli, toplu sözleşmeli sendikal haklarının olabilmesi için hazırlamış olduğum ve TBMM başkanlığına sunduğum kanun teklifinin ivedilikle kabul edilmesi gereklidir.Emekliler Türkiye'de kamunun üstlenmediği fakat aile yaşantısında küçülen ve çekirdek aileye dönüşen toplumsal yapıda, dayanışmanın merkezidir.Emekli maaşları kıt kanaat geçinen emeklilerin kendi yaşamlarının sürdürmelerinin aracı olmanın yanında, emeklilerimizin çocuklarının, torunlarının ve bakmakla yükümlü olduklarının da en temel gelir kaynağıdır” dedi.

MAAŞ FARKI HATIRLATMASI

Emekli maaşlarının artan enflasyonla kuşa döndüğünün altını çizen Beko, İnsanların intihar dışında yol bulamadığını söyledi. AKP İktidarıylatoplumdabüyük bir yıkım yaşandığına vurgu yapan Beko, “Saraylarda yaşayıp kendini harikalar diyarında görenler dışındakiler için gündelik yaşam bir zulüm dünyasına dönüşmüştür.
2000 yılı öncesi emekli olanlarla 2000 yılı sonrası emekli olanların arasında oluşan maaş farkını kamuoyuna açıklayamadınız, biz de bunu anlayamadık. 20 yıldan bu yana ödenmeyen maaş farklarının derhal emeklilere ödenmesi gereklidir. Bu eşitsiz ve de adaletsiz uygulama aynı zamanda anayasaya da aykırıdır. Emeklinin sağlık harcamalarından kesinti yapmak da bir cinayettir” eleştirisinde bulundu. Beko, emekliler arasındaki maaş farklılıklarının derhal giderilmesi için adaletli bir intibak yasasının mutlaka çıkartılması gerektiğin de sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
. 9 ay önce
adamlar elini çekse ,ayagını sokar vatandaşın cebine.yüzsüz haysiyetsiz kişilerden onur beklemek zoorrr iş.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
24°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?