Beko’dan çevre isyanı

Menderes ilçesinde kurulmaya çalışılan mermer ve taş ocaklarının durdurulmamasına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, olumsuz raporlara rağmen, bakanlıkların topu bir birine atarak İzmir ve doğasına ihanet ettiklerini söyledi.

POLİTİKA 04.03.2020, 16:06
Beko’dan çevre isyanı

CENGİZ ALDEMİR / İZ GAZETE - Menderes ilçesine bağlı Özdere Cumhuriyet Mahallesi Yarılgan Tepesi Mevkiinde kurulacak yeni bir mermer ocağı için de ÇED izni verilerek süreç başlatılması ile ilgili soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Çevre ve şehircilik Bakanlığı’ndan gelen yanıta tepki gösterdi. İzmir ValiliğiÇevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelenbilgileri İz gazete ile paylaşan Beko, bölgede ki mermer ve taş ocaklarının SİT alanlarına zarar verdiğinin bilinmesine rağmen bu sürecin devam etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

HUKUK DİNLEMİYORLAR

Kurulacak mermer ocağı yerleşim alanlarına çok yakın bir bölgede yer aldığına dikkat çeken Beko, bölgede bulunan tarım alanları ve yeraltı sularının bu ocak nedeniyle zarar göreceğini herkes tarafından bilindiğini,buna rağmen bu sürecin başlatılmasının gerekçesinin açıklanamadığını ileri sürdü. Beko, “ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soruyorum adres olarak Tarım bakanlığı gösteriliyor. Gelen yazının içeriğinde sorularımın yanıtı da yok aslında. Bakın gelen yanıtta, “Söz konusu işletmeye ait ruhsatın, Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verildiği, ÇED görüşü talep edilen proje alanının ise, Orman sahası olduğu, bu sahadaki faaliyetle ilgili izne ilişkin yetkinin de, Tarım ve Orman Bakanlığında bulunduğu, projenin ÇED Yönetmeliği kapsamında değerlendirilmesindeki süreçte, ilgili kurum ve kuruluşların mevzuatları doğrultusunda alınacak görüşlerin karar sürecinde önemli bir yer teşkil edeceği ve bu süreçte, proje ya da proje alanıyla ilgili olumsuz herhangi görüş alınması durumunda, Yönetmeliğin 6. maddesinin 4. fıkrası gereğince ÇED sürecinin sonlandırılacağı belirtilmiştir” deniliyor. Bu bir yanıt değil kandırmacadır. İktidar ve yandaşları bilimden uzak, hukuk, yasa, ÇED raporu dinlemiyor. Talan zihniyetiyle hareket ediyorlar” sözleriyle tepki gösterdi.
OLUMSUZ RAPORA RAĞMEN

Mermer ocağı açmak isteyen şirketin, daha önce de ÇED başvurusunda bulunduğunu ifade eden Beko, DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından bölgede su kaynakları yüzündenbaşvurularına olumsuz görüş bildirildiğini hatırlattı. Beko, “ Bakınrapor da olumsuz olarak hazırlamış. Şirket yeniden başvuruda bulunmuş ve ÇED sürecinin tekrar başladığı duyuruldu.Yapılanlar ise doğa ve insan sağlığı açısından çevre denetimlerinin önemini gözler önüne seriyor. Sorduğumuzda bize,“ÇED raporuna gerek yok” şeklinde yanıt veriyorlar. Bu doğayı değil yandaş firmaları koruma çabasıdır. Firmalar bir gün gider ama doğaya verdiği zarar giderilemez” uyarısında bulundu.
 

İZMİR’E İHANETE DEVAM

Bu ve bunun gibi yandaş firmalara peşkeş çekme çalışmalarının, AKP iktidarlarının, doğaya bakışını da ortaya koyduğunu söyleyen CHP’li Beko, Bu çevre katliamları öncelikle İzmir halkına,İzmir’e ihanete devam demektir bu. Ayrıca kurulacak mermer ocağı yerleşim alanlarına çok yakın bir bölgede yer alıyor. Bölgede bulunan tarım alanlarına ve yeraltı sularının bu ocak nedeniyle zarar göreceği açıktır. Buna rağmen süreç başlatılmıştır. Bunun bir an önce durdurulmasını talep ediyoruz, durması için gereken tüm mücadeleyi vereceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
12°
az bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?